Antik Kent Petra

Bazı yerler var ki; kartpostallarda, belgesellerde onu kaç defa görmüş olduğunuzun bir önemi olmuyor. Göz göze geldiğinizde beklentilerinizi aşan büyük bir heyecan yaşatıyorlar. Antik Kent Petra, işte öyle bir antik şehir. Dünyada daha önce gördüğünüz hiç bir yere benzetemeyeceksiniz.

Petra Antik KentBir kanyonda gizlenmiş̧ olan Petra kentin duvarları arasında dolaşırken ona hayran kalmamak imkânsız. Gizemi, renkleri, hissettirdikleriyle şaşırtıcı bir derecede, kendine hayran bıraktırdı Petra. Güneşin açısına göre rengi pembe, kırmızı, turuncu ve sarıya dönüşen kayalıkları, Nebatiler öyle güzel şekillendirmiş ki, gerçekten tam bir kartpostal görünümü sunuyor.

Nebatilerin Kayıp Şehri

Kayıp bir antik kent söylentilerinin peşinden, buraya gelen İsviçreli gözü pek bir kâşif tarafından tekrar keşfedilinceye kadar Petra şehri, sadece göçebe Arapların bildiği kayıp bir şehirmiş. Bin yıldan fazla kayıp şehir olarak kalan Petra harabelerinin görkemine tanıklık eden ilk batılı gezginler 19. yüzyılda gelmeye başlamışlar. Bugün Machu Picchu ile kardeş şehir olan Petra, tarihinde UNESCO Dünya Mirası listesine dâhil edilmiş. Geçmiş yıllarda ise Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak kabul edilmiş. Bugün buraya “Wadi Musa” adı veriliyor.

Rose City

Kayaların rengi sebebiyle Rose City olarak da biliniyor bu antik kent. Petra ’da atılan her adım, izlenilen her patika ve de dönülen her köşe, sizi yeni bir kaya mezarını ya da kült merkezini sunuyor. Her yeri, her köşesi, sürprizlerle dolu! Zaman zamansa mimarisine hayran bıraktırıyor. Bu durumda zaman böylesi bir medeniyetin nasıl ansızın, geride hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolduğunu meraklanmaya itmiyor değil doğrusu. Yaklaşık 100 kilometre kare alana yayılan Petra’yı hakkıyla gezebilmek için 4-5 günü gözden çıkarmak şart. Bir günde sadece nasıl bir yer olduğu hakkında bir izlenime sahip olabilirsiniz. Bu görkemli kanyon, deve veya atların sırtında ve yada faytonlarla gezmek mümkün. Ama bence mekânın ruhunu hissetmek için en iyisi adım adım yürüyerek gezmek.

El-Hazne

Petra’nın en muhteşem yapıtı; El-Hazne. Hollywood filmleri ile ölümsüzleştirilen Petra’nın en ünlü yapısı olan el-hazne, yaklaşık 20 yüzyıl önce kayaların içinde inşa edilmiş. Açıkça söylemem gerekiyor ki, Petra’daki kalıntılardan hiç biri El-Hazne kadar göze çarpıcı değil. Büyük sütunlu girişi ve oymaları ile ziyaretçilerin mest edip, etkisi altına alan bu görkemli yapı, 39 metre yüksekliğinde, 25 metre genişliğinde. Gülkurusu rengindeki eşsiz kayaların, en yukarıdan aşağıya doğru yıllarca oyulması sonucu bu zarif eser oluşturulmuş.

Şiddetin, yoksulluğun ve yoksunluğun gölgesinde kaybolup giden şehirlerin zıttına, bu kayıp şehrin sokaklarından sesler yükseliyor. Petra Şehri, gelen bütün misafirlerini eşsiz ve büyüleyici görselliği ve de inanılmaz tarihi ile sarıp sarmalıyor.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti