Balmumu Heykeller Müzesi

Resmiyetteki ismi ile Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Eskişehir ilinin en tarihi ve turistik yerlerinin bulunduğu Odunpazarı semtinde yer alan en odak noktası yerlerden biri haline gelmiştir.

Özel İsimlerin Heykelleri Balmumu Müzesinde

Eskişehir Balmumu Müzesi AdresTarihi Odunpazarı evlerinden birisinde konumlandırılmış. Dünya çapında ün kazanmış olan Madame Tussauds Müzelerine çok benziyor. Eskişehir belediye başkanı olan Yılmaz Büyükerşen beyefendinin çalışmalarının sonucu olarak faaliyete geçen müzede en önemli eserlerin başında olan ulu lider Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere çeşitli dönemlerin önemli liderlerinin balmumu heykelleri sergiye sunulmuş.

Müze 5 farklı bölümden oluşuyor. Atatürk ve aile bireylerini, yerli ve yabancı devlet adamlarını, ünlü gazetecileri, yazarları, Osmanlı devleti zamanında dünyaya yön veren padişahları, tiyatro, sinema ve ses sanatçıları ile birlikte Eskişehir değerlerinden oluşan 200 ‘e yakın balmumu heykeli bulunuyor. Heykelleri teker teker inceleyebilirsiniz. Hatta istiyorsanız beğendiğiniz heykeller ile birlikte fotoğraf çektirme imkânınız da var.

Recep Tayyip Erdoğan, Turgut Özal, Kemal Kılıçdaroğlu, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş gibi çok önemli siyasi liderlerin bulunduğu Demokrasi Salonu ve Kralize Elizabeht, Barrack Obama gibi adların yer aldığı dünya liderleri salonunda video ve fotoğraf çektirmek maalesef yasaktır. Fotoğraf çekimi için müzede yer alan profesyonel fotoğrafçıya çektirebilirsiniz. Ama basım ücreti 5 TL civarı. Çok fazla sayıda fotoğraf bastırmak isterseniz müzede bulunan mağazadan USB bellek kartı alıp pazarlık yaparak daha uygun fiyata bütün fotoğraflarınızı USB belleğine attırmanızı tavsiye ederim.

5 Bölümü İle Balmumu Müzesi

Eskişehir Balmumu Müzesi Ünlüler HeykelleriYILMAZ Büyükerşen Eskişehir Balmumu Müzesi içerisinde yer alan balmumu heykellerin hepsi bir salonda sergilenmiyor. 5 ayrı bölüme ayrılarak sergiye sunulmuş. 1. Bölüm olup salon A adı ile anılan yerde Atatürk ve ailesi, Atatürk’ün silah arkadaşları, cumhurbaşkanları, Osmanlı, kurtuluş savaşı, Osmanlı padişahları ve Cumhuriyet gibi simgelerin sergilendiği figürler bulunuyor.

2. bölüm olan Salon B’de ise; Orhan Gencebay, Kemal Sunal, Barış Manço, Adile Naşit ve İbrahim Tatlıses gibi daha çok sayıda sanat, spor ve basın-yayın dünyasında ün kazanmışlar ve dünya liderleri ile bilim adamlarının da yer aldığı balmumu heykelleri bulunuyor.

3. bölüm olan Salon C’de; Yunus Emre, Alparslan, Nasreddin Hoca, Seyit Battal Gazi gibi tarihte ün yapmış karakterlerin balmumu heykelleri sergiye sunulmuş durumda

4. bölüm olarak bilinen salon D’de ise; Adnan Menderes, Turgut Özal ve Alparslan Turgut gibi çok eski siyaset adamları ile birlikte günümüzde hala yaşamakta olan ünlü politikacıların balmumu heykelleri sergileniyor. Bu bölümde fotoğraf çekmeniz kesin olarak yasak. İsterseniz müzede görevli olan fotoğrafçıya çekim yaptırabilirsiniz.

5. ve son bölüm olan Salon E ise; Eğitim, Ödüller ve anılar bölümü olarak da isimlendiriliyor. 5. Bölüm olan bu salon E’de Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in kazanmış olduğu çeşitli ödüller ve kendisine ait 2 tane balmumu heykeli bulunuyor. Ayrıca bu bölümde balmumu müzesine ait hediyelik eşyaların satıldığı küçük bir mağaza yer alıyor.

Bu çok müthiş müzeyi Eskişehir uçak bileti alıp hemen gezmelisiniz. Gerçekten harika bir deneyim.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti