Atina

Eski yunan’dan günümüze, en köklü medeniyetlere ve ev sahipliği yapmış, her adımınızda sizleri binlerce yıllık tarihe geri götürebilecek şehir Atina, sükunet içerisinde ve huzur dolu bir tatil için Atina uçak biletleri sizleri bekliyor.

Atina Gezilecek Yerler

Atina Gezilecek YerlerOtelinizi Akropolis civarında merkezde ayarlarsanız Atina’da çok rahat edersiniz. Atina şehri Gezilecek yerler olarak yazdığım yerlerin tümüne yürüyerek maksimum 10 dk. Mesafedeydi.
Akropolis: Dünya’nın dört bir yanından Atina şehri için gelen turistlerin görmek istediği ilk yer burası. Aynı zamanda Atina’nın simgesi olan bu tepe Antik Yunan şehri için en önemli simge. Tepede bulunan en ünlü yapı Parthenon Tapınağı. Bunun yanında Athena Nike Tapınağı, Erekhtheion ve giriş kapısı Propylaia yı göreceksiniz. Akropolis’e çıkmak için epey bir yürümek gerekli. Özellikle sıcak havalarda bu biraz sıkıntı olabilir. Fakat Akropolis tepesinden her yöne harika bir Atina manzarası izlenebiliyor. Aynı zamanda Akropolis ’in güney girişinde yamaçta Odeon of Herodes Atticus antik tiyatrosunu görünüyor.
Monastraki: Monastraki meydanına, Atina’nın merkezi demek yanlış olmaz. Binaların arasında küçük bir boşluk demek yanlış olmaz buraya. Ama popülaritesi küçüklüğüyle ters olarak günün her saatinde epey kalabalık bir yer Monastraki. Çeşitli sokak gösterileri ve ellerinde frappe’lerle gençlerin takıldığı bir yer olmuş. Frappe deyince, Atina’da herkesin elinde bardaklarla soğuk kahve içme alışkanlığı var.
Plaka: Plaka semti için Atina’nın Asmalımescit’i denebilir. Akropolis ’in eteklerinde yer alan bu semtteki dar küçük sokaklarda; kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya mağazalarını bulunuyor. Genel olarak akşamları çok kalabalık. Mutlaka bir akşamınızda buraya uğrayın ve cıvıltının keyfini çıkarın.
Syntagma: Syntagma Meydanı Atina’nın en ünlü meydanlarından biri. Meydanda “Ancient Parlament” denen bir parlamento binası var. Her saat başı olan, Parlamento Binasının önündeki askerlerin nöbet değişimini mutlaka izlemenizi öneririm.
Ermou Caddesi: Bu cadde Monastraki ve Syntagma meydanları arasında bulunuyor. Cadde boyunca bildiğimiz ünlü markaların mağazalarını bulmak mümkün.

Ne Yenir, Ne Alınır

SouvlakiBu şehirde patlıcan musakka ve patlıcan salatası var. Bunun dışında başlıca lezzet: “Soulvaki” denilen, bir tür “tavuk şiş”. Ayrıca bulabileceğiniz başlıca tatlar;
Avgolemono: Bu lezzetli bir yemek. İçinde: yumurta, limon, pirinçli tavuk suyu var.
Briam: Kızarmış sebzelerle yapılan bir yemek türü. Genellikle: domates, patates, soğan, kabak bulunur.
Brizoles: Izgara et yemeği, bir tür biftek.
Caprice OfMykonos: Kolonaki bölgesindedir. Burası, muhteşem balık servis edilen bir yer, mutlaka denemelisiniz.
Fricasse: Bir tür kuzu eti yemeği. Ispanak, limon ve yumurta katılıyor.
Gemista; Bir tür dolmadır. Etsiz, sıcak yemek olarak sunulur. Domates, patlıcan ve biberler, aynen ülkemizde olduğu gibi, pirinç ve sebze karışımı ile doldurulur ve servis edilir.
Gopes: Bir tür balık yemeği. Küçük ve lezzetli, ucuz balıklar ızgara yapılarak servis ediliyor.
Horta: Bir tür, fırında pişirilmiş sebze yemeğidir.

Seramik: Atina şehrinde, Keramikos denilen bölgede, daha önce de sözünü ettiğim gibi, dünyanın ilk seramik ustaları yetişmiş. Antik parçaların, elde yapılmış ve boyanmış güzel kopyalarını bulup satın alabilirsiniz. Bunlar arasında: geleneksel biçime sahip vazolar, kaseler, testiler olabilir. Tüm bunların yanında, modern seramik sanatı eserleri de bulmak mümkün.

Heykeller: Atina şehrinde, antik Yunan dönemini çağrıştıran, bolca irili-ufaklı heykelcikler bulup satın alabilirsiniz. Özellikle: Zeus, Poseidon, Athena gibi tanrı ve tanrıçaların kopya heykelcikleri çok tutuluyor. Bunların yanında: firizlerin resmedildiği süslü tabaklar, duvar maskeleri, Miken başlıkları olabilir. Bunun yanında, Atina şehrinde gezdiğiniz veya gezeceğiniz müzelerin hepsinde, müzede bulunan eserlerin birçoğunun kopyaları satılıyor, bunları da tercih edebilirsiniz.

Deri Eşyalar: Yörede işlenen derilerden imal edilmiş: ayakkabı, çanta ve giyim eşyaları bulmak mümkün. Ancak, bunların kalitesi, Fransız ve İtalyan üretimi kadar üst düzey değil. Bir de, caddelere yayılan bir çarşaf üzerinde, çanta satan Nijeryalılar göreceksiniz.

Atina Yol Haritası

Uçuş: 1 Saat 20 Dk.
Para Birimi: Euro
Saat farkı yok. Türkiye ile aynı saat diliminde.
Havalimanı merkez 30dk. (taksi 35 EUR )
Diğer Avrupa şehirlerine göre daha ucuz. Türkiye’ye göre EUR yüzünden biraz pahalı oluyor tabi, gezmek için maksimum 2 gün yeterli.

Atina Uçak Bileti satın aldıktan sonra, Atina’ya İstanbul’dan 1 saat 20 dk lık kısa bir uçuşla ulaşabiliyorsunuz. Yani Bodrum’a, İzmir’e gider gibi Atina’ya kolayca gidebilirsiniz. Yani daha yemeğinizi yerken inişe geçiyorsunuz. Türk Hava yolları günde karşılıklı 3 sefer düzenliyor.

Atina’ya indiğinizde sizi çok büyük olmayan bir havalimanı ve bu mevsimde harika bir hava karşılıyor. Havalimanından merkeze metro, otobüs veya Taksi kullanarak gidebilirsiniz. Otobüs ve metro yaklaşık 1,5 saat sürüyor ve 8 eur civarında ödüyorsunuz. Taksi için tarife standar 35 EUR.

Havalimanı seyahati haricinde Atina’da araç kullanmanıza gerek kalmıyor. Küçük bir merkezi var ve her yere yürüyerek en fazla 10dk’da gidebiliyorsunuz. Aynı zamanda Atina’da taksi çok ucuz. Yani yürümek istemediğiniz yerlere taksiyi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. fakat bu konuda size küçük bir uyarı; taksiciler genel olarak taksimetre açmıyorlar.

 • Atina Panoramik
  Atina 360 Panoramik
 • Atina Nerede?
  Atina için Konum
 • Atina Hakkında
  Atina Detaylı Bilgi
 • Atina Galeri
  Atina Fotoğrafları
 • Atina için Yorumlar
  Atina için Değerlendirmeler

Tarihçe

Atina Neolitik Çağdan bu yana bir yerleşim alanıdır. En eski yapıların tarihi Son Tunç Çağına değin uzanır. O dönemde, kale işlevi gören Akropolis’in doruğuna kiklop (büyük boyutlu) taşlardan örülmüş dev bir duvar çevreliyordu. Duvarlarının sağlamlığından ya da coğrafi konumundan dolayı Atina, Son Tunç ve İlk Demir çağlarının karışık dönemlerini büyük yıkıma uğramadan atlattı. Ele geçen çanak çömlek üsluplarından Atina’daki uygarlığın kesintiye uğramadan geliştiği anlaşılmaktadır. Milattan Önce (MÖ) 1000’lerde kent kuzeybatı yönünde yayılmaya başladı. MÖ 6. yüzyılda, özellikle Peisistratos ve oğullarının egemenliği döneminde (MÖ y. 560-510) olağanüstü bir gelişme gösterdi. MÖ 580’de bugün Parthenon’un bulunduğu yere Hekatompedon olarak bilinen bir Athena Tapınağı yapıldı. MÖ 566’da Peisistratos, Athena’nın onuruna dört yılda bir yapılmak üzere Panathenaia Oyunları’nı yeniden düzenledi. MÖ 530’da Akropolis’te Athena Polias için büyük bir tapınak daha inşa edildi. Akropolis böylece kaleden çok, bir kutsal yer işlevi görmeye başladı. Kentin hızlı gelişmesi karşısında eski agora yetersiz kalınca Akropolis’in kuzeybatısındaki evler yıkılarak burada yeni bir agora düzenlendi. Burası siyasal, hukuksal, dinsel ve ticari amaçlı bir toplanma alanıydı. Ayrı bir tiyatronun inşa edilmesinden önce de oyun yarışmaları düzenlenirdi. Alanın çevresinde çeşitli kamu yapıları ve kutsal yapılar yer alırdı. MÖ 480’de Atina’yı ele geçiren Persler kenti yakıp yıktılar. Akropolis’teki yapılar ve yamaçlardaki pek çok ev yerle bir oldu.

Milattan Önce 479’da kenti geri alan Atinalılar daha büyük surlar yaptılar. Bu tarihten 20 yıl kadar sonra kenti, limanı Pire’ye bağlayan yolun iki yanında ünlü Uzun Duvarlar örüldü. Pers istilasından sonraki 30 yılda Atinalılar yalnızca surlsr, agorada Stoa Poikile ve kent meclisi yürütme kurulunun toplantı salonu gibi kamusal yapılar inşa ettiler. MÖ 449’da Perslerle varılan anlaşmadan sonra Atina yeni bir kalkınma dönemine girdi. Güney Attika’daki zengin Laurium (Lavrion) gümüş madenleri de yeniden işletilmeye başladı. Perikles, Perslere karşı Atina önderliğinde kurulan Delos Birliği’ni oluşturan kent devletlerinden para almayı savaştan sonra da sürdürdü. Bu kaynaklarla kent tarihinin en büyük yeniden inşa hareketi başlatıldı. Kırk yıl içinde Akropolis baştan aşağı yeniden yapıldı.

Yapımına MÖ 447’de başlanan Parthenon, MÖ 438’de bitirildi. Tapınağın yapımında Kallikrates, İktinos, Phidias gibi mimarlar görev aldılar. MÖ 431’de Peloponnesos Savaşı patlak verdiğinde Akropolis’in anıtsal kapısı Propylaion’un yapımı bitmek üzereydi. Nikias Barışı (MÖ 421) döneminde Erekhtheion Tapınağı’nın yapımına başlandı. Sicilya’ya düzenlenen sefer yüzünden (MÖ 415-413) Erekhtheion ancak MÖ 406’da tamamlanabildi. Atina’nın Peloponnesos Savaşı’ndan yenik çıkması üzerine tüm yapım etkinlikleri bir süre için durdu. MÖ 394’te Knidos açıklarında Spartalılara karşı bir deniz zaferi kazanan Konon, 10 yıl önce Spartalıların yıkmış olduğu Uzun Duvarlar’ı yeniden yaptırdı. MÖ 338-322 arasında devletin mali kaynaklarının denetlenmesinde görev yapan hatip Lykurgos yeni bir bayındırlık hareketi başlattı. Pnyks Tepesinde büyük bir toplantı salonu yapılırken, Dionysos Tiyatrosu yeniden inşa edildi. Panathenaia Stadionu da bu dönemde gerçekleştirilen yapılar arasındaydı. Bu dönemde Atina’daki mimarlık atılımlarının yanı sıra, felsefe okulları ortaya çıktı. Platon (MÖ 428/427-348/347) Akademia’da, Aristoteles ve yandaşları Lykeieon’da, Antisthenes ve Kynikler, Kynosarges gymnasion’unda felsefe okulları oluşturdular. Zenon agoradaki Stoa Poikile’de ders verirken, Epikuros ve izleyicileri kent içindeki bahçeli bir evde toplanıyorlardı. Ama görkemli tapınaklar, kamu yapıları ve caddeler dışında kentin pek etkileyici bir görünümü yoktu. Su sıkıntısı çekiliyordu. Sokaklar dar ve dolambaçlı, sokağa bakan evler de penceresiz, çirkin yapılardı.

Coğrafya

Yunanistan’ın tarihsel başkenti olan Atina, Ege Denizine açılan ve artık kentle birleşmiş olan Pire limanının bulunduğu Faliron Körfezinden 8 km içeride, kuzey-güney doğrultusunda bir dizi tepeyle kesilen kurak bir havzada yer alır. Yazları kuruyan Kifisos Nehri kentin batı yarısından, genellikle kuru olan Ilisos Nehri de doğu yarısından geçerek denize dökülür. Kenti Parnis (1,413 m), Pendeli (1,096 m), İmittos (1,026 m), Aigaleon (468 m) dağları kuşatır.

Atina, Köppen iklim sınıflandırmasına göre yarı kurak bir iklime sahiptir. Atina’nın iklimi yumuşaktır. Kışları kar çok az yağar, don ender görülür (sıcaklık 0 °C’nin altına pek inmez). Yazları sıcak (ortalama en yüksek 34 °C) ve kurudur. Yazın çoğu zaman gün boyunca poyraz eser, geceler serindir. Atina ikliminin bütün bu özellikleri kentte açık hava etkinliklerinin yaygınlaşmasını sağlamış, mimarlık üslubu, toplumsal yaşam ve siyasal kurumlar üstünde önemli belirleyici etkiler yapmıştır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti