Bayburt

Doğu Anadolu Bölgesi’ni Karadeniz Bölgesi’ne bağlayan, Türk Evliya Çelebi ve Marco Polo'nun üzerinden geçtiği tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan, Karadeniz’in Doğu’sunda, batısında Gümüşhane, doğusunda Erzurum, güneyinde Erzincan, kuzeyinde Rize ve Trabzon'a komşu eşsiz şehir Bayburt.

Bayburt Gezilecek Yerler

Bayburt Tepesi Aydıntepe ve Demirözü ilçeleri önemli ilçeleridir. Tarihi savaşın gerçekleştirildiği Otlukbeli Tepesi, Demirözü ilçesinde bulunuyor. Aydıntepe ilçesinde ise Türk – İslam döneminden kalma tarihi eserler bulunuyor. Bayburt Uçak Bileti için Türk Hava Yolları şirketinden bilet alarak geldiğimiz bu güzel şehirde ilk olarak Bayburt Kalesi’ni gezme imkânı bulduk. Karadeniz’i Basra Körfezi’ne bağlayan ticaret yolu üzerinden yer alan bu kaleye birçok gezgin uğramış ve kim tarafından inşa edildiği konusunda ise net bilgi yokmuş. Yüzeyden yaklaşık 2,5 metre derinliğinde ana kayanın oyulması sonucu meydana gelen odalardan oluşan Aydıntepe Yer Altı Şehri de bir diğer durak noktamız oldu. Galeri odalarını aydınlatmak ve havalandırmak için konik biçimde deliklerin olduğu dikkatimizden kaçmadı. Yer altı kentinin erken Hristiyanlık dönemine ait olabileceği düşünülüyor.

İl merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Saruhan köyünde inşa edilen Saruhan Kalesi’ni de görmenizi öneriyoruz. Gözetleme amacıyla yapıldığı tahmin ediliyor. Saruhan Kalesi dışında merkeze 39 kilometre uzaklıktaki Masat köyünde bulunan Dede Korkut Türbesi’ni de ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Doğal güzelliklerden hoşlananlar için, ilk merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Çimağıl Mağarası’nı gezmelerini öneriyoruz. 600 metre uzunluğu bulunan mağarada sarkıt, dikitler ve küçük su birikintileri bulunuyor. Bir diğer doğal güzellik ise Masat Vadisi’nin güneyinde bulunan Helva köyünde yer alıyor. İl merkezine uzaklık 33 kilometre. Mağaranın içinde buzdan oluşan dikitler ve sarkıtlar bulunuyor. Köy halkı yılın belli dönemlerinde soğuk hava deposu olarak kullanıyormuş. Doğal yapısı ile gerçekten iki güzellik de görülmeye değer. Bu arada, il merkezinde ve ilçelerde karşılaştığınız Bayburt Evleri’ni de ölümsüzleştirmeyi unutmayın.

Bayburt Lor Dolması

Ne Yenir, Ne Alınır

Kesme Çorbası, Galacoş, Lor Dolması ve Ekşi Lahana yörenin en meşhur yemekleri arasında bulunuyor. Biz tamamını tatma imkânı yakaladık ve lezzetlerin bizden geçer not aldığını söyleyebiliriz. Gerçekten oldukça lezzetli yemekler.

Yörede kilim, ehram dokumacılığı ve bakır işlemeciliği önemli. Kilim motiflerinin yöreye ait ve orijinal olduğunu söyleyebiliriz. Ehramdan üretilen perde, kravat, seccade, yatak örtüsü, yelek ve masa örtüsü gibi eşyalar yoğun ilgi görüyor.

Bayburt Yol Haritası

Biz İstanbul’dan Bayburt’a gittiğimiz için havayolunu tercih ettik. Bayburt Ucuz Uçak Bileti şeklinde aramalar gerçekleştirdiğimizde şehirde havalimanı olmadığını öğrendik. Bu nedenle ilk olarak Erzurum’a daha sonra bu güzide şehre otobüsle geldik. Trabzon üzerinden de buraya gelebilirsiniz, fakat Trabzon’dan 2 saatte bu güzel şehre ulaşmak yerine Erzurum’dan 1 saatte ulaşmayı tercih ettik.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti