Aksaray

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sine konu olan 1989 yılında Niğde’den ayrılarak il statüsüne geçen, Niğde, Ankara ve Konya gibi illerle komşu Aksaray.

Aksaray Gezilecek Yerler

Aksaray SultanhaniSümbüllü Kilise: Ihlara Vadisi’nin farklı yapıları arasında bulunan bu kilise, tarihi atmosferiyle gelen ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. Tarih kokan kilisede tüylerimizin diken diken olduğunu belirtelim.

Manastır Vadisi: Güzelyurt, Hristiyanlığın Anadolu topraklarına yayıldığı ve manastır hayatının ortaya çıktığı bir yerdir. Güzelyurt’ta bulunan Manastır Vadisi, özellikle Hristiyanlar tarafından ziyaret ediliyor. 4,5 kilometre uzunluğundaki vadide 40’dan fazla kilise ve manastır bulunuyor.

Acemhöyük: Şehir merkezine yakın ve son derece kolay ulaşabileceğiniz bir yer. Merkeze 18 kilometre uzaklıkta olan Acemhöyük’te, gerçekleştirilen kazılar sonucunda boncuklar, çanaklar, fildişi yapıtlar, damgalar, evler ve çeşitli heykelcikler bulunmuş. Kazıdan çıkan ilginç tarihi eserleri görmek istiyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Eğri Minare: Aksaray merkezde bulunan Eğri Minare, tahmini olarak 1221 – 1236 seneleri arasında yapılmış. Eğri Minare, kırmızı tuğladan yapıldığı için Kızıl Minare olarak da bilinmektedir. Minarenin yan kısmında bulunan cami ise daha sonradan yapılmış bir yapı.Bunların dışında merkeze 30 kilometre uzaklıkta bulunan Nora Antik Kenti, Güzelyurt’ta bulunan Güzelyurt Evleri, Ihlara Vadisi’nde bulunan Ala Kilisesi gibi diğer önemli merkezleri de ziyaret edebilirsiniz.

Aksaray Sac Tava

Ne Yenir, Ne Alınır

Karnımız acıktı ve Helvadere’nin meşhur alabalığı biz Aksaraylılar tarafından önerildi. Alabalıklar mükemmel ve lezzetli görünüyordu. Bir güzel midemize indirdik ve daha sonra da Ihlara Vadisi’nde yörenin meşhur saç tavasını tattık. Aksaray’da tattığımız bu lezzetlerden oldukça memnunduk.

Aksaray’ın Taşpınar ilçesinde Türk hal dokumacılığı devam ettiriliyor. Düğüm, çözgü ve atkı ipleri tamamen olan Taşpınar Halılarının gerçekten hoş bir yapısı var. Kendinize almak ya da hediyelik eşya için; heybe, eğerlik örtüsü, namazlık, minder, çift somya, kelle, taban gibi halılarından herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Aksaray Yol Haritası

Aksaray’da ne yazık ki havaalanı yok, biz Kars’tan bu şehre gitmek zorunda olduğumuz için havayolunu tercih etmek zorunda kaldık. En yakın nereden gidebiliriz diye düşündük ve ilk olarak Aksaray’a 146 kilometre uzaklıkta bulunan Kayseri’ye uçtuk. Aksaray Uçak Bileti konusunda birtakım araştırmalara girişsek de, Aksaray’da havaalanı olmadığı için olumlu sonuçlarla karşılaşmadık. Biletimizi aldık ve Kayseri’ye geldik, Kayseri’den de karayolu ile yaklaşık 2 – 2.30 saat yol giderek seyahat noktamıza ulaştık. Yakın bir ildeyseniz karayolu ile Aksaray’a gidebilirsiniz.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti