Ağrı

Türkiye’nin adeta dağı olarak akla gelen, bir çok kavim ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış, kaleleri ve geçmişten günümüze uzanmış olan kalıntıları ile tarihi yansıtan gökyüzüne en yakın şehir Ağrı.

Baktığımız zaman da genel olarak birçok kişinin bu şehri Ağrı Dağı ile tanıması normaldir. Çünkü şehir çok yüksekte dağların üzerine kurulmuş bir şehir izlenimi vermekte ve buna bağlı olarak da, elbette en meşhur Ağrı dağı ile bilinmektedir. Biz de bu meşhur dağı daha yakından tanımak istedik ve Ağrı Ucuz Uçak Bileti alarak Ağrıya geldik. Efsanelerin bile içerisinde yer alan bu dağ, 5165m yüksekliğinde ve dünyaca ünü olan önemli bir dağ olmasından kaynaklı olarak turistlerin de gelip görmek istediği bir yerdir. Ararat ve Kuh-i Nuh isimleri ile de bilinen Ağrı Dağı’nın en büyük efsanelerinden birisi de, büyük tufan sonucunda Nuh’un gemisine ev sahipliği yapmış olmasıdır. Federasyon tarafından Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında dağa tırmanmaya izin veriliyormuş. Öğrendiğimize göre geçmiş yıllarda tırmanış yasaklanmış, ancak sonradan yine bir grup dağcının izin almayı başarabilmesi ile tekrardan izinler verilmeye başlanmış. Bahsettiğimiz aylar ise tırmanışa en elverişli aylar olarak dikkat çekmektedir.

Ağrı Gezilecek Yerler

Ağrı DağıAğrı, elbette sadece bir dağdan oluşmamaktadır. Şehir, 437 bin kadar nüfusu ile ayrıca yaşanabilir güzel bir memleket havasını da bize gösteriyor. Nice kavimler ve medeniyetler burada boy göstermiş ve tarihsel anlamda da birçok kalıntı ile bu belgelenmiş. Biz de gezerken sürekli olarak şehrin tarihi ile karşılaştık elbette. Diyadin ilçesinin çevresinde bulunan Tokluca Kalesi’ni örnek vermek gerekirse tam anlamı ile şahane diyebiliriz. Rahatlıkla gidip görebileceğiniz bu kale, mutlaka sizi etkileyecektir. Ayrıca buraya kadar gelmişken Diyadin’deki kaplıcaları da ziyaret edebilirsiniz.

Ağrı, şu an ulaşım bakımından da oldukça elverişli konumdadır. Havalimanı bulunmasından kaynaklı olarak uçak bileti kampanyaları aracılığı ile rahatlıkla bilet bulup ucuza seyahat edebilirsiniz. Tek bir bilet ile bu kadar güzelliği ve tarihi bir arada görmek elbette oldukça şahane olacaktır.Ayrıca şehirde sportif alanda da bir takım faaliyetler sürekli olarak sürdürülebilmektedir. Özellikle kışın kayak için birçok yerli ve yabancı gezgin buraya gelebilmektedir. Biz yaz aylarında gezdiğimiz için buna rastlayamamış olsak da elbette haberini aldık.

Ağrı Abdigör köftesi

Ne Yenir, Ne Alınır

Buraya gelmişken Abdigör Köftesi’ni de mutlaka tatmamız gerekiyormuş. Bu doğrultuda biz de tattık ve müthiş bir tat aldık. Siz de burayı ziyaret ederseniz mutlaka bu köftenin tadına bakın derim. Aynı zamanda şehirde hayvancılık çok ön planda olduğundan dolayı etli yemeklerin çok tutulduğunu da söylemeliyim. Her restoranda etli yemek bulmak mümkün. Bu doğrultuda dönüşte hediye almak için de hayvan ürünlerinden kaynaklı halı, kilim gibi ürünleri hediyelik olarak kullanabilirsiniz.

Ağrı Yol Haritası

Buraya havayolu ile gelmek için Ağrı Uçak Bileti şeklinde aramalar gerçekleştirdik. En uygun fiyatı bulduğumuz güvenilir sitenin birinden biletimizi satın aldık. İzmir gibi bir yerden seyahat edeceğimiz için zaman bizim açımızdan çok önemliydi. Bu nedenle havayolunu tercih ettik. Yakın şehirlerdeyseniz karayolu ile rahatlıkla gelebilirsiniz.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti