Ardahan

Kafkasların üzerine kurulan, Karadenizini sınırnı oluşturan şehir. Doğu Anadolu’nun karasal iklimini en net şekilde gösteren, sert havası ile bilinen ilimiz Ardahan.

Ülkemizin her ilini ziyaret etmeden önce gideceğimiz il hakkında bilgiler topluyoruz. Bu bilgiler ışığında rotamızı çiziyoruz diyebiliriz. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Ardahan ilimiz, Karadeniz Bölgesi’ne sınırdır. Kafkaslar üzerine kurulmuş olan bu güzel ilimiz Kars ilinden 27 Mayıs 1992 tarihinde ayrılmış ve ülkemizin 75. ili olmuştur. 2012 yılındaki sayımlara göre şehir nüfusu 19.075 olarak belirlenmiş ve Türkiye’nin en küçük il merkezidir.

Ardahan Gezilecek Yerler

Ardahan Gezilecek YerlerBu güzel ili ziyaret edeceklere uyarımız; hava sıcaklığı kışın -30 dereceye kadar düşüyormuş. Karasal iklimin egemenliğini sürdürdüğü bu şehri yazın ve bahar aylarında ziyaret etmek daha bir doğru tercih olacaktır. Unutmadan da hatırlatalım, yazın da gitseniz yanınız da uzun kollu kıyafetler eksik etmeyin. Bizden söylemesi.

Ardahan Uçak Bileti alarak geldik ve önce şehir merkezinde gezilebilecek yerleri gezmeye başladık. Ardahan Kalesi merkezde gezilebilecek yerlerin başında geliyor. Kale, Osmanlılar döneminde Kanuni Sultan Süleyman’ın emir vermesiyle bugünkü halini almış. Kalenin yaklaşık 150 metre kuzeybatısında acı hatıraları içerisinde barındıran bir cami var. Caminin adı Arap Cami, ancak Yanık Cami olarak biliniyor. Amerika, Fransa ve İngiltere gibi devletlerin destekleri ve kışkırtmaları sonucu 1915 yıllarında içinde namaz kılan Müslümanlarla birlikte yakılmış. Kalenin yaklaşık 200 metre doğusunda ise Mevlit Efendi ve Derviş Bey Camileri bulunuyor. Buradaki süslemeler ve renkler içinizi ferahlatacaktır.

Artvin sınırına çok yakın olan Bağdeşen Köyü’nde bulunan Kinzi Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Bunların yanı sıra Posof’da bulunan Merkez Cami’yi, Gürcistan’dan gelen yol üstünde bulunan Cak Kalesi (Posof Kalesi); Hanak yakınlarında yer alan Altaş Kalesi, Kırnav Kalesi, Börk Kilisesi; Çıldır’da bulunan Çıldır Kalesi ve Çıldır Gölü gibi yerleri de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Akçakale Köyü’nün yakınında yer alan Akçakale Adası da antik kent kalıntılarıyla ve doğasıyla görülmeye değer bir diğer yer.

Ardahan Pişi

Ne Yenir, Ne Alınır

Bu güzel ve özel şehirde hayvancılık ön planda olduğu için etli yemekler genel olarak karşımıza çıkıyor. Etli hengel, tandır kebap, mumbar kebap, dil kebap, dal kebap, dolma kebap, sac kebap, köz kebap, kaçguç gibi yemekleri tadabilirsiniz. Biz çorbalardan kesma aşını, tatlılardan şekerlemeyi, hamur işinden pileki ekmeği, kebaplardan ise dal kebabı tadabildik. Lezzetlerin gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Şehrin, gümüş işlemeciliği ve halıcılıkta ileri düzeyde olduğunu gördük. Sevdiklerimiz ve kendimiz için yöreye özgü motiflerin işlendiği başlıklar, takılar ve gümüş kemerler alarak memleketimize döndük.

Ardahan Yol Haritası

Doğu Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Ardahan’a Batı illerimizden gitmek istiyorsanız hava yolunu tercih edebilirsiniz. Karayoluyla gitmek maliyetli ve çok fazla vakit alacağı için havayolunu öneriyoruz. Ardahan Ucuz Uçak Bileti sayesinde uygun fiyatla havayoluyla buraya geldik.Hava yolu şirketlerinin sunmuş olduğu kampanyaları yakından takip ederek siz de uygun fiyatlarla havayolu ulaşımını kullanabilirsiniz.

 • Ardahan Panoramik
  Ardahan 360 Panoramik
 • Ardahan Nerede?
  Ardahan için Konum
 • Ardahan Hakkında
  Ardahan Detaylı Bilgi
 • Ardahan Galeri
  Ardahan Fotoğrafları
 • Ardahan için Yorumlar
  Ardahan için Değerlendirmeler

Tarihçe

MÖ 680 yılarında Kafkaslar kuzeyinden gelen altıgöçebe İskitler Ardahan bölgesini Van/Urartu İmparatorluğu’ndan aldılar. Sakaların Gogarlı, Taoklu, Cavaklı boylarının bu bölgede yerleştikleri bilinmektedir. Sakaların bölgedeki 500 yıllık hakimiyetinden sonra arkasından İran’dan gelen Part/Arsaklı 600 yıl bölgedeki hakimiyetlerini sürdürmüşlerdir. (MÖ 150 – MS 430) Makedonyalı İskender çağında da olmak suretiyle, 1068’de Alparslan’ın Selçuklu bölgesine kattığı bu bölgede uzun yıllar Kuman ve Peçenekler yaşadıkları bilinmektedir.

1124 yılında Kafkaslar kuzeyinden gelen Ortodoks Kıpçakların yerleşme yeri olmuş ve İlhanlılar çağında 1267 yılında Kıpçaklar Ardahan-Ahıska-Artvin kesiminde Atabek adlı bir sülale kurarak, 1479’da İstanbul’a tabi olmuş ve Osmanlı Devleti ordularının 1578 yılında Ahıska’yı almalarına kadar hüküm sürmüşlerdir.

Coğrafya

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Karadeniz Bölgesi’ne komşu olduğu kuzeydoğu kesiminde yer alan Ardahan, yüksek ve engebelidir. Sahada 3.000 m ’yi aşan dağlar yer alır. Yalnızçam Dağları Artvin il sınırı boyunca uzanır. İlin kuzeydoğu kesiminde Keldağ (3.033 m), doğu kesiminde Akbaba Dağı (3126 m) yer alır. İl topraklarının güney kesimini de Allahuekber Dağları ve Kısır Dağı (3.197 m) engebeli hale getirir. Allahuekber Dağlarına bağlı Kabak Dağı (3.054 m ) il sınırı içinde kalır. Kısır Dağı 3.197 m ile ilin en yüksek noktasıdır. Ardahan Platosu ilin orta kesiminde yer alır. Yüksekliği 1800-2000 m’ dir. Temelini Neojen volkanizması sonucu ortaya çıkmış lavlar oluşturur.

Plato, Pliyosen sonu ve Pleistosen başlarında ortaya çıkan faylanmalar sonucu çökmüştür. Kenarlarında marnlı ve kumlu çökellerin bulunduğu bu alan, yüksek kesimlerden gelen malzemelerle dolmuştur. Kura nehri ve kolları tarafından plato yüzeyi parçalanmıştır. Bu akarsuların en önemlisi platoyu baştan başa geçen Kura ırmağıdır. Çıldır Gölü; ilin güneydoğu kesiminde yer alır, yüksekliği 1.959 m’dir. Aktaş Gölü ise ilin doğu kesiminde yer alır. Bu gölün doğu yarısı Gürcistan sınırları içinde kalır. GöӀün yüksekliği 1.798 m’dir.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti