Adıyaman

Dünyanın sekizinci harikası olarak gösterilen Nemrut Dağına sahip ve en eski yerleşim yerlerinden, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin batısında bulunan Adıyaman, turizm ve kültür kenti olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman gezilecek yerlerNemrut Dağı’nı ziyaret etmek için sabırsızlanıyorduk. Hemen Adıyaman Uçak Bileti aldık ve tarihi şehre adımımızı attık.Bizanslılar, Romalılar, Kommageneliler, Makedonlar, Persler, Frigler, Hurriler, Asurlular ve Hititliler gibi birçok uygarlığın yaşadığı bu topraklarda tarih kokusunu hemen hissediyorsunuz. Adıyaman’da bulunan Fırat nehrinin, şehrin canı olduğunu öğrendik. Bunun nedeni ise tarımdaki sulamanın bu nehirden yapılmasıymış. İlk adresimiz, Nemrut Dağı oldu. Metrelerce uzunluktaki kitabeleri, on metreyi bulan heykelleri bizi derinden etkiledi. Zaten Nemrut Dağı, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer alıyor. Nemrut Dağı’nda kitabelerin ve heykellerin yanı sıra büyüleyici günbatımı ve gündoğumunu da seyredebileceğinizi belirtelim. Her yıl bizim gibi on binlerce insan sadece güneşin doğuşunu ve batışını Nemrut Dağı’ndan seyretmek için Dünya’nın 8. harikasına geliyor.

Milli Park sınırları içerisinde yer alan Cendere Köprüsü, Karakuş Tepesi, Yeni Kale, Eski Kale gibi yerlerin de bizi derinden etkilediğini söyleyebilirim. St. Paul Kilisesi, Musalla Cami, Kab Cami, Çarşı Cami ve Ulu Cami gibi dini mekânları da ziyaret etmeyi unutmayın. Bunların yanı sıra kent merkezine 5 km. uzaklıkta bulunan Perre Antik Kenti, Kahta ilçesine 85 km. uzaklıkta bulunan Gerger Kalesi, kent merkezine 60 km. uzaklıkta bulunan Yeni Kale ve Arsameia Ören Yeri gibi tarih kokan mekânları da muhakkak gezin.

Ne Yenir, Ne Alınır

Adıyaman Mercimekli Köfteİyice Adıyaman’ı gezdikten sonra, merkezde yer alan Oturakçı Pazarı’ndan heybe, cicim, kilim ve halı gibi yöreye özgü el sanat ürünlerinden bazılarını arkadaşlarımız, akrabalarımız için aldık. Ayrıca Nemrut’ta bulunduğunuz esnada, tesislerde satılan Nemrut heykellerini de satın alabilirsiniz. Burada ne yenir diye soracak olursanız; acı sevenler için çiğ köfteyi önerebiliriz.

Batı bölgelerde yediğimiz çiğköfte ile burada yediğimiz çiğköfte arasında inanın dağlar kadar fark bulunuyor. Çiğköftenin yanı sıra; Hıtap, Yapıştırma, Pestil, Mercimekli Köfte, Çılbır, Ekşi Köfte(Basalla) ve İçli Köfte gibi yöreye özgü diğer yemekleri de tadabilirsiniz. Bu eşsiz lezzetleri tatmak için fazla yer aramanıza gerek yok, çünkü ilk merkezinde yöresel yemek yiyebileceğiniz birçok restoran mevcut. Nemrut Dağı’ndaki benzersiz gündoğumunu ve günbatımını görmeden, hediyelik eşyaları almadan, Adıyaman Müzesi’ni ziyaret etmeden, Kommagane Uygarlık eserlerini görmeden, Atatürk Barajı’ndaki lokantalardan balık yemeden kesinlikle ve kesinlikle buradan ayrılmayın.

AdıyamanYol Haritası

İster uçakla isterseniz özel arabanızla isterseniz de otobüsle bu güzel şehre gidebilirsiniz. Biz acele etmedik, Adıyaman Ucuz Uçak Bileti kampanyalarını takip ettik ve biletimizi son derece uygun fiyata aldık. Siz de uygun fiyatlardan uçak bileti almak istiyorsanız, 30 – 40 gün öncesinden arayışlarınıza başlamalısınız.

 • Adıyaman Panoramik
  Adıyaman 360 Panoramik
 • Adıyaman Nerede?
  Adıyaman için Konum
 • Adıyaman Hakkında
  Adıyaman Detaylı Bilgi
 • Adıyaman Galeri
  Adıyaman Fotoğrafları
 • Adıyaman için Yorumlar
  Adıyaman için Değerlendirmeler

Tarihçe

Adıyaman, tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Adıyaman Palanlı Mağarasında yapılan incelemelerde kent tarihinin M.ö. 40.000 yıllarına kadar uzandığı anlaşılmıştır.Yine Samsat-Şehremuz Tepe’deki tarihi bulgulardan M.ö. 7.OOO yılına kadar Paleolitik, M.O. 5.000 yıllarına kadar Neolitik, M.Ö. 3.OOO yıllarına kadar Kalkolitik ve M.O. 3.0OO-1.200 yıllan arasında da Tunç Çağı dönemlerinin yaşandığı anlaşılmıştır. Bu dönemde bölge Hititlerle Mitannilar arasında el değiştirmiş ve Hitit Devletinin yıkılmasıyla (M.Ö. 1.200) karanlık bir dönem başlamıştır.

M.Ö. 1.2OO’den Frig Devletinin kuruluşu olan M.Ö. 750 yıllan arası dönemle ilgili olarak yazılı kaynağa rastlanmamıştır.Ancak; bu dönemde yöre, Asur etkisine girmeye başladığından, Samsat’ta bulunan Asur etkili mühürler ve Kahta Eskitaş Köyünde bulunan Hitit Hiyeroglifi ile yazılmış kitabeler, Anadolu’daki tarihi silsilenin ilimizde de aynen devam ettiğini, göstermektedir. Bu dönemde Adıyaman ve çevresinde Hitit Devletinin yıkılmasıyla ortaya çıkan Geç Hitit şehir devletlerinden biri olan Kummuh Devleti hüküm sürmüştür.

Coğrafya

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Fırat ve Dicle nehirlerinin arasında kalan havzadaki Adıyaman, Gazi Antep, Şanlı Urfa, Siirt, Şirnak, Batman ve Mardin illerini içine alan topraklardaki sulama ve enerji üretimine yönelik bir proje gerçekleştirilmiştir. Bu proje kısa adı GAP olan Güneydoğu Anadolu Projesi’dir. Bu proje çerçevesinde, su altında kalmış antik yerleşim bölgelerinde arkeolojik araştırmalar yapılmıştır.

Coğrafi konum itibariyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi, güneyde Mezopotamya, doğuda İran, kuzeyde doğu Anadolu ve Kafkasya, batıda Orta Anadolu bozkırları arasında yer alan bir orta bölgedir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi yaylaları, sözü edilen bölgeler arasında binlerce yıl önce parlayıp sönen eski medeniyetlerin bir kavşak yeri olduğu için insanlık tarihi boyunca eşi az görülen medeniyetlere sahne olmuştur (ERZEN,Afif: Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarih Anatolia and Urartions-Ankara 1984 s.7).

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti