Adana

Doğusunda Osmaniye ve Hatay, kuzeydoğusunda Kahramanmaraş, kuzeyinde Kayseri, kuzeybatısında Niğde ve batısında İçel gibi şehirlerin bulunduğu, 2 milyonu aşan nüfusuyla Türkiye’nin en büyük 5. şehri olan Adana.

Adana Gezilecek Yerler

Adana Taş KöprüGeziye başlamadan önce Adana Uçak Bileti konusunda birtakım araştırmalar yaptık. Uygun fiyattan aldığımız uçak biletlerimizle güzel şehre ulaştık. Ticaret ve kültür merkezi olan, Seyhan nehrinin üzerindeki şirin şehre ulaştığımızda oldukça sıcak bir hava ile karşılaştık. Adana’nın Akdeniz iklimi etkisinde olduğunu biliyorduk, ancak bu kadar sıcak bir havayla karşılaşacağımızı tahmin etmiyorduk. Buraya gelmeyi düşünüyorsanız eğer özellikle yaz aylarında öğlen dışarı çıkmayın.

Adana KebapBölgede gezilecek birçok yer bulunmakta. Öncelikle hemen kent merkezinde bulunan tarih kokan Bölge Arkeoloji, Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi gibi yerleri gezdik. Sabancı Merkez Cami, Taş Köprü, Bebekli Kilisesi, Ulu Cami ve Tepebağ Eski Adana Evlerini de mutlaka gezmelisiniz. Birkaç günlüğüne de olsa şehir merkezi dışında bulunan yerleri de gezme fırsatı bulduk. Misis, Şar ve Anavarza ören yerleri ile Ağyatan ve Akyatan Kuş Cennetleri de il merkezi dışında gezme imkânı bulabilenler için mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Ne Yenir, Ne Alınır

Burada yemek dediğiniz zaman akıllara hemen Adana Kebap gelir. Bölgenin en meşhur yemeğidir. O kadar yol geldik, Adana kebap yemeden gitmek olmaz. Hemen hemen şehrin her yerinde bu lezzeti tadabilirsiniz. Kebabın lezzeti, Torosların kekiğini yiyen küçükbaş hayvanların etlerinin ince ince doğranarak hafif baharatla birlikte kısık ateşle pişirilmesidir. Bunun dışında Lahmacun, içli köfte, Adana Böreği gibi diğer mükemmel tatları da tatmanızı öneriyoruz.

Yöreye özgü taş kadayıf, halka tatlı ya da çeşitli acılardan alabilirsiniz. Biz meşhur içecek Şalgam suyundan birkaç tane almayı tercih ettik. Bunun yanı sıra Karatepe kilimleri de hediyelik eşya olarak alınabilir.

Adana Yol Haritası

Adana’ya trenle, otobüsle ya da uçakla gidebilirsiniz. Adana Ucuz Uçak Bileti satın alarak geldik. Şakir Paşa Havaalanı’na indiğimizde il merkezine 20 TL civarında, Baraj Yolu girişine ise 35 TL civarında taksiyle gidebilirsiniz. Taksiyi biraz daha ucuza getirmek istiyorsanız biraz yürüyüp ana yola çıkmanız gerekir. Bu mesafe yaklaşık 800 metre. Havaalanına indikten sonra bir diğer seçeneğiniz ise İsmet İnönü Parkı ya da Atilla Altıkat Köprüsü’ne kadar taksiyle gitmeniz olacak. Bu sizi fahiş taksi fiyatlarından kurtaracaktır. Belirttiğimiz yerlerden tekrar uygun fiyata taksiye ya da dolmuşa binerek istediğiniz yere gidebilirsiniz.

 • Adana Panoramik
  Adana 360 Panoramik
 • Adana Nerede?
  Adana için Konum
 • Adana Hakkında
  Adana Detaylı Bilgi
 • Adana Galeri
  Adana Fotoğrafları
 • Adana için Yorumlar
  Adana için Değerlendirmeler

Tarihçe

Adana’nın tarihçesi 3.000 yıl kadar öncesine dayanmaktadır; bölgedeki arkeolojik bulgular Paleolitik Çağ’a değin uzanan insan yerleşkelerini gün yüzüne çıkarmıştır. Arkeologların taş bir duvar ve bir şehir merkezi buldukları Tepebağ Höyüğü Neolitik Çağ’da inşa edilmiştir ve Çukurova bölgesindeki en eski şehir olarak düşünülmektedir. Adana isminde bir yer Sümer destanlarından biri olan Gılgamış Destanı’nda söz edilmektedir; ancak bu çalışmanın coğrafyası sözü geçen yerin konumunu belirlemek için çok muğlaktır.Hattuşaş (Boğazkale)’de bulunan Hitit Kava yazıtlarına göre Kizzuwatna, MÖ 1335 dolaylarında Hititlilerin koruması altında Adana’yı yöneten ilk krallıktı. Aynı zamanda şehir Uru Adaniya ve sakinleri ise Danuna olarak anılırdı. MÖ 1191-1189’a rastlayan yıllarda Hitit İmparatorluğu’nun çöküşüyle başlayan batı kaynaklı akınlar ovanın denetiminin çok sayıda küçük çaplı krallıklara geçmesine neden olmuştur, akabininde de Asurlular, MÖ 9. yüzyıl; Persler, MÖ 6. yüzyılda MÖ 333’te Büyük İskender; Selevkoslar; Kilikya korsanları; Romalı devletadamı Pompey; ve Kilikya Ermeni Krallığı (Kilikya Krallığı) bölgenin denetiminde söz sahibi olmuşlardır.

Coğrafya

Adana, Anadolu yarımadasının güneyinde ve Akdeniz kıyısında yer alan 36°30-38°25 kuzey enlemleri ile 34°48-36°41 doğu boylamları arasında ve Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Adana, tarihte Batılılar tarafından daha çok Kilikya olarak bilinen Çukurova’ya bir giriş kapısı olarak hizmet eden Akdeniz’in kuzeydoğu kenarında bulunmaktadır.Bu geniş düzlük Toros Dağları’nın güneydoğusu boyunca uzanır.Adana’dan Çukurova’nın batısındaki Tarsus’a giden yol Toros Dağları eteklerindeki tepelerden geçer. Sıcaklık, her yükseltiyle beraber düşer, çünkü yol yaklaşık olarak 4000 m’lik bir rakıma ulaşır ve kayalıklı bir geçit olan Gülek Boğazı’ndan geçer ve İç Anadolu düzlüklerine doğru devam eder.Şehrin kuzeyini hidroelektrik santrali ve 1956 yılında yapımı tamamlanan Seyhan haznesi kuşatır. Baraj hidroelektrik kuvveti için yapılmış olup alçak Çukurova düzlüğünü sulamak amaçlıdır. Ovaya dökülen şehrin iki sulama kanalı, şehir merkezi boyunca doğudan batıya doğru geçer. Yüreğir Ovasını sulama amaçlı yapılan başka bir kanal da bulunmaktadır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti