Adana

Doğusunda Osmaniye ve Hatay, kuzeydoğusunda Kahramanmaraş, kuzeyinde Kayseri, kuzeybatısında Niğde ve batısında İçel gibi şehirlerin bulunduğu, 2 milyonu aşan nüfusuyla Türkiye’nin en büyük 5. şehri olan Adana.

Adana Gezilecek Yerler

Adana Taş KöprüGeziye başlamadan önce Adana Uçak Bileti konusunda birtakım araştırmalar yaptık. Uygun fiyattan aldığımız uçak biletlerimizle güzel şehre ulaştık. Ticaret ve kültür merkezi olan, Seyhan nehrinin üzerindeki şirin şehre ulaştığımızda oldukça sıcak bir hava ile karşılaştık. Adana’nın Akdeniz iklimi etkisinde olduğunu biliyorduk, ancak bu kadar sıcak bir havayla karşılaşacağımızı tahmin etmiyorduk. Buraya gelmeyi düşünüyorsanız eğer özellikle yaz aylarında öğlen dışarı çıkmayın.

Adana KebapBölgede gezilecek birçok yer bulunmakta. Öncelikle hemen kent merkezinde bulunan tarih kokan Bölge Arkeoloji, Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi gibi yerleri gezdik. Sabancı Merkez Cami, Taş Köprü, Bebekli Kilisesi, Ulu Cami ve Tepebağ Eski Adana Evlerini de mutlaka gezmelisiniz. Birkaç günlüğüne de olsa şehir merkezi dışında bulunan yerleri de gezme fırsatı bulduk. Misis, Şar ve Anavarza ören yerleri ile Ağyatan ve Akyatan Kuş Cennetleri de il merkezi dışında gezme imkânı bulabilenler için mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Ne Yenir, Ne Alınır

Burada yemek dediğiniz zaman akıllara hemen Adana Kebap gelir. Bölgenin en meşhur yemeğidir. O kadar yol geldik, Adana kebap yemeden gitmek olmaz. Hemen hemen şehrin her yerinde bu lezzeti tadabilirsiniz. Kebabın lezzeti, Torosların kekiğini yiyen küçükbaş hayvanların etlerinin ince ince doğranarak hafif baharatla birlikte kısık ateşle pişirilmesidir. Bunun dışında Lahmacun, içli köfte, Adana Böreği gibi diğer mükemmel tatları da tatmanızı öneriyoruz.

Yöreye özgü taş kadayıf, halka tatlı ya da çeşitli acılardan alabilirsiniz. Biz meşhur içecek Şalgam suyundan birkaç tane almayı tercih ettik. Bunun yanı sıra Karatepe kilimleri de hediyelik eşya olarak alınabilir.

Adana Yol Haritası

Adana’ya trenle, otobüsle ya da uçakla gidebilirsiniz. Adana Ucuz Uçak Bileti satın alarak geldik. Şakir Paşa Havaalanı’na indiğimizde il merkezine 20 TL civarında, Baraj Yolu girişine ise 35 TL civarında taksiyle gidebilirsiniz. Taksiyi biraz daha ucuza getirmek istiyorsanız biraz yürüyüp ana yola çıkmanız gerekir. Bu mesafe yaklaşık 800 metre. Havaalanına indikten sonra bir diğer seçeneğiniz ise İsmet İnönü Parkı ya da Atilla Altıkat Köprüsü’ne kadar taksiyle gitmeniz olacak. Bu sizi fahiş taksi fiyatlarından kurtaracaktır. Belirttiğimiz yerlerden tekrar uygun fiyata taksiye ya da dolmuşa binerek istediğiniz yere gidebilirsiniz.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti