Afyonkarahisar

Zengin ve kaliteli mermer üretimi, Kuzeyinde Eskişehir, batısında Uşak, güneyinde Burdur, güneydoğusunda Isparta, kuzeybatısında Kütahya, doğusunda Konya gibi illerle çevrili Termal Turizmi açısından önemli bir merkez olan Afyon.

Sucuk, patates, kaymaklı ekmek kadayıfı ve lokum denildiğinde akıllara gelen önemli şehirlerimizden birisidir Afyonkarahisar.Termal Turizmin adeta başkenti kabul ediliyor. Gazlıgöl, Heybeli, Hüdai ve Ömer-Gece termal alanları şehrin önemli turizm alanları olarak karşımıza çıkıyor. Aylar öncesinden almış olduğumuz Afyon Uçak Bileti hazır, yolcuğumuz başlasın!

Afyon Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar KalesiAfyonkarahisar Müzesi: 50.000 civarında eserin sergilendiği bu müze, ilk zamanlarda Gedik Ahmet Paşa Medresesi tarafından depo olarak kullanılmış ve Cumhuriyet Tarihi’nin 10. yılında hizmet vermeye başlamış. Pazartesi dışında her gün 8.30 ve 17.30 saat aralığında ziyaret edebilirsiniz.

Karahisar Kalesi: Kaya üzerinde bulunan ve Afyon Kalesi olarak bilinen bu tarihi kaleye çıkmak istiyorsanız, yorucu bir yolcuk yapmanız gerekiyor. Basamakları kullanarak çıkacağınız kalede, çok sayıda basamak bulunuyor. Afyon’u ayaklarınızın altına almak ve kuşbakışı seyretmek istiyorsanız, mutlaka biraz zorlayıp çıkmalısınız.

Şifalı Sular: Afyonkarahisar merkezinde bulunmayan; Gazlıgöl, Gecek, Ömerli, Heybeli ve Hüdai termik alanlarından en az birine mutlaka gitmelisiniz. Romatizma başta olmak üzere kaplıcaların birçok rahatsızlığı ortadan kaldırdığını bilirsiniz, zaten yıllarca hem bu amaçla hem de turizm amacıyla yerli yabancı birçok turist tarafından ziyaret ediliyor.

Afyon Ekmekli KadayıfıBunlar bizim gezip gördüğümüz ve ön plana çıkardığımız yerlerin başında geliyor. Bunların yanı sıra; Pentapolis kentlerini İhsaniye’de bulunan örenyerlerini, İnsuyu, Kurtini ve Buzluk Mağaralarını ve merkezde bulunan birbirinden güzel tarihi camileri de gezebilirsiniz.

Ne Yenir, Ne Alınır

Afyon’da yiyebileceğiniz leziz mutfağından kaymaklı ve haşhaşlı yöreye özgü yiyecekler tadabilirsiniz. Biz bulgur pilavını, çullama köftesini, sırt dolmasını, göce tarhanasını tattık. Bu lezzetlerin üzerine yöreye özgü kaymaklı ekmek kadayıfı ve lokum gibi tatlıları da afiyetle yedik. Lezzetlerin hepsi mükemmeldi, bize göre en güzeli kaymaklı ekmek kadayıfı oldu.

Neler alabileceğinize gelecek olursak; geleneksel motiflerin ön planda olduğu hediyelik ürünler temin edebilirsiniz. Mermercilik, keçecilik, bakırcılık, hasır ve boya örücülüğü bölgenin gelişmiş el sanatları olarak dikkat çekiyor. Biz Afyon’dan daha çok yiyecek almayı tercih ettik, özellikle kaymaklı lokumlarından bol bol aldık ki arkadaşlarımıza, akrabalarımıza ikram edelim.

Afyon Yol Haritası

Ege Bölgesi’nin iç kısmında yer alan Afyon’a karayoluyla ya da tren yoluyla gidebilirsiniz. İstanbul’dan seyahatimize başladığımız için havayolunu tercih etme gereği hissettik. Afyon Ucuz Uçak Bileti bulabilmek için arkadaşlarımızla yarıştık ve nihayetinde bir siteden temin ettik. Yolculuğumuz esnasında hiçbir sorun yaşamadan aktarmasız bir şekilde, neredeyse otobüs bileti fiyatına Afyon’a geldik, gezdik ve sizlere önerilerde bulunduk.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti