Adıyaman

Dünyanın sekizinci harikası olarak gösterilen Nemrut Dağına sahip ve en eski yerleşim yerlerinden, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin batısında bulunan Adıyaman, turizm ve kültür kenti olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman gezilecek yerlerNemrut Dağı’nı ziyaret etmek için sabırsızlanıyorduk. Hemen Adıyaman Uçak Bileti aldık ve tarihi şehre adımımızı attık.Bizanslılar, Romalılar, Kommageneliler, Makedonlar, Persler, Frigler, Hurriler, Asurlular ve Hititliler gibi birçok uygarlığın yaşadığı bu topraklarda tarih kokusunu hemen hissediyorsunuz. Adıyaman’da bulunan Fırat nehrinin, şehrin canı olduğunu öğrendik. Bunun nedeni ise tarımdaki sulamanın bu nehirden yapılmasıymış. İlk adresimiz, Nemrut Dağı oldu. Metrelerce uzunluktaki kitabeleri, on metreyi bulan heykelleri bizi derinden etkiledi. Zaten Nemrut Dağı, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer alıyor. Nemrut Dağı’nda kitabelerin ve heykellerin yanı sıra büyüleyici günbatımı ve gündoğumunu da seyredebileceğinizi belirtelim. Her yıl bizim gibi on binlerce insan sadece güneşin doğuşunu ve batışını Nemrut Dağı’ndan seyretmek için Dünya’nın 8. harikasına geliyor.

Milli Park sınırları içerisinde yer alan Cendere Köprüsü, Karakuş Tepesi, Yeni Kale, Eski Kale gibi yerlerin de bizi derinden etkilediğini söyleyebilirim. St. Paul Kilisesi, Musalla Cami, Kab Cami, Çarşı Cami ve Ulu Cami gibi dini mekânları da ziyaret etmeyi unutmayın. Bunların yanı sıra kent merkezine 5 km. uzaklıkta bulunan Perre Antik Kenti, Kahta ilçesine 85 km. uzaklıkta bulunan Gerger Kalesi, kent merkezine 60 km. uzaklıkta bulunan Yeni Kale ve Arsameia Ören Yeri gibi tarih kokan mekânları da muhakkak gezin.

Ne Yenir, Ne Alınır

Adıyaman Mercimekli Köfteİyice Adıyaman’ı gezdikten sonra, merkezde yer alan Oturakçı Pazarı’ndan heybe, cicim, kilim ve halı gibi yöreye özgü el sanat ürünlerinden bazılarını arkadaşlarımız, akrabalarımız için aldık. Ayrıca Nemrut’ta bulunduğunuz esnada, tesislerde satılan Nemrut heykellerini de satın alabilirsiniz. Burada ne yenir diye soracak olursanız; acı sevenler için çiğ köfteyi önerebiliriz.

Batı bölgelerde yediğimiz çiğköfte ile burada yediğimiz çiğköfte arasında inanın dağlar kadar fark bulunuyor. Çiğköftenin yanı sıra; Hıtap, Yapıştırma, Pestil, Mercimekli Köfte, Çılbır, Ekşi Köfte(Basalla) ve İçli Köfte gibi yöreye özgü diğer yemekleri de tadabilirsiniz. Bu eşsiz lezzetleri tatmak için fazla yer aramanıza gerek yok, çünkü ilk merkezinde yöresel yemek yiyebileceğiniz birçok restoran mevcut. Nemrut Dağı’ndaki benzersiz gündoğumunu ve günbatımını görmeden, hediyelik eşyaları almadan, Adıyaman Müzesi’ni ziyaret etmeden, Kommagane Uygarlık eserlerini görmeden, Atatürk Barajı’ndaki lokantalardan balık yemeden kesinlikle ve kesinlikle buradan ayrılmayın.

AdıyamanYol Haritası

İster uçakla isterseniz özel arabanızla isterseniz de otobüsle bu güzel şehre gidebilirsiniz. Biz acele etmedik, Adıyaman Ucuz Uçak Bileti kampanyalarını takip ettik ve biletimizi son derece uygun fiyata aldık. Siz de uygun fiyatlardan uçak bileti almak istiyorsanız, 30 – 40 gün öncesinden arayışlarınıza başlamalısınız.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti