Alahan Manastırı

Manastır, mersin ve karaman yolu üzerinde, mut ilçesinin 20 km kuzeyine denk gelen yerdeki orman ürünleri deposunun yakınındaki yoldan sağa döndükten sonra 4 YA DA 5 km daha gidildikten sonra karşınıza çıkacak olan Geçimli bir diğer adı ile ise Malya köyünün yakınlarında yer alıyor.

Geçmekte Olan Yılların Yıkamadığı Alahan manastırı

Alahan Manastırı NeredeAlahan manastırı 1200 metre yüksekliğe Göksu vadisine doğru bakan, dimdik bir yamaç üzerine kurulmuştur. Hıristiyanlık Kapadokya ve Konya illerinde yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda, Hıristiyanlık dinini kabul edenlerin takip edilmesi, kabul etmeyenlerin ise öldürülme tehdidi altında Hz İsa’ya inanmış olan kimseler kaya oyukları ve de mağaralarda ibadet etmeye zorlanmışlar. Bu zamanlarda 2 aziz sürekli yolculuk yapıyorlar ve her konakladıkları yerde onlar adına mabet yapılırmış. Alahan Manastırı da bu 2 aziz adına yapılmış mabetlerden bir tanesidir.

Alahan Mastırının Mistik Yapılaştırılması

Alahan manastırı tahmini olarak 440 ile 442 senelerinde yapılmış. Bu manastır ile birlikte aynı alana batı kilisesi, doğu kilisesi ve Alahan manastır külliyesi de inşa edilmiş. Ayrıca manastırda kayalar oyularak oluşturulan keşiş odacıkları ve de çevresinde mezarlıklar yer alıyor. Kilise binaları İstanbul ilinde bulunan Ayasofya Müzesi ile ortak olan mimarı yapılara ev sahipliği yapıyor. Kilise binalarında çok ustaca taş oymacılığı görülüyor. İlk kilise iki sıra halinde sütunlar ve korint başlığı ile 3 bölüme ayrılmış durumda. Narteksten ana salona geçilmek üzere kullanılan kapı o kadar ihtişamlı ki incelemeden geçmemelisiniz. Kapının atkı ve yan tarafındaki dikmeler kabartmalarla adeta bezenmiş. 2 büyük aziz olan ST. Pierre ve ST. Paul figürleri ile birlikte büyük bir çelengi taşıyan 6 kanatlı Cebrail ve 6 kanatlı Mikail meleklerinin simgelenmiş yaratıkları ezişi konu edilmiş. Ve ayrıca kükreyen aslan figürü, öküz ve kartal sembolleri, asma yaprakları, üzüm salkımları ve de balık motifleri ile zengin tasvir de bulunulmuş.

Kiliselerin doğusuna düşen yerdeki geniş avlunun yakınında dini törenler için yapılmış olan dehliz, 11 metre uzunluğunda olup, sütunlu ve kemerli bir galeri şeklinde hizmet veriyor. Galerinin tam olarak orta kısmında ise her yeri kalabalık kabartmalar ve süslemeler ile dolu büyük bir niş yer alıyor. Gene galeri içinde apsisli vaftizhane ve tam karşısında Alahan manastırı için en görkemli yapılarından olan mezarlıklar bulunuyor. Mezarların tam kuzey duvarı üst örtüsü olmadan kayaya yontularak yapılmış.

Alahan manastırı içinde ve çevresinde oldukça ilginç daha çok fazla süsleme ve esere rastlamak mümkün. Tarihten günümüze sapasağlam gelen manastırı inceleyip gezip görmek için Mersin Uçak Bileti rezervasyonunu en erken tarihte yaptırmanızı tavsiye ederim.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti