Bağdat

Irak ülkesinin başkenti Bağdat, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri konumunda. Bu şehir Ortadoğu’nun da üçüncü en büyük şehri. Bağdat Şehri, “Mezopotamya çanağı” ismi verilen bölgenin tam ortasında, Dicle ırmağının Fırat ırmağına en yakın olduğu noktada yer alıyor. Tarihi şehri gezebilmek için Bağdat uçak bileti almayı sakın atlamayın.

Bağdat Gezilecek Yerler

Bağdat Gezilecek YerlerIrak Ulusal Müzesi: Irak Ulusal Müzesi Irak’ın başkentine layık görülüp oraya yapılan bir müze. Bu müzede Mezopotamya uygarlıklarına dair çok önemli eserler sergileniyor. Sizde benim gibi Mezopotamya uygarlıklarını merak ediyorsanız bu müze tam sizlik.

Al-Şehid Anıtı: Bu anıt, Bağdat mimarisinin büyük bir parçası. Aynı zamanda en önemli turistik yerlerinden birisi. Al-Şehid Anıtı, Bağdat dikkat çekici bir kamu anıtı. Anıtın bulunduğu yer, halk tarafından oldukça iyi bilinen, kentin popüler ana yerlerinden birisi.

Bağdat Müzesi: Irak’ın en ilginç müzelerden birisi bu müze. Burayı bir kez ziyaret 20. yüzyılın ilk 40 yılını geri getiriyor diyebilirim. O dönemde Bağdatlı insanların çeşitli gelenekleri ve değerleri ile yaşayan heykeller var. Ayrıca o zamanlarda onur meslekleri ve renkli yaşam boyutunda heykeller ve Bağdat popüler gümrük görmek mümkün. Bu konularla ilgili bir çok dile sahip bir kütüphane de müzenin bir parçası konumunda. Resim Sergisi, fotoğraflar, haritalar ve diğer açıklayıcı materyal bulunmakla beraber kenti yöneten ünlü erkeklerin portreleri de bulunuyor.

Bağdat Hayvanat Bahçesi: Bu hayvanat bahçesi çok eski zamanlarda Ortadoğu’nun en büyük hayvanat bahçesi olmuş. Bağdat Hayvanat Bahçesinde Amerikan işgaline kadar 600’den fazla hayvan varmış. Bir de 2001 yılında 1,5 milyon ziyaretçi olmuş. Şu anda ziyarete hala açık ama hayvan çeşidi oldukça az.

Ne Yenir, Ne Alınır

Bağdat Biryani PilavıBağdat şehrinde, Irak mutfağına hâkim olan Arap kökenli lezzetleri, yöresel yemeklerin hepsini görmek mümkün. Bunlardan bazıları ise; Zeytinli fasulye, Kerkük lokması, Biryani pilavı ve sazan balığı ile yapılan Mesguf.

Bağdat şehrinde hediyelik eşya bulmanız oldukça kolay olacak. Hemen her yerde Bağdat a ait bir hediyelik eşya bulabilirsiniz. Ayrıca bunun yanında Bağdat’tan baharat almadan dönmemenizi öneririm. Eğer bir alışveriş merkezine ihtiyaç duyarsanız, Al Mansur Mall ve Maximall alışveriş merkezleri ihtiyacınızı karşılayabilecek en büyük merkezler arasında.

Bağdat Yol Haritası

Bağdat şehrindeki havaalanı, Bağdat Uluslararası Havaalanı olarak biliniyor. Eski adı Saddam Uluslararası Havaalanı olan Bağdat uluslararası havaalanı, Bağdat şehrinin 16 km batısında kurulu. Ayrıca ülkenin en büyük havalimanı da burası. Ulusal havayolu olan Irak Havayolları’nın ana bağlantı merkezi burası. Bağdat Ucuz Uçak Bileti için İstanbul şehrinden direkt uçuşları tercih etmeniz de yarar var.

 • Bağdat Panoramik
  Bağdat 360 Panoramik
 • Bağdat Nerede?
  Bağdat için Konum
 • Bağdat Hakkında
  Bağdat Detaylı Bilgi
 • Bağdat Galeri
  Bağdat Fotoğrafları
 • Bağdat için Yorumlar
  Bağdat için Değerlendirmeler

Tarihçe

I. Dünya Savaşı’na kadar Osmanlıların elinde olan Bağdat, 1917’de İngiliz kuvvetlerince işgal edildi ve 1921’de kurulan bağımsız Irak Krallığının başşehri oldu. Bu durum Türkiye tarafından da Lozan Antlaşması ile (1923) resmen kabul edildi. II. Dünya Savaşı sonrasında petrol gelirlerindeki büyük artış, Bağdat’ın gelişmesinde büyük rol oynadı. Irak sanayisinin çoğu buradadır. Deri eşya, ipek ve pamuklu dokuma, tuğla, çimento, hurma, tütün mamullerinin yanı sıra petrol rafinerileri, demiryolu atölyeleri ve bir de demir çelik fabrikası vardır.

Bağdat’ta eski şark pazarlarından, cam ve selih binalara kadar her çeşit mimari yapı görülebilir. Şehrin eski manzarası değişmekle beraber, pek çok eski bina, kaldırım kahveleri, eski tarz minare ve camiler bugün de durmaktadır. Kazımeyn’deki 19. yüzyıl yapısı altın kubbeli görkemli cami ile yüzü aşkın başka cami ve minare, şehrin mimari güzelliğine ayrı bir hava vermektedir.

Irak’ın başlıca devlet kurumlarının merkezi yine Bağdat’tadır. 1958’de kurulmuş olan Bağdat Üniversitesinden başka El-Mustansır Üniversitesi, Teknoloji Üniversitesi ve birkaç yüksek okul vardır. Saddam Hüseyin yönetiminin 1990’da Kuveyt’i işgal etmesi üzerine başlayan Körfez Savaşı’nın ardından kurulan ve Amerika Birleşik Devletleri önderliğindeki BM Gücü, 1991 Ocak ayından itibaren Bağdat’ı bombaladı. İki ay süren bombardıman neticesinde şehir harap oldu. 2003 yılındaki Irak savaşı sırasında 9 Nisan tarihinde Amerika Birleşik Devletleri tarafından işgal edildi.

Coğrafya

Mezopotamya çanağının ortasında, Dicle Irmağı’nın iki yakası üzerinde ve Dicle’nin Fırat’a en çok (40 km) yaklaştığı noktada, geniş bir alüvyon ovası üzerinde yer alır. Bağdat, konum olarak Irak’ın tam ortasında yer alır ve kalbi durumundadır. Bağdat’ta yazlar kuru ve çok sıcak, kışlar yumuşak ve serin geçer. Ortalama yağış yılda 130 mm dolayındadır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti