Artvin

Dünya tarihinin başlangıcına uzanan geçmişi, yüzlerce bitki türünü besleyen verimli toprakları, yeşilin binbir tonunu barındıran uçsuz bucaksız bir vadi şehri Artvin.

Artvin Gezilecek Yerler

Artvin Şavşat KaragölYeşilin binbir tonunu görebileceğiniz Artvin, mükemmel bir doğayı bizlere sunuyor. Bu güzel şehre nasıl gidebilirim diye kara kara düşünürken ucuzucakbileti.net adresine denk geldim. Artvin Ucuz Uçak Bileti kampanyalarından yararlanarak kendime bir bilet aldım ve uçtum.Beş bin yıllık tarihi mirası, zengin fauna ve florası, krater gölleri, birbirinden güzel yaylaları, yemyeşil ormanları ve heybetli dağlarıyla beni benden alan Artvin’in mükemmel bir şehir olduğunu söylemeliyim.

Karadeniz’in doğusunda yer alan şehir, Çoruh vadisinin sol yamacına dağlık bir alana kurulmuş. 33 bin 415 nüfusuyla küçük ama tatlı bir şehir. Buraya geldiğinizde gezmekten yorulabileceğinizi söyleyebilirim. Milli parklardan yaylalara, şelalelerden kalelere, kiliselerden plajlara birçok doğa güzelliği sizleri bekliyor. Artvin’e vardığımda gezime ilk olarak Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı, Karagöl Sahara Milli Parkı ve Çamburnu Tabiat Koruma Alanı gibi Milli Parklardan başladım. Mençuna ve Maral şelalelerine giderek yemyeşil ormanların arasından dökülen çılgın suları seyrettim. Muhakkak görülmesi gereken yerlerden biri. Tarih düşkünü biriyseniz Artvin Kalesi, Ferhatlı Kalesi, Tekkale Manastırı, Opiza Manastırı gibi birçok tarih kokan mekânı da gezebilirsiniz.

Bu arada az kalsın unutuyordum. Artvin’e geldiğinizde Çoruh ve Barhal’da rafting keyfini mutlaka yaşamalısınız. Daha önce rafting yapmamış biri olarak söylüyorum, ben böyle adrenalin yaşamadım. Buralara yolunuz düşerse kesinlikle deneyin.

Artvin Katmer

Ne Yenir, Ne Alınır

Eşsiz şehre geldiniz, gezdiniz ve eğlendiniz. Ne mi yiyeceksiniz? Yöreye özgü olan kuymak yiyebilirsiniz mesela. Yöresel açıdan son derece zengin bir mutfağının olduğunu söyleyebiliriz. Hamur işi olarak da lokma, börek, erişte, katmer, bişi, cergebas ve hinkel gibi lezzetleri tadabilirsiniz. Tamamı yöreye özgü olan bu lezzetlerden birkaçını yeme fırsatı yakaladık. Tatları hala damağımda. Hamur işlerinin yanı sıra dinklerde ve dibeklerde hazırlanan keşke ve gendirme yöresel yemeklerini de mutlaka tatmalısınız. Artvin’in en meşhur çorbası ise “püşürük”. Sahil kenarına yolunuz düşerse, Karadeniz’in en lezzetli balığı olan hamsinin çeşitli yemeklerini yiyebilirsiniz.

En uygun uçak bileti kampanyalarından yararlanarak buraya geldiğimi belirtmiştim. Buradan memlekete dönerken sevdiklerime hediyelik eşyalar almadan dönmek olmazdı. Ağaç oyma ve birkaç bakır ürünlerinden aldım, arkadaşlarım için. Yöreye özgü filiz, dal kabuğundan örülen eşyalar, toprak çanak, çömlek ve kilim de alabilirsiniz. Artık bu hediyelerden hangisi arkadaşlarınızın hoşuna gidecekse onu alın.

Artvin Yol Haritası

Erzurum’da bulunuyorsanız, demir yolunu kullanarak Artvin’e gidebilirsiniz. Daha avantajlı olacaktır. Yakın bir yerde bulunuyorsanız ve demir yoluyla gitme imkânınız yoksa da kara yolunu tercih edebilirsiniz. Birçok otobüs şirketiyle de Karadeniz’in bu güzel şehrine gidebilirsiniz. Ben İstanbul’dan geldiğim için hava yolunu tercih ettim. Artvin Uçak Bileti uygun fiyata olunca dayanamadım. Uçakla seyahat etmeyi düşünenler ucuz uçak bileti bulunca kaçırmamalı.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti