Amasya

Millattan öncesine dayanan tarihi, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile geçmişten günümüze ışık saçan, bereketli toprakları ile bir çok doğal meyve ve sebzenin üretimini üstlenen, ülkemizin saklı köşesi Amasya.

Ülkemizin belki de çok fazla ön plana çıkmamasına rağmen en gözde ve saklı köşede bulunan güzel şehirlerinden birisi de Amasya’dır. Açıkçası gitmeden önce biraz ön yargı oluşmuştu. Amasya dediğimizde aklımıza ilk gelecek şey herkesin tahmin edeceği üzere elma odaklıydı. Bu güzel şehre gittiğimizde bir elma yer döneriz artık gibisinden düşünceler barındırırken itiraf etmek gerekirse gayet etkileyici bir şehir ile karşılaşma fırsatımız oldu. Türkiye’de yaşayıp da burayı görmeden ölmek asla olmaz. Mutlaka Amasya Uçak Bileti filan bir şekilde ucuz yoldan ayarlayıp böyle yerleri görmek lazım diye düşünüyorum.

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Hazeranlar KonağıBaktığımız zaman şehirde yedi bin yıllık uzun mu uzun tarihi rahatlıkla görebiliyorsunuz. Adım attığınız yerden mutlaka tarihi bir hikâye fışkırıyor ve öylece kala kalıyorsunuz. Bunun dışında birçok ünlü sanatçıya da memleket olma özelliğine sahip olan bu şehirde ara sıra tüylerinizin diken diken olması da engellenemiyor. Amasya içerisinde gezerken bizi en çok etkilen şeylerden birisi de hiç kuşkusuz Yalıboyu evleri oldu.

Sıra sıra dizilmiş olan bu evlerin birbirinden güzel şekilde dizilişinin yanı sıra tatlılığı ve doğallığı ciddi anlamda etkileyici ve görülmesi gereken bir yapıt topluluğu olma özelliğine sahip. Bunun yanı sıra Yeşilırmak kıyısında sıralı bu evler arasında en çok dikkat çekeni ise hiç kuşkusuz gidenlerin de üzerinde en fazla konuşup beğendiği ‘’Hazeranlar Konağı’’ olarak görülmektedir. Siz de buraya gittiğinizde mutlaka etkileneceksinizdir. Öte yandan yine Amasya Kalesi de mutlaka çıkıp görmeniz gereken bir yapıttır. Özellikle Belkıs, Maydonos, Meydan ve saray isimli dört kapısı görülmeye değerdir.

Amasya Mistik Elması

Ne Yenir, Ne Alınır

E tabi bu kadar gelmişken misket elmasının tadına bakmadan da olmazdı. Emin olun hayatınızda yediğiniz en güzel elmayı burada yemiş olacaksınız. Gezi planlarınızın arasında şimdiden yer edinmiş olması gereken Amasya’ya gidip de Mistik Elması yemeden dönmek zaten komik olurdu. Aynı zamanda sadece elma değil, kiraz, şeftali ve bamya gibi sebze meyveleri ile de ünlü bir şehir olarak gösterebiliriz. Yine aynı şekilde halkın sıcakkanlı ve misafirperver yapısı da sizleri buraya tekrar ziyaret etmeye zorlar niteliktedir.

Bölgeye özel el sanatlarının yapıldığı dükkânlar, şehrin her tarafında bulunuyor. Buradan sevdiklerinize ya da kendinize bir hatıra alabilirsiniz. Yöreye özgü olan el askısı yazma ve yemeni almanızı öneriyoruz. Yiyecek götürebilme imkânınız varsa lezzetli elmalardan, pirinçlerden ve ev yapımı kuşburnu ezmelerinden götürebilirsiniz.

Amasya Yol Haritası

Baktığımız zaman ülkemizin gezip görülme açısından en fazla ön plana çıkan şehirlerinden birisinin de Amasya olması hiç şaşılacak bir durum gibi gelmemelidir. Amasya Ucuz Uçak Bileti fiyatlarına dikkat ettiğinizde önceden aldığınız tarihler ile çok ucuza gelebileceğini görebilirsiniz. Hazır böyle bir fırsat varken sizlerin de değerlendirerek ülkemizin güzel şehirlerini gezmenizi tavsiye ediyorum. Çok daha gereksiz paralar harcamak yerine bu tarz biletleri değerlendirmek daha akıllıca olacaktır.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti