Ardahan

Kafkasların üzerine kurulan, Karadenizini sınırnı oluşturan şehir. Doğu Anadolu'nun karasal iklimini en net şekilde gösteren, sert havası ile bilinen ilimiz Ardahan.

Ülkemizin her ilini ziyaret etmeden önce gideceğimiz il hakkında bilgiler topluyoruz. Bu bilgiler ışığında rotamızı çiziyoruz diyebiliriz. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Ardahan ilimiz, Karadeniz Bölgesi’ne sınırdır. Kafkaslar üzerine kurulmuş olan bu güzel ilimiz Kars ilinden 27 Mayıs 1992 tarihinde ayrılmış ve ülkemizin 75. ili olmuştur. 2012 yılındaki sayımlara göre şehir nüfusu 19.075 olarak belirlenmiş ve Türkiye’nin en küçük il merkezidir.

Ardahan Gezilecek Yerler

Ardahan Gezilecek YerlerBu güzel ili ziyaret edeceklere uyarımız; hava sıcaklığı kışın -30 dereceye kadar düşüyormuş. Karasal iklimin egemenliğini sürdürdüğü bu şehri yazın ve bahar aylarında ziyaret etmek daha bir doğru tercih olacaktır. Unutmadan da hatırlatalım, yazın da gitseniz yanınız da uzun kollu kıyafetler eksik etmeyin. Bizden söylemesi.

Ardahan Uçak Bileti alarak geldik ve önce şehir merkezinde gezilebilecek yerleri gezmeye başladık. Ardahan Kalesi merkezde gezilebilecek yerlerin başında geliyor. Kale, Osmanlılar döneminde Kanuni Sultan Süleyman’ın emir vermesiyle bugünkü halini almış. Kalenin yaklaşık 150 metre kuzeybatısında acı hatıraları içerisinde barındıran bir cami var. Caminin adı Arap Cami, ancak Yanık Cami olarak biliniyor. Amerika, Fransa ve İngiltere gibi devletlerin destekleri ve kışkırtmaları sonucu 1915 yıllarında içinde namaz kılan Müslümanlarla birlikte yakılmış. Kalenin yaklaşık 200 metre doğusunda ise Mevlit Efendi ve Derviş Bey Camileri bulunuyor. Buradaki süslemeler ve renkler içinizi ferahlatacaktır.

Artvin sınırına çok yakın olan Bağdeşen Köyü’nde bulunan Kinzi Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Bunların yanı sıra Posof’da bulunan Merkez Cami’yi, Gürcistan’dan gelen yol üstünde bulunan Cak Kalesi (Posof Kalesi); Hanak yakınlarında yer alan Altaş Kalesi, Kırnav Kalesi, Börk Kilisesi; Çıldır’da bulunan Çıldır Kalesi ve Çıldır Gölü gibi yerleri de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Akçakale Köyü’nün yakınında yer alan Akçakale Adası da antik kent kalıntılarıyla ve doğasıyla görülmeye değer bir diğer yer.

Ardahan Pişi

Ne Yenir, Ne Alınır

Bu güzel ve özel şehirde hayvancılık ön planda olduğu için etli yemekler genel olarak karşımıza çıkıyor. Etli hengel, tandır kebap, mumbar kebap, dil kebap, dal kebap, dolma kebap, sac kebap, köz kebap, kaçguç gibi yemekleri tadabilirsiniz. Biz çorbalardan kesma aşını, tatlılardan şekerlemeyi, hamur işinden pileki ekmeği, kebaplardan ise dal kebabı tadabildik. Lezzetlerin gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Şehrin, gümüş işlemeciliği ve halıcılıkta ileri düzeyde olduğunu gördük. Sevdiklerimiz ve kendimiz için yöreye özgü motiflerin işlendiği başlıklar, takılar ve gümüş kemerler alarak memleketimize döndük.

Ardahan Yol Haritası

Doğu Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Ardahan’a Batı illerimizden gitmek istiyorsanız hava yolunu tercih edebilirsiniz. Karayoluyla gitmek maliyetli ve çok fazla vakit alacağı için havayolunu öneriyoruz. Ardahan Ucuz Uçak Bileti sayesinde uygun fiyatla havayoluyla buraya geldik.Hava yolu şirketlerinin sunmuş olduğu kampanyaları yakından takip ederek siz de uygun fiyatlarla havayolu ulaşımını kullanabilirsiniz.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti