Alanya

Ülkemizin en önemli tatil bölgelerinden, denizi ve eşsiz plajlarının yanı sıra tarihi yapıları, mağaraları ile her yıl binlerce turist ağırlayan ve su sporları ile eğlenceli saatler yaşatan güneşin şehri Alanya.

Alanya’ya ayak bastığınızda, hiç kuşkusuz huzurlu bir tatil kokusunu içinize çekmeye başlayacaksınız.. Daha sonra gezintiye başladığınızda ilk dikkatinizi çeken şeylerden birisi de, plaj kenarlarında yer alan devasa büyüklükteki oteller olacaktır. Bundan yıllar öncesine kadar ufak çaplı ve az turiste hizmet verebilen bu oteller, artık çok daha devasa boyutlara ulaşmış bir görüntü sergiliyor. Fiyatlarına bakalım dediğimizde ise ortalama bir turist için gayet ideal görünüyor. Siz de Alanya’yı gezecek olursanız, mutlaka bu tarz bir otelden hizmet almayı düşünebilirsiniz. Daha az para vermek uğruna yüzüne bakılmayacak otellerden rezervasyon yaparsanız sonucuna ağır katlanmanız gerekebilir ve hali ile de tatiliniz kötü geçebilir. Otel konusunda kâr yapacağınıza, Alanya Ucuz Uçak Bileti satın alarak çok daha pozitif bir tatil geçirmeniz mümkündür.

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Gezilecek YerlerBaktığımız zaman şehrin ekonomisinde ise turizm ile birlikte tarımı gördük. Birçok narenciye ve seracılık yapan insanın buradaki otellere çalıştığı ve üretilen malların da yine burada tüketildiği gözümüzden kaçmadı. Elbette bunu, şehrin gelişimi açısından gayet önemli bir konu olarak görebiliriz. Bu doğrultuda özellikle de meşhur Alanya Muz’unu denemeyi de elbette ihmal etmedik. Ciddi anlamda ülkemizde bu tür nimetlerin bulunuyor olması da hoşumuza gitti. Şehrin 240 bin nüfusu olmasına rağmen tatilcilerin bir alanda toplanmasından kaynaklı kalabalık bir şehir görüntüsü sizi bekliyor olacaktır. Bunun dışında yazın yağışa rastlamanız çok düşük bir ihtimal. Hatta gezerken ‘’güneşin gülümsediği yer’’ şeklinde bir takım sloganlar görürseniz şaşırmayın. Bunun dışında en fazla dikkatimizi çeken olaylardan birisi de Avrupa’dan gelmiş özellikle de Alman ve Hollandalı turistler oldu. Genelde yaşlı sayılabilecek bu turistler artık turist olmaktan çıkmış ve buraya yerleşmeye başlamışlar.

Güneyinde Akdeniz yer alan bu güzel şehrimizde bizi en çok etkilen ise Manavgat oldu. Siz de gezdiğiniz zaman burayı oldukça beğeneceğinize emin olabilirsiniz. Bunun dışında şehirde su sporları da oldukça ön plana çıkmaktadır. Gezerken birçok yerde ve plaj kenarlarında su sporları ile ilgilenen genç, yaşlı, çocuk kesimini görebilirsiniz. Bunların dışında buraya gelip de en etkilenmeniz gereken olaylardan birisi de elbette Alanya Kalesi’ne çıktığınız an olacaktır. Tüm Antalya ve Alanya ayaklarınızın altında olacağınızdan burada müthiş bir duygu hissedeceksiniz. Ayrıca tekne turlarını da değerlendirmeyi unutmayın. Tekne turundayken Alanya’nın hiç bilmediğimiz güzelliklerini daha iyi gördük ve gizli saklı olan birçok mağara tarzı doğal güzellikleri de yakından inceleme fırsatı bulduk.

Alanya Muzu

Ne Yenir, Ne Alınır

Şehri gezdik, ancak şehre özgü herhangi bir yiyecekle karşılaşmadık. Daha çok lokantalardan ızgara ürünleri yemeyi tercih ettik. Buraya geldiğinizde her köşe başında bir lokanta bulmanız mümkün. Muz yemenizi öneririz. Bölgeye geldiğinizde ise ihtiyaçlarınızı meşhur Alanya Çarşı’sından giderebilir, çeşitli alışveriş merkezlerini de ziyaret edebiliriz.

Alanya Yol Haritası

Alanya’da tatil yapmak ve burayı gezmek istiyorsanız siz de Alanya uçak bileti şeklinde aramalar gerçekleştirerek uygun fiyatlardan bilet temin edebilirsiniz. Bu konuda kampanyaları takip etmek ve kolay yoldan uçak biletinizi halletmek, sizi hem dertten kurtaracak hem de maddi bir yükün altında kalmanızı engelleyecektir. Güvenilir sitelerden alışveriş yapın. Gazipaşa Havaalanı, şehir merkezine 41 kilometre uzaklıkta. Antalya’da karayolu ile gelmeyi düşünenler ise 134 kilometre yol gidecek. Uzak bir şehirden gelmeyi planlıyorsanız Alanya Uçak Bileti satın almanız doğru olacaktır.

 • Alanya Panoramik
  Alanya 360 Panoramik
 • Alanya Nerede?
  Alanya için Konum
 • Alanya Hakkında
  Alanya Detaylı Bilgi
 • Alanya Galeri
  Alanya Fotoğrafları
 • Alanya için Yorumlar
  Alanya için Değerlendirmeler

Tarihçe

Alanya, Antik çağlarda korsanlara, Bizans döneminde derebeylerine ev sahipliği yapmış ve nihayet Anadolu Selçukluları döneminde de başkentliğe yükselmiş ender güzellikteki tarihi bir şehirdir. Alanya antik çağda Pamfilya ile Kilikya arasında yer almıştır. Herodot’a göre bu bölgenin insanları Truva savaşı sonrası Anadolu’ya dağılan insanların soyundan gelir.Yapılan araştırmalarda (Kadıini Mağarası-1957) ilk yerleşimin günümüzden 20 bin yıl öncesine üst paleotik döneme kadar uzandığı anlaşılmıştır. Tarihte bilinen ilk adı Coracesium’dur. MÖ 4. yüzyılda Persler’in istilası altındadır. Daha sonra korsanların barınağı olmuştur. MÖ 139 yılında Seleki kralı kenti istila etse de korsanların barınağı olmaktan kurtulamamıştır. MÖ 65 yılında Romalı komutan Magnus Pompeius tarafından Roma İmparatorluğu topraklarına katılan şehir, Roma’nın çöküşü ile Bizans döneminde adı da “güzel dağ” anlamında Kalonoros olur.

1204 yılında Haçlı orduları’nın İstanbul’da Latin İmparatorluğu’nu kurması üzerine Anadoluda bir otorite boşluğu doğmuştur. Bir derebeyi olan Kyr Vart Kalonoros’ta hakimiyeti sağlamıştır. Kent, 1221 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından ele geçirilmiştir. Sultan Alaaddin Keykubat derebeyi Kyr Vart’ın kızıyla evlenerek kenti yeniletmiş ve kışlık başkent yapmıştır. Kentin adını da Alâiye olarak değiştirmiştir. Alaaddin Keykubat döneminde şehir en parlak günlerini yaşar. Bugünkü kale, tersane ve hala ayakta duran yapıların birçoğu o dönemdendir.

1300 yılında Anadolu Selçukluları’nın dağılması sonucu şehir Karamanoğlu Beyliği’nin egemenliğine girer. Konya merkezli Karamanoğulları, 1427 yılında şehri 5 bin altın karşılığı Mısır Memluk Sultanlığı’na satar.Nihayet Anadoluda birliğin sağlanması ve Osmanlı Beyliği’nin öne çıkması ile Alâiye, 1471 yılında Fatih Sultan Mehmet’in komutanlarından Gedik Ahmet Paşa tarafından Osmanlı Devleti topraklarına dahil edilir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Alâiye, önce Kıbrıs eyaletine bağlanır (1571), ardından Konya Vilayetinin sancağı yapılır (1864), sonra Antalya sancağına (1868) ve nihayet 1871 yılında da Antalya’nın ilçesi yapılır. Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal’in emri ile Alanya adını alır.

Coğrafya

Antalya Körfezi’nde, Anadolu’nun güney sahili boyunca Pamfilya ovasına yerleşmiş, kuzeyinde Toros Dağları ve güneyinde Akdeniz bulunan, Türk Rivierası sınırları dahilinde, kıyı şeridi boyunca 70 kilometrelik alana sahip bir ilçedir. Batıdan doğuya sahil şeridi boyunca Manavgat ilçesi, kuzeybatı kısımlarında dağlık bir araziye sahip Gündoğmuş ilçesi, kuzeyinde Hadim, doğusunda Taşkent ve Sarıveliler, güneydoğusunda ise Gazipaşa ilçeleriyle çevrilidir. Manavagat, Side ve Selge gibi eski şehirlere ev sahipliği yapmaktadır.

Pamfilya ovası, denizin ve dağların arasında izole edilmiş, tipik Doğu Akdeniz kozalaklı-sklerofil-geniş yapraklı ormanlara sahiptir. Bu ormanlarda Lübnan sediri, yıl boyunca yapraklarını dökmeyen makiler, incir ağarçları ve karaçam yetişmektedir. Antalya’nın doğusu ve Alanya’da dağlar genellikle başkalaşım kayaçlarından meydana gelmektedir. Bu oluşumla birlikte kayaların yüksekten alçağa hareket etmesi sonucu ilçe bölünmüştür. Böylece Mahmutlar, Sugözü ve Yumrudağ bölgeleri oluşmuştur. Benzer bir litojik hareketin şehrin altında da oluştuğu gözlemlenmiştir. Boksit, alüminyum cevheri, ilçenin kuzeyinde sıkça görülür ve mayınlı olabilme ihtimali vardır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti