Antalya

Doğal güzellikleri, havası, verdiğ manevi huzuru ve canlı turizm sektörü ile, her yıl milyonlarca turist konuk eden, dokuz milyon turist ağırlayarak rekor kıran Türkiye’nin tatil cenneti Antalya.

Antalya, Türkiye’nin tatil cenneti olarak bilinir. Burada ilk olarak dikkatinizi çekecek olan ise, doğal güzelliklerinin yanı sıra turizm sektörünün canlılığıdır. Her yıl milyonlarca turist konuk etmeyi başaran bu ilimiz, hali ile turizm konusundaki gurur kaynağımızdır. Antalya Ucuz Uçak Bileti kampanyalarından yararlanan milyonlarca turist Antalya’yı ziyaret etmektedir. Siz de bu kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız; ucuzucakbileti.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya Side Antik TiyatroBirçok turistin burayı tercih etmesindeki en önemli etkenlerden birisi, diğer tatil ülkelerine göre ucuz olmasıdır. Bunun yanı sıra elbette Türkiye gibi bir cennetin en güzel sahillerine ve plajlarına sahip olması da etkili olmuştur. Biz de bölgeyi gezerken Avrupa’nın tatil yerlerine oranla burayı daha ucuz bulduğumuzu söyleyebiliriz. Turistlere ev sahipliği yapması bakımından 2010 yılında Paris, Amerika ve İngiltere’nin ardından 4. Sırada yer alarak 9 milyon kadar turistle rekor kırmayı da başarmıştır.

Ülkemizin her tarafı bir güzel olsa da Antalya, gerek havası gerekse de insana verdiği manevi huzur ile son derece ön plandadır. Şehirde gezdiğiniz zaman bu havayı çok rahat bir şekilde hissedebiliyor ve buna bağlı olarak da adeta ayrılmak istemiyorsunuz. Birçok kişinin tatil sebebi ile burayı tercih etmesinin de elbette bir nedeni vardır. Sadece yabancı turistler değil, ülkemizde yaşayan çoğu kişi de yaz aylarında böylesine güzel tatil beldesinde bulunmaktan oldukça zevk alıyor. Önceden alınan Antalya Uçak Bileti, uygun fiyatlardan satışa sunulduğu için tatilcilerin cebini yakmıyor.

Bunun dışında en önemli gözlemlerimizden birisi de Antalya’nın yerel halkının sakinliği oldu. 1 milyondan biraz daha fazla olan bu halk huzur içerisinde şehrinin güzellikleri ile birlikte yaşamaktadır. Gerek turistler açısından gerekse sürekli bir tatil beldesinde bulunmaları sebebi ile bu şehirde yaşamanın haklı keyfini çıkartmaktadırlar. İnsan gezerken bir şekilde burada yaşamanın hayalini de kurmuyor desek yalan olur… Güneybatısında bulunan Kemer ise turistler tarafından en beğenilen kıyılarından birisidir. Gezerken ben de en çok Kemer’de eğlendiğimi söyleyebilirim. Özellikle de Rusların akın ettiği bu kıyı, her yaz binlerce kişiyi misafir etmektedir. Kemer’in dışında ise merkezde Burdur, doğusunda Serik, güneyinde Akdeniz ve batısında Korkuteli kıyıları bulunmaktadır.

Antalya Balık Izgara

Ne Yenir, Ne Alınır

Şehrin hemen hemen her yerinde bir alışveriş merkezi bulunuyor. İhtiyaçlarınızı karşılayamama gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Boş vaktiniz fazla olursa eğer devasa büyüklüğe sahip AVM’leri de gezebilirsiniz.

Antalya’da ne yenir diye soracak olursanız da tabi ki de sahil kenarında bir balık ızgara diyebiliriz. Birçok restoran bu konuda size yardımcı oluyor. Adana Kebabı ve çöp şiş de yörede tadabileceğiniz leziz yemekler arasında bulunuyor.

Antalya Yol Haritası

Antalya’da tatil yapmak istiyorsanız elbette bazı harcamalardan kısmanız gerekmektedir. Bir takım harcamaları kısarak tatiliniz boyunca daha iyi paralar harcamanız da mümkündür. Örnek vermek gerekirse ulaşım konusunda bu tür kârlara girmek daima mümkündür. En basitinden en ucuz uçak biletleri almak için tarihi önceden kestirip biletinizi önceden kestirebilirsiniz.

Buradan kazandığınız parayla emin olun tatil yaparken çok daha eğlenecek ve o parayı da Antalya’da harcama fırsatı bulacaksınız. Uçak biletlerine boşa fazla para vermek yerine biraz takipçiliğinizi konuşturarak bu konuda zarar etmeden kurtulmak hiç de zor olmayacaktır. İnternet üzerinden birçok uçak firmasının bu konudaki kampanyaları sürekli olarak güncellenmekte ve uygulanmaktadır.

 • Antalya Panoramik
  Antalya 360 Panoramik
 • Antalya Nerede?
  Antalya için Konum
 • Antalya Hakkında
  Antalya Detaylı Bilgi
 • Antalya Galeri
  Antalya Fotoğrafları
 • Antalya için Yorumlar
  Antalya için Değerlendirmeler

Tarihçe

Anadolu’da insana ait bilinen en eski yerleşim alanlarından bir tanesi Antalya kent merkezinden yaklaşık 30 km kuzeybatıda Korkuteli yolu üzerinde Toroslar’ın Akdeniz’e bakan yamaçlarında bulunan Karain Mağarası’dır. Tarihlendirilmesi günümüzden yaklaşık 500.000 yıl kadar geriye, başka bir deyişle Eski Taş Çağı’nın ilk dönemlerine rast gelmektedir.Bu dönem, günümüzden 2 milyon ila 140.000 yılları arasında kalan evresini içerir. Karain’de mağara adamlarına (homo sapiens neandertalensis) ilişkin kemik kalıntıları da ele geçmiştir. Bunlar, tüm Anadolu’da ele geçen en erken fosil kalıntılarıdır.

Bölgenin en eski tarih öncesi dönem buluntularını içeren Karain Mağarası, Eski Taş Devri ve Cilalı Taş Devrinden, Beldibi Mağarası da Orta Taş Çağından veriler sunarken; Bademağacı Höyüğü’nde yapılan kazılarda Cilalı Taş Çağı yerleşimlerine, buluntularına ve insanın yerleşik hayata geçişinin ilk izlerine rastlanır. Bunlara Karataş, Semahöyük’te yapılan kazılarla elde edilen Erken Tunç Çağı bulguları da eklenince, bölgede Eski Taş Çağından zamanımıza kadar kesintisiz bir uygarlık vardır.

Coğrafya

Antalya ili Türkiye’nin güneybatısında 29° 20’-32°35’ doğu boylamları ile 36° 07’-37° 29’ kuzey enlemleri arasındadır. Güneyinde Akdeniz ve kuzeyinde denize paralel uzanan Toroslar ile çevrili olup, doğusunda Mersin, Konya ve Karaman, kuzeyinde Isparta ve Burdur, batısında Muğla illeri ile komşudur. İlin yüz ölçümü 20.815 km² kadardır. Bu Türkiye yüz ölçümünün % 2.6’sı kadarına karşılık gelir. Akdeniz Bölgesi’nin batısında bulunan Antalya ili, bölge yüzölçümünün ise % 17.6’sını oluşturur.

İl arazisinin ortalama olarak %77.8’i dağlık, %10.2’si ova, %12’si ise engebeli bir yapıya sahiptir. İl alanının 3/4’ünü kaplayan Torosların birçok tepesi 2500-3000 metreyi aşar. Batıdaki Teke yöresinde geniş platolar ve havzalar yer alır. Çoğunlukla kireçtaşlarından oluşmuş bu dağlar ve platolar alanında, kireçtaşlarının erimesiyle oluşmuş mağaralar, düdenler, su çıkaranlar, dolinler, uvalalar ve daha geniş çukurluklar olan polyeler gibi büyüklü, küçüklü karst şekilleri çok yaygındır. İlin topoğrafik yönden gösterdiği değişkenlik gerek iklim, gerek tarımsal gerekse demografi ve yerleşme yönünden farklı ortamlar yaratmaktadır. Ayrı özellik gösteren bu alanlar sahil ve yayla bölgesi olarak tanımlanır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti