Bakü

Azerbaycan’ın başkenti olan ve Hazar denizinin kıyısında yer alan Bakü tam bir kültür ve ticaret şehri. Bu şehir Türkiye’nin benzeri gibi görünse de mimarisinde Almanya’nın etkisini görmekteyiz yani iki kültür bir devlet. Bu şehrin büyüsüne karışmak için Bakü uçak bileti sizi bekliyor.

Bakü Gezilecek Yerler

Bakü Gezilecek YerlerKız Kulesi: XII. Yüzyılında mimar Masud İbn Davud tarafında inşa edilen yüksekliği 28 metre olan bir kule. Bu kuleni her katı taş tavanlı ve kubbeden oluşur. Içer şehrinin yanında olan kız kulesi neden yapıldığı konusunda birçok fikir ve efsanesi olsa da pek bilinmiyor. Kız kulesi muhteşem yapısı ve zengin tarihi ile birçok ziyaretçisini misafir ediyor.

Ateş Gâh: Eski çağda ateşe tapan kişiler tarafından yapılan büyük bir ibadethane. Ortasında büyük bir ateş haznesi olan çevresinde ise büyük haclarla oluşturulmuş. Bakıldığın küçük hücreler oluşmuş ve haclara süslenmiş bir ibadethane. Zamanımızda ise müzeye dönüştürülmüş ve hücrelerinde o tarihi anlatan kitaplar ve figürlere donatılmış durumda. Burada ben gezip hem de yapı hakkında bilgi almak mümkün.

Gobusta Kaya Oymaları: 40000 yıl öncesinde günümüze gelen paleolitik çağında yapınlar kaya oymaları ve mezarlardan oluşur. Azerbaycan’ın yarı çölünde üç kaya platosundan oluşan bu yer tam bir canlı yayın tarih belgeseli.

Bakı Bulvarı: Hazar denizin kıyısında bulunan Bakü şehrinin milli parkı. Bu bulvar Avrupa’nın en büyük ikinci parkı olarak da biliniyor.

İçeri Şehri: Bu şehir orta çağında beri en eski şehirlerden biridir. Şirvan Sarayı ve kız Kulesi bu şehirde yer almakta. Tarih kazıları sırasında çıkar kalıntılar süsler bu şehri.

Ne Yenir, Ne Alınır

Azeri PlovuAzerbaycan’ın kültürü kadar mutfağında Türk Mutfağına çok benziyor. Yaprak sarmaları Mersin balığı, Duşbara, azeri plovu, azeri yahnisi, tike kebabı ünlü yemekleri. Bakü’ye gitmişken bunları yemeden dönmeyin çünkü Bakü’nün en ünlü tatları bunlar. Bakü’de şehrinde ne satın alınır derseniz çok ünlü kitapçılar var ve burada kütüphanenize yeni ve küçük kitaplar ekleyebilirsiniz. El sanatları ve küçük hediyelikler içinde Nizami caddesine uğraya bilirsiniz. Ayrıca bakı bulvarında büyük alışveriş merkezleri bulunmakta.

Bakü Yol Haritası

Türkiye ile Bakü şehrine günde 3 uçuş seferi bulunmaktadır. Bakü’ye 2,5 saatte ulaşabilirsiniz. Gence şehri büyük havaalanı yer alıyor ve burada bütün hava yolu ile uçuş yapabilirsiniz. Bakü’ye yolculuk için kampanyaları takip ederek Bakü Ucuz Uçak Bileti bulabilirsiniz.

 • Bakü Panoramik
  Bakü 360 Panoramik
 • Bakü Nerede?
  Bakü için Konum
 • Bakü Hakkında
  Bakü Detaylı Bilgi
 • Bakü Galeri
  Bakü Fotoğrafları
 • Bakü için Yorumlar
  Bakü için Değerlendirmeler

Tarihçe

Bakü’nün tarihi eski devirlere uzanır. Abşeron arazisinde bulunmuş arkeolojik buluntular buranın eski yaşama yeri olduğunu ispatlar. Pirallahı, Zığ Gölü etrafı, Şüvelan, Merdekan, Binegedi, Emircan ve benzeri yerlerde milattan önce 3-1’inci bin yıllara ait arkeolojik malzemeler bulunmuştur.

Bakü şehrinin ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. Bazı araştırıcılar Bakü’yü Kaytara (Kankara), Albana, Baruka v.b. ile özdeşleştirirler. Bakü’de bulunmuş 5-7. yüzyıllara ait Sasani hazinesi o devirde buranın yaşama yeri olduğunu gösterir. 5-6. yüzyıllarda Bakü, Bağavan ve Ateş-i Bakvan diye adlandırılır. Arap kaynaklarında (10. yüzyıl) “Bakuye”, “Bakuh”, “Baku”, Rus kaynaklarında (15.yy.) “Baka”, Safeviler devri Farsça kaynaklarda “Badükübe” olarak geçiyor.

Coğrafya

Bakü’nün iklimi karasal iklimdir. Kışları soğuk ve yağmurlu veya kar yağışlıdır, yazları ise sıcak ve kuraktır. Fakat güney kısımlarında hava yazın serin, kışın ise ılık ve yağışlıdır. Bu nedenle güney bölümünün bir kısmı ormanlıktır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti