Asos Antik Kenti

Çanakkale ili sınırları içinde bulunan antik kentin geçmişi M.Ö. 6. Yüzyıla kadar uzanıyor. Kent sönmüş volkanik bir dağ üzerine kurulmuş. Eski zamanlarda kent yüzü denize dönük ve de teraslarla rahatlıkla denize ulaşılabiliyormuş. Assos taşı çok zor işlenen ama çok da dayanıklı bir taş olup antik kentin inşasında bu taşlar kullanılmış.

Assos Antik Kenti

Asos Antik KentAntik kenti gezmek için 2 adet ana kapı yer alıyor. Bir kapı köyün içerisinden geçerek tepedeki Athena tapınağına götüren kapıdır. Dilerseniz bu kapıdan ilerleyebilirsiniz. Dilerseniz de diğer kapıyı kullanabilirsiniz. Bu kapı ise limana doğru inerken solunuzda kalan kendini belli eden kapıdır. Bu kapı ise sizi mezarlıklara, agora ve gymnasion kalıntılarına götürüyor. Antik kent saat: 19.30’a kadar açık aslında. Ama siz çıkmadan kapıyı kapatmadıkları için mutlaka antik kent içinde güneşin batışını izleyip öyle çıkmanızı öneriyorum. Giriş için küçük bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ama inanın verdiğiniz ücrete kat kat değiyor.

Doğudaki ve batıdaki kapıların önlerine ise mezarlıklar yapılmış. Mezarlıklarda diğer adı ile Nekrapollerde çok görkemli ve anıtsal mezarlar yer alıyor. Eski dönemlerde ölüler yakılıp külleri küpler içinde saklanmış. Daha sonraları ise ölüler ana rahmindeki şekil aldırılarak büyük küplere konulmuş en son zamanlarda ise yüzeye yakın lahitler içine konulmaya başlamışlar. Nekrapollerde bütün hepsini görmeniz mümkün. Bir ilginç yanları ise ölülere hediyeler konulurmuş. En ilginç hediye ise pişirilmiş topraktan elde edilmiş olan kadınlar orkestrası heykelciliğidir. Bu heykelleri özellikle incelemenizi öneririm. Ayrıca antik kentin dışı surlarla çevrili. Bu surlar milattan önce yapılmış ve üzerinde yenileme yapılmamış. Mutlaka sur diplerine ilerleyip incelemenizi öneririm.

Assos Antik Kentin Devasa Tarihi Eserleri

Asos Amfi TiyatroAntik kentin yüksekçe bir yerinde konumlanmış Athena Tapınağı büyüleyici bir görüntüye sahip. Tapınak tek dor düzenindedir. Tapınağın bazı sütunları yıkılmak üzere olduğu için, ayakta olup sağlam olan sütunlar örnek alınarak sonradan yapılmış. Ama orijinal sütunlardan pek de farkı yok. Tapınağın kutsal odasında tanrıça heykeli yer alıyor. Tapınağın önünde durduğunuz zaman önünüzde Midilli adası şatafatlı ege denizi ile gün batımını da buraya çıktığınız zaman yakalarsanız emin olun bu görüntüler sizi antik yıllara kadar götürüyor.

Amfi tiyatro ise görmeniz gereken başka bir eser. Midilli Adasını tam karşısına kurulmuş amfi tiyatro büyük bir yenileme sonucu aslına benzetilerek tekraren yapılmış. Şuanda ise birçok konser ve festivallere ev sahipliği yapıyor. Antik kent özellikle de festival zamanlarında bambaşka bir havaya bürünüyor. Çanakkale Uçak Bileti ile bu antik kentte zamana yolculuk etmek için biletinizi hemen almanızı öneririm.

Son olarak insanların bir arada olduğu antik kentin en hareketli yeri agorayı gezmelisiniz. Agora çevresinde spor eğitimleri için inşa edilen gymnasion ve meclis binası bulunuyor. Ayrıca çok sayıda agora çevresinde Bizans Kilisesi kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Asla pişman olmayacağınız bu geziyi mutlaka tatil planlarınıza eklemenizi öneririm.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti