Aşkabat

Aşkabat Türkmenistan’ın başkenti olan kopart dağlarının Karakum Çölünde yar alıyor. Aşk şehri olarak da biliniyor. Büyük nüfus oranı ile ülkenin en büyük şehri. Küçük ve şirin bir şehir olan Aşkabat bir ekonomi şehri değil bu yüzden çevresini küçük dükkânlar ve esnaflar oluşturuyor. Bu küçük şehre gitmek için Aşkabat uçak bileti alıp doya doya gezebilirsiniz.

Akşabat Gezilecek Yerler

Aşkabat Gezilecek YerlerGüzel Sanatlar Müzesi: Çok sayıda resim ve heykelin sergilendiği bu müze görsel sanatseverlerin ilgisini çekiyor Aşkabat’ın ünlü ressamların ve heykelcilerin ürünlerini bu sergide görebilirsiniz.

Türkmen Tarihi Müzesi: Bu müze çok değerli tarihi eserlere ev sahibi yapıyor. Türkmen tarihi merak edenler buraya gelerek geçmişe tanık olabilirler. Binlerce tarihi eserler Türkmen müzesinde sizleri bekliyor.

Kaynar Baba Kaplıcası: Binlerce yıldır sıcak suyu ile Aşkabat şehrini şifa dağıtmıştır. Bu kaplıcalarının tarihi pek bilinmesine rağmen çokça ziyaretçi ağırlıyor.

Halı Müzesi: Birçok antika halının sergilendiği bu müzesi binlerce halıya ev sahipliği yapmıştır. El dokuma halıları, ipek dokuma halılar, eski çağa ait halılar burada sergilenir.

Gonül Tepesi: 55 hektarlık bir alanı kapsayan arkeolojik kazılar yapılan bir site. Milattan önce bronz çağına kadar kalıtılar bulunduğu söyleniyor. Bu yeri ilk yunan ve Rus arkeologlar keşfetmiştir. Bu araya gelerek tarihi canlı canlı görebilirsiniz.

Kıpçak Camisi: Orta doğunun en büyük camisi olan 18 bin metre kareden oluşuyor. Bu caminin yapısı tamamen mermer 4 minaresi 80 metreye kadar yükseliyor. Bu cami 2004 yılında halka açılmıştır ve her yerden gelen misafirini ağırlıyor.

Ne Yenir, Ne Alınır

Aşkabat Ne YenirYöre yöre değişen Aşkabat mutfağı genellikle sebze ve etten oluşuyor. Buralarda pek yabancılık çekmeyeceksiniz düşünüyorum çünkü bizim mutfağa çok benziyor. Pirinç bu ülke için en önemli besinlerden biri her yemeğin yanına pirinçle alakalı bir yemek konuluyor. Ayrıca pirinç din bakımından da önemli bir yer tutuyor. Türkmenler perşembe ve cuma akşamları pirinç pilavı yapar ve ölen yakınlarının ruhları için yerler. Deve sütünden ayran yapıp yemeklerle birlikte içiyorlar tadı biraz garip ama farklı bir deneyim.

Türkmen çayı buranın vazgeçilmezi kahvaltıda ve yemek sonrası içilen bu çay bizim çayımıza hiç benzemiyor. Aşkabat’tan ne satın alınır diye merak ediyorsanız burada alış veriş merkezleri pek görünmez çöl pazarı denilen halkı yerel pazarı var. Bu pazar Aşkabat’ın 8 kilometre kuzeyindedir, bu pazar da halkın yerel giysilerini, yiyeceklerini baharatlarını bulabilirsiniz. Ayrıca bu pazarda kilimler, takılar, ilginç hediyelik eşyalar bulabilir ve alabilirsiniz.

Akşabat Yol Haritası

Aşkabat’a Türkiye’den her gün uçuş yapan uçaklar bulabilirsiniz. Yolculuk süresi 3 saat 35 dakikadır. Eğer uzun zaman planlıyorsanız bu geziyi Aşkabat Ucuz Uçak Bileti bile bulabilirsiniz.

 • Aşkabat Panoramik
  Aşkabat 360 Panoramik
 • Aşkabat Nerede?
  Aşkabat için Konum
 • Aşkabat Hakkında
  Aşkabat Detaylı Bilgi
 • Aşkabat Galeri
  Aşkabat Fotoğrafları
 • Aşkabat için Yorumlar
  Aşkabat için Değerlendirmeler

Tarihçe

Aşgabat 1818’de kervan yollarının kesişme noktasında bir köy olarak kurulmuştur. Nisa köyü(antik başkent Parthia)’nden ve İpek Yolu’nda bulunan antik şehir Konjikala (Moğollar tarafından 13. yüzyılda yok edilmiştir.)’nın harabelerinden fazla uzakta değildir.

1881 yılında bölgedeki bir Rus Ordu Üssü’nün etrafında gelişmeye başlamıştır. Trans-Hazar-Demiryolu’na bağlantısı, Kazakistan, Özbekistan ve Hazar Denizi’yle bağlanmasını ve bunun sonucunda kentin 1885 yılından itibaren sürekli genişlemesine neden olmuştur. 1919-1927 yılları arasında kentin adı ‘Poltorazk’tı.

1919 yılında Aşgabat’ta dünyanın ilk Bahai mabedi yapılmıştır. 1938’de zorunlu olarak sanat galerisine çevrilmiş ve 1963 yılında da yıkılmıştır. 1924’te Aşkabat Sovyetler Birliği içinde Türkmenistan’ın başkenti olmuştur. 5. Ekim 1948’deki yıkıcı deprem sonucunda kent tamamen zarar görmüştür ve daha sonra yeniden inşa edilmiştir. 1962’de Aşkabat’ın Karakumkanal’ına bağlantısı gerçekleştirilmiştir. Bu su kanalı, dünyanın en uzun su kanallarından biri olup, 600 kilometre doğudan akan Amuderya nehriyle bağlanmıştır. 27 Ekim 1991’de Türkmenistan’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle Aşkabat başkent olmuştur.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti