Aksaray

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sine konu olan 1989 yılında Niğde’den ayrılarak il statüsüne geçen, Niğde, Ankara ve Konya gibi illerle komşu Aksaray.

Aksaray Gezilecek Yerler

Aksaray SultanhaniSümbüllü Kilise: Ihlara Vadisi’nin farklı yapıları arasında bulunan bu kilise, tarihi atmosferiyle gelen ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. Tarih kokan kilisede tüylerimizin diken diken olduğunu belirtelim.

Manastır Vadisi: Güzelyurt, Hristiyanlığın Anadolu topraklarına yayıldığı ve manastır hayatının ortaya çıktığı bir yerdir. Güzelyurt’ta bulunan Manastır Vadisi, özellikle Hristiyanlar tarafından ziyaret ediliyor. 4,5 kilometre uzunluğundaki vadide 40’dan fazla kilise ve manastır bulunuyor.

Acemhöyük: Şehir merkezine yakın ve son derece kolay ulaşabileceğiniz bir yer. Merkeze 18 kilometre uzaklıkta olan Acemhöyük’te, gerçekleştirilen kazılar sonucunda boncuklar, çanaklar, fildişi yapıtlar, damgalar, evler ve çeşitli heykelcikler bulunmuş. Kazıdan çıkan ilginç tarihi eserleri görmek istiyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Eğri Minare: Aksaray merkezde bulunan Eğri Minare, tahmini olarak 1221 – 1236 seneleri arasında yapılmış. Eğri Minare, kırmızı tuğladan yapıldığı için Kızıl Minare olarak da bilinmektedir. Minarenin yan kısmında bulunan cami ise daha sonradan yapılmış bir yapı.Bunların dışında merkeze 30 kilometre uzaklıkta bulunan Nora Antik Kenti, Güzelyurt’ta bulunan Güzelyurt Evleri, Ihlara Vadisi’nde bulunan Ala Kilisesi gibi diğer önemli merkezleri de ziyaret edebilirsiniz.

Aksaray Sac Tava

Ne Yenir, Ne Alınır

Karnımız acıktı ve Helvadere’nin meşhur alabalığı biz Aksaraylılar tarafından önerildi. Alabalıklar mükemmel ve lezzetli görünüyordu. Bir güzel midemize indirdik ve daha sonra da Ihlara Vadisi’nde yörenin meşhur saç tavasını tattık. Aksaray’da tattığımız bu lezzetlerden oldukça memnunduk.

Aksaray’ın Taşpınar ilçesinde Türk hal dokumacılığı devam ettiriliyor. Düğüm, çözgü ve atkı ipleri tamamen olan Taşpınar Halılarının gerçekten hoş bir yapısı var. Kendinize almak ya da hediyelik eşya için; heybe, eğerlik örtüsü, namazlık, minder, çift somya, kelle, taban gibi halılarından herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Aksaray Yol Haritası

Aksaray’da ne yazık ki havaalanı yok, biz Kars’tan bu şehre gitmek zorunda olduğumuz için havayolunu tercih etmek zorunda kaldık. En yakın nereden gidebiliriz diye düşündük ve ilk olarak Aksaray’a 146 kilometre uzaklıkta bulunan Kayseri’ye uçtuk. Aksaray Uçak Bileti konusunda birtakım araştırmalara girişsek de, Aksaray’da havaalanı olmadığı için olumlu sonuçlarla karşılaşmadık. Biletimizi aldık ve Kayseri’ye geldik, Kayseri’den de karayolu ile yaklaşık 2 – 2.30 saat yol giderek seyahat noktamıza ulaştık. Yakın bir ildeyseniz karayolu ile Aksaray’a gidebilirsiniz.

 • Aksaray Panoramik
  Aksaray 360 Panoramik
 • Aksaray Nerede?
  Aksaray için Konum
 • Aksaray Hakkında
  Aksaray Detaylı Bilgi
 • Aksaray Galeri
  Aksaray Fotoğrafları
 • Aksaray için Yorumlar
  Aksaray için Değerlendirmeler

Tarihçe

M.Ö. 7000-6000 yıllarında Neolitik devirde Anadolu medeniyetinin ilk izlerini gördüğümüz Konya yakınlarındaki Çatal höyükte Hasandağı’na dolayısıyla Aksaray’a ait vesikalara rastlanmaktadır. Burada Hasandağının lav püskürttüğünü tasvir eden bir kazıntı resme rastlanmıştır. Neolitik dönemde Aksaray ve çevresi iskân görmüştür. Kalkolitik ve eski demir devirlerinde iskan olup olmadığı bilinmemekle birlikte çevre köylerde (Böget ve Koçaş) bu döneme ait seramiklere rastlanmaktadır.M.Ö. 3000-2000 yıllarında Anadolu’da Hatti kavmi yaşamıştır. Bu dönemde Asurlu Tacirler burada ticaret yapmışlardır. Aksaray’ın ilk ve Orta Tunç devirlerindeki durumunu Acemhöyük ören yerlerindeki yapılan kazılardan ve müze müdürlüğünün satın almış olduğu eski eserlerden öğrenmekteyiz. Bu dönemde Asurlu tüccarlar Mezopotamya’dan gelerek şehirlerin banliyölerinde ticaret merkezi kurmaya başlamışlardır. Asurlu tüccarlar yazıyı biliyorlardı. Pişirilmiş çamur üzerine yazılmış metinler, çamurun pekiştirilmesi suretiyle yapıştırılıyordu.

Coğrafya

Aksaray, kuzeyden Kırşehir, doğudan Nevşehir, güney doğudan Niğde, kuzey batıdan Ankara ve batı ve güneyden Konya illeri ile çevrilidir.Türkiye’ nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölünün güneydoğusunda yer alan Aksaray ilinin yeryüzü şekillerini, Hasan Dağı, Melendiz Dağları ve Ekecik Dağı gibi eski volkanik dağlar ile bu dağlardan püsküren lavların meydana getirdiği platolar ve ovalar oluşturmaktadır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti