Barcelona

Barcelona şehri hayli büyük ve kültürel bir merkezdir. İspanya’nın Katalan Başkenti, caddeleri, dünya klasiği haline gelmiş stadı, limanları, müzeleri, akvaryumları görülmeye değer sayısız yapıtları ile sizleri bekliyor.

Barcelona Gezilecek Yerler

Barcelona Şehir RehberiLa Rambla Caddesi: Barcelona’nın en önemli ve en merkezi caddesi La Rambla Caddesidir. Aşırı derecede turistik ve en çok önemli restoranlar ve mağazalar bu caddede yer alıyor.
Nou Camp Stadyum: Katalanların dünyaca ünlü futbol kulübü Barcelona’nın stadı. Giriş ücretleri 20 Euro’dan başlıyor. Barcelona futbol kulübü tarihini merak edenler stadyumun içi futbol tarihiyle dolu.
Plaça de Catalunya: Barcelona’nın en popüler caddesi Las Rambla’nın üzerinde yer aldığı kentin en önemli meydanı burası. Şehirde yer alan tüm etkinlikler mutlaka bu meydan da yapılıyor. Zaten sizde kente girdiğinizde mutlaka yolunuz bu meydandan geçer.
Passeig de Gracia: Bu cadde, Barcelona şehri için en önemli alışveriş merkezi. Tüm markaların mağazaları bu cadde üzerinde yer alıyor. Eğer sizde benim gibi alışveriş çılgınıysanız emin olun bu cadde de kendinizi kaybedeceksiniz.
Port Vell: Buraya Barcelona limanı demek hiç de yanlış olmaz. La Rambla caddesinin hemen bitiminde yer alıyor. Denizcilik Müzesi, Barselona Akvaryumu, Katalonya Tarih Müzesi ve IMAX sineması bu limanda bulunuyor.
Tibidabo: Tibidabo tepesi, dinlenmek ve Barcelona’nın eşsiz manzarasını seyretmek isteyenler için eşsiz bir yer. Mutlaka Barcelona’yı buradan seyretmelisiniz.
Barceloneta: Burası, Barcelona’ya gelip de yüzmek isteyenler için plajların ve barların yoğun olduğu sahil kenarı yolu. Yazın özellikle geceleri çok fazla hareketli. Hareketi sevenlerin tek adresi. Rengârenk görünüm kazanan bu sahil yolunda mutlaka yürüyüş yapmanızı öneriyorum. Eğer dayanamayıp yüzmek isterseniz mutlaka önce suyun temizliğini kontrol edin.
Barselona Akvaryumu: Barcelona limanı olan Port Vell’de yer alan ve içinde 450 türden yaklaşık 11.000 canlıyı barındıran muhteşem bir akvaryum burası. Akvaryumun içinde insan kendini kaybedip bambaşka bir atmosferde yaşıyor. Barcelona’ya gelip burayı görmeden sakin dönmeyin derim.

Ne Yenir, Ne Alınır

Barcelona Romesco SosuBarcelo’nın yöresel yemeklerini şöyle sıralayabiliriz;
Pa amb tomaquet: Dilimlenmiş ekmek üzerine domates, sarımsak, zeytinyağı ve tuz ile servis ediliyor.
Romesco: Domates, kırmızıbiber, soğan, sarımsak, badem ve zeytinyağı ile hazırlanan bir sos türü.
Calçotada: Taze soğanın ateş üzerinde pişirilip syogururtla servis edolmesi.
Conill amb cargols: Salyangoz ile pişirilen tavşan eti.
Buna benzer daha fazla menüsüyle Barcelona mutfağını keşfetmenizi öneririm. Barcelona ‘dan hediye olarak ünlü markaların ürünleri harika seçim olacak. Ayrıca deniz ürünleri, peyniri taze ve çok leziz. Yemeyi seven arkadaşlarınız için doğru seçim olacak.

Barcelona Yol Haritası

İstanbul – Barselona uçuşu yaklaşık 3,5 saat sürüyor. Türkiye’den direkt uçuşları var. Barselona Uluslararası Havalimanı (El Prat): Şehir merkezinden 10 km. uzaklıkta. Havaalanında 2 adet terminal yer alıyor. T1′de daha çok büyük havayolları bulunurken T2′de ekonomik havayolları var. Barcelona ucuz uçak bileti için T2 terminalini tercih etmelisiniz.

 • Barcelona Panoramik
  Barcelona 360 Panoramik
 • Barcelona Nerede?
  Barcelona için Konum
 • Barcelona Hakkında
  Barcelona Detaylı Bilgi
 • Barcelona Galeri
  Barcelona Fotoğrafları
 • Barcelona için Yorumlar
  Barcelona için Değerlendirmeler

Barselona (İspanyolca ve Katalanca: Barcelona), İspanya’da Katalonya Özerk Topluluğu ve Barselona ilinin merkezi ve İspanya’nın ikinci büyük kenti. Ülkenin kuzeydoğusunda, İspanya-Fransa sınırının yaklaşık 150 km güneyinde yer alır. İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezidir. Kendine özgü kültürü ve güzelliğiyle ün yapan Barselona’nın, Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900’lerden kalma ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. Yaygın dil Katalancadır. 1992 Yaz Olimpiyatları’na evsahipliği yapmıştır. Avrupa Birliği sınırları içindeki altıncı büyük metropoliten alandır.

Tarihçe

Barselona söylentiye göre İÖ 3. yy’da Kartacalılar tarafından eski bir İberya kenti üzerine kurulmuştur. Kentin adı da bir olasılıkla Kartaca’nın ünlü yönetici ailesi Barkaslardan kaynaklanır.

İÖ 218’de Romalılar tarafından fethedildi ve İÖ I. yy’da sömürge statüsü aldı. Kent Roma döneminde Colonia Faventia Julia Augusta Pia Barcino adını almış, Magriplilerce de Barcaluna olarak adlandırılmıştır. 415’te Vizigotların işgal ettiği kent, 717 dolaylarında Arapların eline geçti. 801’de Karolenj Hanedanı’ndan I. Louis (Dindar Louis) kenti Araplardan alarak kendi topraklarına kattı. Barselona kontları bu dönemde özerkleştiler ve 10.-11. yüzyıllarda Katalonya’nın geri kalan bölgelerini de denetimleri altına aldılar. 1137’de Katalonya ve Aragon’un birleşmesiyle kentte ticaretle uğraşan varlıklı sınıfların siyasi gücü arttı. Kısa sürede Barselona, Akdeniz ticaretinde Cenova ve Venedik’le boy ölçüşür hale geldi.

14. yüzyılda veba salgınları nüfusu önemli ölçüde azaltınca kent bir duraklama dönemine girdi. Napoli’nin 1442’de Barselona’nın yerine Katalonya-Aragon monarşisinin merkezi olması kentin önemini daha da azalttı. 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun Akdeniz’de artan gücü ve Amerika’nın keşfi de Barselona’nın Akdeniz ticaretindeki konumunu gölgeledi. 1615’ten sonraki dönemde Madrid’deki yöneticilerle ilişkiler bozuldu ve Katalonya’nın Amerikan kolonileriyle ticaret yapması tümüyle engellendi. 1705’te İspanya Veraset Savaşı sırasında Avusturyalı arşidük III. Karl Barselona’da krallığını ilan etti. Ama V. Felipe savaşı kazanınca kent 1714’te ele geçirildi ve özerkliğine son verildi.

Franco kuvvetlerinin eline geçmesinden sonra Katalonya’nın özerk kurumları feshedildi. İç Savaş sırasında uğradığı yıkıma rağmen Barselona, sanayileşmiş ve zengin bir bölgenin merkezi olarak gelişimini devam ettirdi. 1978’de yeni anayasa uyarınca Katalonya Özerk Topluluğu’nun (Generalitat de Catalunya) merkezi oldu. Bölgede Barselona’yla birlikte Gerona ve Lérida ve Tarragona illeri yer alır. 1992 Yaz Olimpiyatları’na evsahipliği yaptı.

Coğrafya

Barselona İber Yarımadası’nın kuzeydoğu kıyısında yer alır. Güneydoğu yönünde Akdeniz’e doğru inen hafif eğimli bir arazi üstünde kurulmuştur. Kuzeydoğuda Besôs, güneybatıda Llobregat nehirlerinin arasında kalan verimli ovada yer alır. Kuzeybatıdan, en yüksek tepesi Tibidabo (532 m) olan dağlarla çevrilidir. Akdeniz İkliminin hüküm sürdüğü Barselona’da iklim yumuşaktır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti