Astana

Büyük bir bozkırın tam ortasında kurulu olan şahane bir şehirdir Astana. Kentin büyük bir kısmı köy evleri ve az miktarda Rus mimarisinde olan binalardan oluşuyor. Tarihi şehir merdivenlerinden yukarıya doğru çıkarken manzaranın netleştiğini farkedeceksiniz. Sizde bu şehri keşfetmek istiyorsanız, Astana Uçak Bileti fiyatlarına hemen göz atmalısınız.

Astana Gezilecek Yerler

Astana Gezilecek YerlerHan Çadırı: Khan Shadyry diğer adıyla han çadırı, Türk müteahhit ve mimarlar tarafından yapılmış olan çok güzel bir eğlence merkezi. Bu eğlence çadırı ayrıca dünyanın en büyük çadır unvanı da almış. Eğlenceli vakit geçirilebilecek harika bir çadır. Hem otantik hem de alıştığımız bir ortam.

Kazakistan Haritası Müzesi: Kazakistan haritası isimli açık hava müzesi, Kazakistan’ın 14 eyaletinin ve de Astana ile Almatı şehirlerine ait ana yapıtların minyatürleri sergilenmektedir. Aynı zamanda bu müzede başka ülkelere ait ünlü yapıtlarda göreceksiniz. Müzenin alanı o kadar büyük ki, bütün sergilenen eserleri görebilmek için en az iki saat gerekiyor. Gerçekten de bu müze gezisi, bütün Kazakistan’ı bu süre içerisinde gezmişsin gibi bir duygu oluşturuyor. Bu açık hava tiyatrosunu gezebilmek için Mayıs ve Ekim aylarını tercih etmelisiniz.

Dev Akvaryum: Akvaryum, Duman isimli eğlence merkezinin içinde yer alıyor. Burada çok ilginç bir gösteri izlemek mümkün. Ayrıca birçok balık çeşidi, deniz canlısı ve köpekbalığı da görebilirsiniz.

Kazakistan Cumhuriyeti Kültür Merkezi Müzesi: Bu müze arkeolojik ve etnografik bir müze. Müze içinde Kazakistan ülkesinin tarihi, yerel savaş kıyafetleri, atçılık donanımları, çeşitli takılar ve resimler bulunuyor. Bu müzede ülkenin bütün yerel kültürlerini de tanımış oluyorsunuz.

Ne Yenir, Ne Alınır

Kazakistan Ne YenirKazak mutfağının ana ve milli yemeği kabul edilen “Beş parmak” tır. “Beş parmak” yemeği el ile yendiği için bu ismi almıştır. En leziz“Beş parmak” ise at etinden yapılıyor, ama şimdilerde at eti diğer etlere göre daha pahalı olduğu için dana, koyun ve sığır eti kullanılıyor. Evde yapılan “Şujık” (sucuk) da oldukça ünlü lezzetleri arasında yer alıyor. Kazak mutfağının genelinde etli ve hamurlu yemekler bulunuyor. Tatlıları arasından Kazak kurabiyesini de deneyebilirsiniz.

Astana’dan ne alınır derseniz kıyafet, cam hediyelik eşyalar, çini ve kozmetik ürünler oldukça ünlü. Ayrıca geleneksel takılar, kürk şapkalar ve süslü kılıçlar gibi yerel hediyeler de satın alabilirsiniz.

Astana Yol Haritası

Astana şehrinde yer alan havaalanı Astana Uluslararası Havalimanı olarak anılıyor. Astana şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunuyor. Havaalanından merkeze, 10 numaralı otobüsler yarım saatte bir hareket ediyor. Thy ve air Astana firmaları İstanbul’dan Astana şehrine direkt uçuşlar düzenliyorlar. Bazı firmalar ise aktarmalı uçuşlar düzenlemektedir. Sizde Astana Ucuz Uçak Bileti satın almak isterseniz direkt uçuşları kontrol etmelisiniz.

 • Astana Panoramik
  Astana 360 Panoramik
 • Astana Nerede?
  Astana için Konum
 • Astana Hakkında
  Astana Detaylı Bilgi
 • Astana Galeri
  Astana Fotoğrafları
 • Astana için Yorumlar
  Astana için Değerlendirmeler

Astana, Kazakistan’ın başkenti ve en büyük 2. şehridir. Nüfusu 600.000 (2004) civarındadır. 1998’de Kazakistan’ın başkenti ilan edilen şehir Akmola Eyaleti sınırlarında bulunmaktadır. Kazakistan’ın orta kesimindedir. İnsanların güney kesiminde yığılmasını önlemek için başkent buraya taşınmıştır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti