Ankara

Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış toprakları, sakin sokaklarının verdiği huzuru, güç ve ihtişam hissi uyandıran havası ve en önemlisi Anıtkabir’i ile 5 milyon nüfusu barındıran Başkent Ankara.

5 milyona yakın nüfusu ile Başkent Ankara, genelde uzaktan, sakin ve soğuk bir il olarak bilinmektedir. Özellikle siyasetin de başkenti olmasından kaynaklı olarak birçok kişi Ankara’ya ön yargı ile bakabilmektedir. Hal böyle olunca da bu ön yargıyı kırıp gezmek için başkente giden kişi sayısı azdır. Hâlbuki Ankara ucuz uçak bileti bulmak da oldukça kolaydır. Sürekli tüm şehirlerden gidiş geliş olması nedeni ile rahatlıkla bilet bulunabilmektedir. Biz de bulduğumuz kampanyalı uçak bileti ile kendimizi buraya atmayı başardık.

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara AnıtkabirGezmeye ilk olarak Anıtkabir’den başlamayı seçtik. Anıtkabir’e baktığınız zaman, burası bizim kesinlikle gücümüzü sergiliyor diyebiliyorsunuz. Oldukça güçlü bir mimari yapısı ile Anıtkabir gerçekten etkileyici. Bunun dışında şehirde bir takım tarihsel kalıntılardan da gözünüzü alabilmeniz mümkün değil. Öyle ki, çoğu kişiden dinlediğimiz tarihsel hikâyelerin de ardı arkası kesilmedi. Başkent, eskiden ise geçimini keçilerin yününden yapılan kumaşlar ile sağlıyormuş. İyi paraya satılan bu yünler ile bir yerlere gelmek demek ki mümkün olabiliyormuş. Bunun dışında elbette Anadolu medeniyetleri müzesi ciddi anlamda gezilmesi gereken ve tarih kokan bir müze olma özelliğine sahiptir. Roma gibi birçok uygarlıktan kalan izleri görmek istiyorsanız, mutlaka siz de Ankara’ya geldiğinizde bu müzeyi görmelisiniz. Tabi önce Ankara Ucuz Uçak Bileti ile ilgili bir takım araştırmalar yapmanız gerekebilir.

Öte yandan bale, opera ve halk dansları gibi kültür sanatın oldukça zengin yaşandığı bir şehir olduğunu fark ettik. Yani bu kent, öyle görüldüğü gibi köşede kıyıda kalmış ve eğlenemeyen bir şehir değil. Gayet de kendi içerisinde çok güzel eğlenceleri bulunan özel bir şehir olma özelliğine sahip. Bunu şehri gezdikçe daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Şehri gezerken gözünüze tarihi yapıtlar çarptığı gibi kiliseler de görünebilmektedir. Daha önce birçok farklı medeniyetin yaşadığı bu topraklarda elbette farklı dinler de bulunmuştur. Bunun dışında hiç kuşkusuz en çok etkilendiğimiz yerlerden birisi de gençlik parkı olmuştur. İçerisindeki gölün yanı sıra eğlence merkezlerinin de burada bulunuyor olması, başkentin adeta cennet gibi bir yer olarak tanımlanmasına sebep olmuştur. Alışveriş konusundaki merakımızı ise Ulus ve Kızılay sayesinde giderdik diyebiliriz. Birçok alışveriş merkezine bu ilçelerde ulaşmanız mümkün. Ayrıca Kızılcahamam’da, kaplıca arayanlar için de bir nimet olduğunu mutlaka söylememiz gerekir. Öyle ki ciddi anlamda faydalı ve en azından gidilip denenmesi gereken bir kaplıca olarak burayı önermeme olmayacaktır.

Ankara Çubuk BalıTarihi şehir, kış sporları için de kayak merkezleri ile elverişli bir konumdadır. Biz yazın bulunduğumuzdan dolayı görme şansımız olmasa da, ciddi anlamda kış sporlarının ve özellikle kayak sporunun rağbet gördüğü bir yer olarak bilinmekteymiş.

Ne Yenir, Ne Alınır

Ulus ve Kızılay meydanında bulunan dükkânlardan her türlü ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Tabi Forum ve AVM’leri de ziyaret etmeyi unutmayın. Belki uygun fiyata kendinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Çubuk Balı, Ankara Armudu ve Ayaş Dutu bizim aldıklarımız.

Yörede yediğimiz en güzel yemeklerin başında saç kavurma geliyor. Anadolu’nun lezzetli etlerini damağımızda müthiş bir iz bıraktı. Ankara’ya özgü yöresel kahvaltı mekânlarını da sabah kahvaltılarınız için tercih edebilirsiniz. Ankara dönerini de atıştırmalık olarak tadabilirsiniz.

Ankara Yol Haritası

Ankara Uçak Bileti alarak kampanyalardan yararlandığımızı söyleyebiliriz. Bu konuda, kampanyalı uçak bileti bulmanıza yardımcı olan siteleri araştırmalısınız. Kampanyaları yakından takip etmek için, siteyi ziyaret edebilirsiniz. Tabi sadece havayolu ile değil, karayolundan da başkente gidebilirsiniz. Biz ekonomik ve zamandan tasarruf sağladığı için havayolunu tercih ettik. Ülkemizin ortasında yer aldığı için birçok kişi zaten buraya gelmek için karayolunu kullanıyor.

 • Ankara Panoramik
  Ankara 360 Panoramik
 • Ankara Nerede?
  Ankara için Konum
 • Ankara Hakkında
  Ankara Detaylı Bilgi
 • Ankara Galeri
  Ankara Fotoğrafları
 • Ankara için Yorumlar
  Ankara için Değerlendirmeler

Tarihçe

Ankara ilinin Kurtuluş Savaşı’nda merkezî bir yeri olmuştur. 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelen Mustafa Kemal, şehri Anadolu’daki direniş hareketinin yönetimi olan Heyet-i Temsiliye’nin merkezi olarak seçti. Şehir, coğrafi olarak Anadolu’nun ortasındaydı, demir yolu ile İstanbul’a ulaşılabiliyordu, Batı Cephesine yakındı ve halkın millî mücadeleye olan desteği tamdı. İstanbul’un İngilizler tarafından resmen işgalinden iki gün sonra, 18 Mart 1920’de, İstanbul’da bulunan Meclis-i Mebusan kendini resmen feshedince, 23 Nisan 1920’de Ankara’da Büyük Millet Meclisi kuruldu. Ankara ili, Türk-Yunan Savaşı’nın en yoğun muharebesinin gerçekleştiği yer olmuştur. 1920 yazında Yunan birlikleri, Ankara şehrini ele geçirmek amacıyla Sakarya nehri kıyılarına kadar ilerlemişti. Ancak 23 Ağustos – 13 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Sakarya Meydan Muharebesi sonucunda Yunan birlikleri püskürtüldü. Polatlı yakınlarında meydana gelen zorlu muharebe Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olmuş, Mustafa Kemal Atatürk ünlü “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır” sözünü bu sırada söylemiştir. Birkaç hafta sonra Fransa ile yapılan Ankara Anlaşması ile, Türk-Fransız ihtilafı sona ermiştir. Kurtuluş Savaşı sonucu toprakları üzerindeki egemenliğini kanıtlayan Türkiye, 1922 Lozan Barış Konferansı ve 1923 Lozan Antlaşması ile uluslararası toplulukta millî sınırlarını tescilledi ve bağımsızlığını onaylattı. Türkiye Büyük Millet Meclisi 13 Ekim 1923’te Ankara ilinin merkezi olan Ankara kentini başkent ilan etti.

Coğrafya

Ankara ili, doğuda Kırıkkale, kuzeydoğuda Çankırı, kuzeybatıda Bolu, batıda Eskişehir, güneyde Konya, güneydoğuda Kırşehir ve Aksaray ile komşudur. 1355 kilometre uzunluğu ile, tamamı Türkiye toprakları üzerinde yer alan en büyük nehir olan Kızılırmak ilin doğusunu, 824 kilometre ile Türkiye’deki en büyük nehirlerden olan Sakarya Nehri ise, ilin batısını sulamaktadır. Sakarya Nehri’nin kollarından Ankara Çayı, il merkezinden geçer. İlin güneyinde ise 1300 km² ile ülkenin en büyük ikinci gölü, %32,4 tuz oranıyla da dünyanın en tuzlu ikinci gölü olan Tuz Gölü vardır. Ayrıca Tuz Gölü’nün de içinde bulunduğu havza, Türkiye’nin en büyük kapalı havzasıdır.

Ovalık bir alanda kurulan ilin yüz ölçümünün yaklaşık %50’sini tarım alanları, %28’ini ormanlık ve fundalık alanlar, %12’sini çayır ve meralar, %10’unu ise tarım dışı araziler teşkil etmektedir. İlin en yüksek noktası 2015 m yüksekliğindeki Elmadağ, en geniş ovası 3789 km²’lik yüz ölçümü ile Polatlı Ovası, en büyük gölü yaklaşık 490 km²’lik yüz ölçümü ile Tuz Gölü’nün il içindeki alanı, en uzun akarsuyu yaklaşık 151 km’lik uzunluğu ile Sakarya Nehri’nin il içindeki bölümü, en büyük barajı ise 83,8 km²’lik yüz ölçümü ile Sarıyar Barajı olup, il geneli itibarıyla 14 doğal göl, 136 sulama göleti ve 11 baraj bulunmaktadır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti