Bartın

Karadenizin mavisi ve yeşilini, kendi tarihi ve havasıyla betimlemiş, hikayelere kompozisyon çıkartacak güzellikte, hepsi birbirinden ayrı yedi mükemmel plaja sahiplik eden tutkusu ve doğallığı hiç bozulmamış şehrimiz Bartın.

Karadeniz Bölgesi’nin en güzide şehirlerinden biri olan Bartın, bölgenin batısında denizden 10 kilometre içerde kurulmuştur. Tarihi, doğal güzellikleri ve ormanları yönünden dikkat çeken bu eşsiz şehir Kastamonu, Karabük ve Zonguldak illeriyle komşudur. 7 Eylül 1991 tarihinde Türkiye’nin 74. ili olan Karadeniz’in incisi en küçük illerimizden biridir. Ulus, Kurucaşile ve Amasra ilçelerinden en çok doğal güzelliğiyle Amasra dikkat çekiyor. Doğal güzelliği, tarihi yapıları, plajları ve mağaralarıyla dikkat çeken şehir; Bozköy, Güzelcehisar, Mugada, Kızılkum, Çakraz, Amasra, İnkumu plajlarıyla dikkat çekiyor.

Bartın Gezilecek Yerler

Bartın Gezilecek YerlerŞehrin ortasından akan Bartın Irmağı, durgun aktığı için taşımacılık amacıyla da kullanılabiliyor. Nehrin uzunluğu ise yaklaşık 14 kilometre. Irmak boyunca tarihi yalıları, yürüme yerlerini ve doğal güzellikleri görebilmek mümkün. Buraya ilk geldiğinizde her yerin ağaç olması bir hayli ilginizi çekecek ve doğal güzelliklerden kendinizi alamayacaksınız. Biz yazın bu mükemmel şehri ziyaret etmeyi uygun gördük. Yazların sıcak, kışların ılık geçtiğini de söyleyelim.

Gürcoluk Mağarası: Şehir merkezine 32 kilometre uzaklıkta olan bu mağara, Amasra’nın bir köyünde bulunuyor. Üçgen şeklinde olan bu mağara 3-4 metre genişliğinde ana girişe sahip. Ana girişten sonra 6 x 7 metre boyutlarında ve 4-5 metre yüksekliğinde ilk oda çevresinde toplanan 15 odadan oluşuyor. İlginç makarna sarkıtları, sütunlar, dikitler ve sarkıtlar bir hayli dikkat çekiyor. Rengarenk damlataşların da görsel bir ziyafet verdiğini söyleyebiliriz.

Ulukaya Şelalesi: Ulus ilçesine yaklaşık 17 km. uzaklıkta ve Ulus Çayı üzerinde yer alıyor. Kaya oluğunun içinden akan su, 20 metre yükseklikten aşağıya doğru akarak şelale oluşturuyor. Bu görsel şöleni mutlaka yaşamalısınız.

Küre Dağları üzerinde yer alan Küre Dağları Milli Parkı, Amasra yakınlarında bulunan Kuşkayası Anıtı, Bedesten, Direkli Kaya, Amasra Müzesi ve Amasra Kalesi Bartın’da gezip görebileceğiniz diğer güzellikler arasında bulunuyor.Karadeniz’in yayları da bir hayli meşhurdur. Bartın Uçak Bileti alıp buraya geldiğinizde Ulu, Ardıç ve Gezen yaylalarına da uğramayı unutmayın.

Bartın Yumurtalı İsput

Ne Yenir, Ne Alınır

Doğa güzellikleri içerisinde barındıran bu şehre özgü 100’den fazla yemeğin olduğunu söylemek istiyoruz. Yöreye özgü; Pirinçli Mantı, Pumpum Çorbası, Yumurtalı İsbut, Kabak Burması tattığımız yiyeceklerin başında geliyor. Böylesine eşsiz lezzetleri tatmadan buradan kesinlikle ayrılmayın.

El emeği göz nuru olarak adlandırılan ürünleri hediyelik eşya olarak ya da kendinize bir hatıra kalsın diye alabilirsiniz. Tel kırma yazmalar, ahşap baskı yazmalar gibi el dokuma ürünleri dünya çapında ünlü olduğu söyleniyor. Kurucaşile gulet yapım yeri olarak bilinirken, Amasra’da da dokuma ve ahşap ön planda.

Bartın Yol Haritası

Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Bartın’a gitmek için karayolu, havayolu ve denizyolunu kullanabilirsiniz. Yakın bir yerde oturuyorsanız karayoluyla gitmek doğru bir tercih olurken, uzak bir yerde oturuyorsanız havayolunu tercih etmeniz doğru olacaktır. Biz Bartın Ucuz Uçak Bileti kampanyalarından yararlanarak buraya geldik ve seyahatimizi uygun bir fiyatla gerçekleştirdik.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti