Batman

Etrafı Dicle Nehri ile sarılı olan, binlerce yıllık tarihi ile bir o kadar kültüre sahiplik etmiş ve hepsinden günümüze ışık tutacak eserler barındıran, Güneydoğu Anadolumuzun vazgeçilmezi Batman.

Batman, Dicle Nehri ve bu nehrin yan kolları olan Garzan ve Batman çayları arasında kalan Batman Ovası üzerine kurulmuş bir ilimiz. Orta Çağ’da bu bölgelerde dolaşan gezginlerimizin birçoğu eserlerinde bu tarihi şehirden sıkça bahsetmiştir. On bin yıllık kültür birikimine sahip olan eşsiz şehre petrol sanayi ve tesislerine yapılan yatırımlarla birlikte insanlar göç etmeye başlamış. Her yöreden buraya gelen insanlar kendi kültürlerini de buraya getirmiş ve farklı, kaynaşmış kültürler ortaya çıkmış. Zengin kültürel potansiyelinin temelinde bu göçler bulunuyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin vazgeçilmez şehirleri arasında yer alan mükemmel şehirde çok sayıda görülmesi gereken turistik ve tarihi alanlar var. Biz de Batman Uçak Bileti kaptık ve bu eşsiz tarihi güzelliği yerinde görmeye geldik.

Batman Gezilecek Yerler

Batman HasankeyfBatman’da gezilecek yerlerin başında Hasankeyf geliyor. Dicle Nehri’nin kıyısında zamanında darüşşifa, rasathane, medrese gibi çeşitli eğitim kurumlarıyla bölgenin kültür ve ilim merkezi olan bu tarihi ilçe, ticaret merkezlerinin ve ulaşım yollarının yer değiştirmesiyle birlikte günümüzde önemini kaybetmiş. Zengin tarihsel yapıları içerisinde bulunduran Hasankeyf, 1981 senesinde tamamen sit alanı olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Hasankeyf başlı başına gezilecek yer olarak dikkat çekiyor. Hasankeyf Örenyeri de, sanki insanla doğanın ortak çalışması sonucu meydana getirilmiş gibi gözüküyor. Mağara evler, heybetli kanyonlar mükemmel yeryüzü şekillerini oluşturmuş. Bu bölge ve civarında 4.000 üzerinde mağaranın bulunduğu söylendi tarafımıza.

Günlük hayatımızda zaman zaman söylediğimiz “Yol Geçen Hanı” tabiri Hasankeyf’ten geliyor. Biz de bunu öğrendiğimizde bir hayli şaşırmıştık. Ulaşımın suyoluyla yapıldığı o dönemlerde ulaşım aracı olarak Keleklerin ve Salların önünde sıralarını bekleyen insanlar dinlenmek için burada beklermiş.Yoğun bir trafiğe ev sahipliği yaptığı için de buraya “Yol Geçen Hanı” denmiş. Zeynel Bey Kümbeti, İmam Abdullah Zaviyesi, Hallan Çemi Höyüğü, Pertükân Kalesi, Hasankeyf Kalesi, Kandil Kalesi, İbrahim Bey Cami, Mor Aho Manastırı gibi diğer yerleri de görmenizi tavsiye ediyoruz.

Batman Perde Pilavı

Ne Yenir, Ne Alınır

Bu tarihin beşiği şehrin önemli bir ilçesi olan Hasankeyf’te satılan el dokuması yün örgü işi, tiftik battaniye, keçe ve motifli yün çoraplar, kaneviçe üzeri nakış, iğne oyası, heybe gibi ürünleri alabilirsiniz. Bunun yanı sıra keklik kafesi, havan, minyatür beşik gibi ahşap ürünler de ilgi çekiyor.

Bu şehre özgü yemeklerin başında bağırsakla yapılan bumbar dolması geliyor. Biz ilk başta olumlu yaklaşmadık ancak tattığımızda devamını istedik. Çiğ Köfte, Perde Pilavı, Şam Böreği ve Tandır Ekmek tattığımız diğer lezzetler. Tamamının başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Batman Yol Haritası

Batman ile İzmir arası 1520 kilometre, İstanbul arası 1465 kilometre ve Ankara arası ise 1012 kilometre. Karayoluyla bu bölgelerden gitmek vakit kaybına neden olacaktır. Biz Batman Ucuz Uçak Bileti kampanyalarını sürekli olarak takip ettik. Uygun fiyata aldığımız uçak biletiyle hem zamandan hem de ekonomik açıdan tasarruf ettik. Size de kampanyaları takip etmenizi öneriyoruz.

 • Batman Panoramik
  Batman 360 Panoramik
 • Batman Nerede?
  Batman için Konum
 • Batman Hakkında
  Batman Detaylı Bilgi
 • Batman Galeri
  Batman Fotoğrafları
 • Batman için Yorumlar
  Batman için Değerlendirmeler

Tarihçe

Batman tarihi itibarıyla yeni bir şehir olmasina karşın yerleşim alanında kurulan şehirlerin tarihi Sümerlere kadar uzanır. İluh Tepesi’nin bulunduğu alanda bir Sümer şehir yerleşiminin bulunduğu, ancak bataklık bir arazi uzerine kurulu olduğundan şehrin zaman içerisinde yeraltına göçtüğü düşünülmektedir.Ayrıca İluh Tepesi olarak adlandırılan Arazi, araştırmalar sonucunda doğal olmadığı ve yapay bir tepe olduğu kanıtlanmıştır. Batman’ın adını “batmak” teriminden bu nedenle almış olabileceği düşünülmektedir. 1940 yılında Batman civarında petrol bulunmuştur.

Coğrafya

Batman’ın iklim özellikleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde oluşundan dolayı genel anlamda Uzak Akdeniz İklimi kapsamındadır. Yıllık ortalama yağış miktarı 750–1000 mm civarındadır. Kışlar bazen sert ve soğuk geçmektedir. 1 Ocak 2007 tarihinde termometreler -24 dereceyi göstermiştir. İlkbahar aylarında Beşiri ve Batman ovalarında bol otluk olup İç Anadolu ve Doğu Anadolu’dan mevsimlik Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvan besiciliği göçü almaktadır. Ölçülen en yüksek sıcaklık 48.8 derece ile 10 Temmuz 1962’de kayda geçmiştir. Yazlar sıcak geçmektedir. Yaz aylarında bazen şiddetli yağışlarda görülmektedir.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti