Bayburt

Doğu Anadolu Bölgesi’ni Karadeniz Bölgesi’ne bağlayan, Türk Evliya Çelebi ve Marco Polo’nun üzerinden geçtiği tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan, Karadeniz’in Doğu’sunda, batısında Gümüşhane, doğusunda Erzurum, güneyinde Erzincan, kuzeyinde Rize ve Trabzon’a komşu eşsiz şehir Bayburt.

Bayburt Gezilecek Yerler

Bayburt Tepesi Aydıntepe ve Demirözü ilçeleri önemli ilçeleridir. Tarihi savaşın gerçekleştirildiği Otlukbeli Tepesi, Demirözü ilçesinde bulunuyor. Aydıntepe ilçesinde ise Türk – İslam döneminden kalma tarihi eserler bulunuyor. Bayburt Uçak Bileti için Türk Hava Yolları şirketinden bilet alarak geldiğimiz bu güzel şehirde ilk olarak Bayburt Kalesi’ni gezme imkânı bulduk. Karadeniz’i Basra Körfezi’ne bağlayan ticaret yolu üzerinden yer alan bu kaleye birçok gezgin uğramış ve kim tarafından inşa edildiği konusunda ise net bilgi yokmuş. Yüzeyden yaklaşık 2,5 metre derinliğinde ana kayanın oyulması sonucu meydana gelen odalardan oluşan Aydıntepe Yer Altı Şehri de bir diğer durak noktamız oldu. Galeri odalarını aydınlatmak ve havalandırmak için konik biçimde deliklerin olduğu dikkatimizden kaçmadı. Yer altı kentinin erken Hristiyanlık dönemine ait olabileceği düşünülüyor.

İl merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Saruhan köyünde inşa edilen Saruhan Kalesi’ni de görmenizi öneriyoruz. Gözetleme amacıyla yapıldığı tahmin ediliyor. Saruhan Kalesi dışında merkeze 39 kilometre uzaklıktaki Masat köyünde bulunan Dede Korkut Türbesi’ni de ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Doğal güzelliklerden hoşlananlar için, ilk merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Çimağıl Mağarası’nı gezmelerini öneriyoruz. 600 metre uzunluğu bulunan mağarada sarkıt, dikitler ve küçük su birikintileri bulunuyor. Bir diğer doğal güzellik ise Masat Vadisi’nin güneyinde bulunan Helva köyünde yer alıyor. İl merkezine uzaklık 33 kilometre. Mağaranın içinde buzdan oluşan dikitler ve sarkıtlar bulunuyor. Köy halkı yılın belli dönemlerinde soğuk hava deposu olarak kullanıyormuş. Doğal yapısı ile gerçekten iki güzellik de görülmeye değer. Bu arada, il merkezinde ve ilçelerde karşılaştığınız Bayburt Evleri’ni de ölümsüzleştirmeyi unutmayın.

Bayburt Lor Dolması

Ne Yenir, Ne Alınır

Kesme Çorbası, Galacoş, Lor Dolması ve Ekşi Lahana yörenin en meşhur yemekleri arasında bulunuyor. Biz tamamını tatma imkânı yakaladık ve lezzetlerin bizden geçer not aldığını söyleyebiliriz. Gerçekten oldukça lezzetli yemekler.

Yörede kilim, ehram dokumacılığı ve bakır işlemeciliği önemli. Kilim motiflerinin yöreye ait ve orijinal olduğunu söyleyebiliriz. Ehramdan üretilen perde, kravat, seccade, yatak örtüsü, yelek ve masa örtüsü gibi eşyalar yoğun ilgi görüyor.

Bayburt Yol Haritası

Biz İstanbul’dan Bayburt’a gittiğimiz için havayolunu tercih ettik. Bayburt Ucuz Uçak Bileti şeklinde aramalar gerçekleştirdiğimizde şehirde havalimanı olmadığını öğrendik. Bu nedenle ilk olarak Erzurum’a daha sonra bu güzide şehre otobüsle geldik. Trabzon üzerinden de buraya gelebilirsiniz, fakat Trabzon’dan 2 saatte bu güzel şehre ulaşmak yerine Erzurum’dan 1 saatte ulaşmayı tercih ettik.

 • Bayburt Panoramik
  Bayburt 360 Panoramik
 • Bayburt Nerede?
  Bayburt için Konum
 • Bayburt Hakkında
  Bayburt Detaylı Bilgi
 • Bayburt Galeri
  Bayburt Fotoğrafları
 • Bayburt için Yorumlar
  Bayburt için Değerlendirmeler

Tarihçe

Bayburt şehrinin adı; eski Kafkas dillerden birini konuşan Urartu/Khaldiler’in bölgeye egemen olduğu dönemlerde, Khalt (Halti) halkı arasında gerçekleşen Hint-Avrupa dilli Mitanni göçmenlerinin sızmaları sonucunda verilmiştir. Khaltlar’ın arasına yerleşmek üzere bölgeye gelen grupların verdiği söyleniş şekliyle Bagbartu sözcüğü Mitannice’den gelmektedir. Bayburt tarihinin bilinen geçmişi Anadolu’nun köklü kavimlerinden Azzi ve Hayasalar’la başlar. Onu Hatti, Hitit ve Urartu izler.

Günümüzde dahi; Karadeniz halkı, sahil boyunda yerleşenlerine (tamamen olmasa bile) Laz, iç ve dağlık kesimlerde yerleşenlerine Halt demektedir. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde Yusufeli ile Şebinkarahisar arasında ki dağlık hat boyunca uzanan bölge; Urartu’nun Baş Tanrı’sı olan Khalt’ın izinden gidenlerin yurdu anlamına Haldiya olarak tarih boyunca adlandırılmıştır.

Coğrafya

Bayburt ili 40 derece 37 dakika kuzey enlemi ile 40 derece 45 dakika doğu boylamı, 39 derece 52 dakika güney enlemi ile 39 derece 37 dakika batı boylamı arasında yer alır. Doğu ve Güneydoğusunda Erzurum, batısında Gümüşhane, kuzeyinde Trabzon ve Rize, güneyinde Erzincan illeri ile çevrili Anadolu’nun kuzey-doğusunda Çoruh nehri kenarında ve denizden 1550 metre yükseklikte kurulmuş 3652 km2 yüzölçümü olan bir ildir. Bayburt ve çevresi yeryüzü şekilleri bakımından genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birincisi sahanın batı yarısını oluşturan Bayburt ovası, ikincisi akarsuların oluşturduğu vadiler ve üçüncüsü de yörenin etrafını çevreleyen ve doğu yarısında yer tutan dağlık alanlardır.

Yaklaşık 900 km2’yi bulan Bayburt ovası 1450-1750 metre arasında değişen yüksekliktedir. Arazinin %45’ini oluşturan dağlık alanda; Pulur (2300 m), Otlukbeli (2520 m), Saruhan (2400 m), Çoşan (2963m), Kop (2600 m), ve Çavuşkıran (2850 m) dağları güney kesimde batıda doğuya doğru sıralanır. Kuzey kesimde ise; Zülfe (2750 m), Kemer (2856 m), Soğanlı (2750 m), Haldize (3000 m), Kırklar (3350 m) dağları mevcuttur. Çoruh nehrinin çizmiş bulunduğu yayın orta bölümündeki sahanın doğusunda ise; Kaledere tepesi (2500 m) ve Ziyaret tepesi (2400 m) yer alır.

İldeki Kop ve Soğanlı dağlarında çok sayıda yaylalar mevcuttur. Çoruh nehri ise 3239 metre yükseklikteki Mescit dağından doğarak güneydoğudan il sınırlarına girmekte ve Çoruh vadisine girerek ili terk etmektedir. İlin Soğanlı dağları üzerinde Haldizen (Balıklı Göl) ve Göloba (Atlı Göl) gibi bazı krater gölleri de mevcuttur.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti