Afyonkarahisar

Zengin ve kaliteli mermer üretimi, Kuzeyinde Eskişehir, batısında Uşak, güneyinde Burdur, güneydoğusunda Isparta, kuzeybatısında Kütahya, doğusunda Konya gibi illerle çevrili Termal Turizmi açısından önemli bir merkez olan Afyon.

Sucuk, patates, kaymaklı ekmek kadayıfı ve lokum denildiğinde akıllara gelen önemli şehirlerimizden birisidir Afyonkarahisar.Termal Turizmin adeta başkenti kabul ediliyor. Gazlıgöl, Heybeli, Hüdai ve Ömer-Gece termal alanları şehrin önemli turizm alanları olarak karşımıza çıkıyor. Aylar öncesinden almış olduğumuz Afyon Uçak Bileti hazır, yolcuğumuz başlasın!

Afyon Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar KalesiAfyonkarahisar Müzesi: 50.000 civarında eserin sergilendiği bu müze, ilk zamanlarda Gedik Ahmet Paşa Medresesi tarafından depo olarak kullanılmış ve Cumhuriyet Tarihi’nin 10. yılında hizmet vermeye başlamış. Pazartesi dışında her gün 8.30 ve 17.30 saat aralığında ziyaret edebilirsiniz.

Karahisar Kalesi: Kaya üzerinde bulunan ve Afyon Kalesi olarak bilinen bu tarihi kaleye çıkmak istiyorsanız, yorucu bir yolcuk yapmanız gerekiyor. Basamakları kullanarak çıkacağınız kalede, çok sayıda basamak bulunuyor. Afyon’u ayaklarınızın altına almak ve kuşbakışı seyretmek istiyorsanız, mutlaka biraz zorlayıp çıkmalısınız.

Şifalı Sular: Afyonkarahisar merkezinde bulunmayan; Gazlıgöl, Gecek, Ömerli, Heybeli ve Hüdai termik alanlarından en az birine mutlaka gitmelisiniz. Romatizma başta olmak üzere kaplıcaların birçok rahatsızlığı ortadan kaldırdığını bilirsiniz, zaten yıllarca hem bu amaçla hem de turizm amacıyla yerli yabancı birçok turist tarafından ziyaret ediliyor.

Afyon Ekmekli KadayıfıBunlar bizim gezip gördüğümüz ve ön plana çıkardığımız yerlerin başında geliyor. Bunların yanı sıra; Pentapolis kentlerini İhsaniye’de bulunan örenyerlerini, İnsuyu, Kurtini ve Buzluk Mağaralarını ve merkezde bulunan birbirinden güzel tarihi camileri de gezebilirsiniz.

Ne Yenir, Ne Alınır

Afyon’da yiyebileceğiniz leziz mutfağından kaymaklı ve haşhaşlı yöreye özgü yiyecekler tadabilirsiniz. Biz bulgur pilavını, çullama köftesini, sırt dolmasını, göce tarhanasını tattık. Bu lezzetlerin üzerine yöreye özgü kaymaklı ekmek kadayıfı ve lokum gibi tatlıları da afiyetle yedik. Lezzetlerin hepsi mükemmeldi, bize göre en güzeli kaymaklı ekmek kadayıfı oldu.

Neler alabileceğinize gelecek olursak; geleneksel motiflerin ön planda olduğu hediyelik ürünler temin edebilirsiniz. Mermercilik, keçecilik, bakırcılık, hasır ve boya örücülüğü bölgenin gelişmiş el sanatları olarak dikkat çekiyor. Biz Afyon’dan daha çok yiyecek almayı tercih ettik, özellikle kaymaklı lokumlarından bol bol aldık ki arkadaşlarımıza, akrabalarımıza ikram edelim.

Afyon Yol Haritası

Ege Bölgesi’nin iç kısmında yer alan Afyon’a karayoluyla ya da tren yoluyla gidebilirsiniz. İstanbul’dan seyahatimize başladığımız için havayolunu tercih etme gereği hissettik. Afyon Ucuz Uçak Bileti bulabilmek için arkadaşlarımızla yarıştık ve nihayetinde bir siteden temin ettik. Yolculuğumuz esnasında hiçbir sorun yaşamadan aktarmasız bir şekilde, neredeyse otobüs bileti fiyatına Afyon’a geldik, gezdik ve sizlere önerilerde bulunduk.

 • Afyonkarahisar Panoramik
  Afyonkarahisar 360 Panoramik
 • Afyonkarahisar Nerede?
  Afyonkarahisar için Konum
 • Afyonkarahisar Hakkında
  Afyonkarahisar Detaylı Bilgi
 • Afyonkarahisar Galeri
  Afyonkarahisar Fotoğrafları
 • Afyonkarahisar için Yorumlar
  Afyonkarahisar için Değerlendirmeler

Tarihçe

Bilindiği kadarıyla ilk olarak Hitit egemenliğinde olan Afyonkarahisar toprakları, sonra sırası ile Frigya ve Lidya egemenliğine geçti.[1] Daha sonra MÖ 6. yüzyılda Pers egemenliğine giren Afyonkarahisar’ı Büyük İskender fethetti. Onun ölümünden sonra Selevkos ve Bergama Krallıkları’nın egemenliğine giren topraklar, daha sonra Roma İmparatorluğu topraklarına katıldı.Alparslan’ın Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türklerin Anadolu’yu fethiyle Sultan I. Mesut’un emri ile Akronium Kalesi’nin eteklerine Karaşar Türkleri yerleşmiş ve daha sonra kaleye Karahisar adı verilmiştir. Karahisar ve yöresi, Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahrettin Ali’nin “Sahip” unvanı nedeniyle “Karahisar-ı Sahip” olarak anılmıştır. Karahisar-ı Sahip “Vezirin Karahisarı” anlamına gelmektedir. Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın fethiyle ilk kez Türk egemenliğine giren topraklar, 1. Haçlı Seferi sırasındaki Hristiyan egemenliğininden sonra Alaaddin Keykubat tarafından yeniden Türk yönetimine alındı. 12. yüzyılda Germiyanoğullları’nın egemenliğinde olan bölge, sonra Osmanlı İmparatorluğu yönetimine girdi.
Afyon’da Batı Anadolu ağzı kullanılmaktadır.

Coğrafya

Merkez nüfusu 180.455’tir(bknz. TUİK).Toplam nüfusu 901.326’dır. Türkiye Cumhuriyeti’nin 81 ilinden biri olan Afyonkarahisar ili, Anadolu yarımadasının batıya yakın ortasında ve Ege Bölgesi’nin iç kesiminde yer alır. İç Anadolu yaylasının Ege kıyılarına açılan bir eşiği, bir geçidi durumundadır. Çevresinde Eskişehir, Konya, Isparta, Denizli, Uşak ve Kütahya illeri bulunur. Kuzey doğudan güney batıya uzandıkça alçalan ovaları ile hem Orta Anadolu’dan ve hem de Ege Bölgesi’nden sayılır. En kuzeyde Eskişehir sınırından, en güneyde Denizli sınırına kadar kuzey doğudan güney batıya uzunluğu 210 kilometredir. Eni ise Kütahya sınırından Isparta sınırına kadar kuzey batıdan güney doğuya 112 kilometredir. Denizli’ye doğru incelerek eni 20 kilometreye kadar düşer, bir parça halindedir.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti