Balıkesir

Dünyanın en temiz havası ve eşsiz doğasına sahip şehirleri listesinde ön sıralarda yer alan, mitolojik bir çok olayların gerçekleştiği, ayrıca dünyadan bir çok turistin ağırlandığı ünlü kıyı sahillerine sahip ilimiz Balıkesir.

Ege bölgesinin mitolojik olaylarının sahne aldığı en önemli turistik illerimizden bir tanesi Balıkesir’dir. Tatilimizin ilk günlerinde şehrin küçük ve samimi yapısı bize aynı anda büyükşehir imkânlarını bulabilmemizi sağlarken, küçük şehrin samimiyetini içerisinde barındırıyordu. Şehrin birçok ilçesinde bulunan temiz hava ve bol oksijen, dünyada bu alanda çok önemli yer teşkil etmekte. Edremit, il merkezine gelen turistlerin büyük bölümünün ziyaret ettiği önemli tatil alanlarından bir tanesi olarak karşımıza çıktı. Burada tatil yapmak isteyenler için Balıkesir Ucuz Uçak Bileti kampanyalarını takip etmeli. Edremit havalimanından şehir merkezine olan mesafe dolmuşlarla birlikte yaklaşık yarım saat süren bir yolculukla gerçekleştirilebiliyor.

Balıkesir Gezilecek Yerler

Balıkesir, AyvalkŞehre geldiğimizde ilk dikkatinizi çeken unsur, bölgenin temiz havası olmuştu. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar için maruz kaldıkları kötü egzozu dumanı kokuları, sanayiden dumanları gibi temiz hava almasını engelleyen birçok etkenin zıttı olarak bu ilimizde oksijeni rahatça alabiliyorsunuz. Ayvalık ve Altınoluk adlı ilçeler, dünyada en temiz oksijenin alındığı ilçelermiş. Kaz Dağları’nın temiz havası, bölgeye yurt dışından da oldukça yüksek sayıda yabancı turist gelmesini sağlıyor.

Bölge halkının temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılığın yanı sıra, iş adamlarının yapmış olduğu yenilenebilir enerji kaynakları oluşturmakta. İlde ve çevre ilçelerde rüzgârgülü santralleri seyahat esnasında sürekli karşımıza çıktı.

Buraya tatil için geldiyseniz görmeden gitmemeniz gereken bazı ilçeleri bulunuyor. Bunların arasında en önemlileri: Ayvalık, Cunda adası, Akçay, Edremit olarak sıralayabilirim. Özellikle Akçay’da Kaz Dağları’na yapılan safari turuna kesinlikle katılmanızı ve Kaz Dağları’nın inanılmaz atmosferini yaşamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Hem çok ucuz hem de çok eğlenceli olan bu aktiviteye genelde tatil için gelen insanların katılımı oldukça yüksek. Şehir merkezinde tatilinizi değerlendireceksiniz eğer, bazı önemli mekânları görmenizde büyük fayda vardır. Şehir içinde tatilciler için gidilebilecek kafeler cafe limon, Meyve, kervansaray kafe gibi önemli mekânlar bulunuyor. Buralarda, Balıkesir yöresinin önemli lezzetlerini uygun fiyatlara deneme şansı bulabiliyorsunuz. Üniversite okumak için bu şehre gelen öğrencilerin çoğunlukla bulunduğu kafeler ise: Çorum kafe, teras kafe, nane limon, çatı cafe olarak gözümüze çarptı. Gençlerin gittiği bu mekânlarda, Ege’nin gece hayatını yaşayabilirsiniz. Hem çok ucuz hem de çok eğlenebileceğiniz bir tatil arıyorsanız, Balıkesir Uçak Bileti alarak il merkezini ve çevre ilçelerini ziyaret edebilirsiniz.

Balıkesir Höşmerim Tatlısı

Ne Yenir, Ne Alınır

Yörede yenilecek yiyeceklerin başında Höşmerim Tatlısı geliyor. Birçok yeri gezdik, ancak hayatım boyunca bu kadar lezzetli bir tatlı yemediğimi söyleyebilirim. Höşmerim Tatlısının yanı sıra, bu yöreye özgü Balıkesir Mantısı, Mafiş Tatlısı, Kalamar Dolması gibi yiyecekleri de tatmalısınız. Ayrıca birbirinden lezzetli zeytinyağlarından birkaç şişe de eve götürün. Çünkü Balıkesir yemeklerinin lezzeti zeytinyağından geliyor.

Balıkesir’de birçok outlet bulunuyor. Bunların yanı sıra Kipa gibi çeşitli büyük AVM’lerden de ihtiyaçlarınızı giderebilir, hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Balıkesir Yol Haritası

Karayolu, havayolu, demiryolu ya da Balıkesir’e yakın bir yerdeyseniz denizyolunu tercih edebilirsiniz. Ben uzak olduğum için ekonomik bulduğum havayolunu tercih ettim. Temiz hava almak ve büyükşehir kaosundan birkaç günlük olsun kurtulmak istiyorsanız, en uygun uçak bileti fiyatlarını değerlendirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti