Belgrad

Sırbistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alan, Avrupa’nın en büyük katedrallerinden birisine sahip. Avrupa’nın kara, hava ve deniz yollarının merkezi Belgrad ucuz uçak biletleri ile sizleri bekliyor.

Belgrad Gezilecek Yerler

Kalemegdan KalesiBelgrad Kalesi: Tuna nehri kıyısındaki bu kale, gördüğüm en ihtişamlı kalelerin başında geliyor. Sadece gezilip görülecek kuru bir tarihi yapı değil aynı zamanda parkı ile birleşince bir etkinlik ve dinlence alanı. Kendisi, manzarası, yeşilliği ile Belgrad’ın ilk ziyaret edilesi noktası. Park bir de küçük hayvanat bahçesine (Belgrad Zoo) ev sahipliği yapıyor.
Aziz Sava Katedrali: Sırbistan‘ın en büyük katedrali. Ayrıca Avrupa’nın da en büyük 10’uncusuymuş. Gerçektende devasa yapısı ve mimarisiyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.
Belgrad Cumhuriyet Meydanı “Republic Square”: Şehrin ana meydanı. Her tür randevu, toplanma, eylem at heykelinin önünde yapılıyor. At heykeli ile ilgili ilginç ayrıntı, aslında heykelin üzerinde kendilerini Osmanlı’dan kurtaran kahramanların bulunmasına karşın, heykelden sadece “at” olarak bahsediyorlar olmaları. Turistik boyutunun yanı sıra yerel olgusu da meydanı her daim canlı kılıyor. Kalacak yerinizi kesinlikle buraya yürüme mesafesinde seçmenizi öneriyorum. Çünkü gecesiyle gündüzüyle o kalabalık ve görünüm her zaman izlenmeye değer güzellikte.
Knez Mihailova Caddesi: Burası Belgrad Şehri için ana cadde. Tüm gösterişli binalar, alışveriş noktaları, eğlence mekânları, kafeler ayrıca Roma ve Osmanlı mimarisinin birçok eserini ve modern heykellerini barındıran eserler burada toplanıyor.
Bohemian Quarter: Şehrin en eski ve sanat camiasına ait sokağı “Bohem Sokak” olarak da isimlendiriliyor. Arnavut kaldırımları ve meyhaneleriyle yerel ve tarihi bir cadde. Mekânlarda geleneksel Sırp müzik ve eğlenceleri çok türlü aromalarda rakılarla ikram ediliyor. Fiyatları aynı meyhane türevlerine göre daha pahalı, ama gece en azından daha eğlenceli ve unutulmaz geçiyor.

Ne Yenir, Ne Alınır

Belgrad Yöresel LezzetlerBelgrad şehrinde neredeyse her yemekte et bulacaksınız. Özellikle domuz eti çok fazla kullanılıyor. Eğer domuz eti yemiyorsanız ya da vejetaryenseniz seçtiğiniz yemekte et olup olmadığını mutlaka sormalısınız. Belgrad mutfağının çok zengin olduğunu söylenemez. En çok duyduğum yerel yemeği Cevap Cici Kebabı oldu. Bizdeki İnegöl köftesinin neredeyse aynısı. Belgrad’da adım başı pizza yapan pekaralar ve restoranlar var. İşte hiç düşünmeden tatmanız gereken asıl lezzet bu. Pizzanın yanı sıra pekaralarda sıcak ve soğuk sandviçleri, börekleri, tatlıları da mutlaka denemelisiniz.

Yine burada hediyelik bir şeyler satın almak isterseniz: Knez Mihailova bölgesine gitmeniz gerekir. Alışveriş yanında, başka yönleriyle de ilgi çekiyor. Burada: Passage Alışveriş merkezi ve New Millenium Alışveriş merkezi var.

Belgrad Yol Haritası

Avrupa’nın kara, hava ve deniz yollarına merkezlik yapan Belgrad şehrine Dünya’nın her yerinden ulaşmak oldukça kolay. İstanbul’dan Belgrad’a nasıl gidilir derseniz; çeşitli birkaç firmanın direkt uçuşları için Belgrad uçak bileti satın alabilirsiniz. Çok gerek olmasa da bir sürü aktarma alternatifi de var tabi. Yalnız Belgrad ucuz uçak bileti için direkt uçuşları tercih etmelisiniz. Belgrad Nikola Tesla Havaalanı şehre sadece 13 km uzaklıkta. Bu yüzden merkeze ulaşmak çok kolay.

Dilerseniz Belgrad’a ulaşmak için treni de tercih edebilirsiniz. Günde iki kez Bulgaristan üzeri geçen trenle Sirkeci’den yola çıkmak mümkün.

 • Belgrad Panoramik
  Belgrad 360 Panoramik
 • Belgrad Nerede?
  Belgrad için Konum
 • Belgrad Hakkında
  Belgrad Detaylı Bilgi
 • Belgrad Galeri
  Belgrad Fotoğrafları
 • Belgrad için Yorumlar
  Belgrad için Değerlendirmeler

Belgrad (Sırpça: Београд / Beograd, Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer almakta olup 1,2 milyonluk merkez nüfusu ve 1,65 milyondan fazla metropolitan nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan kentin adı Beyaz Şehir anlamına gelmektedir. İdari olarak yüz ölçümü 3.222,68 km2 olan ve ülkenin %3,6’sını kaplayan kent, ülke nüfusun yaklaşık %22,5’ini barındırır.

Tarihçe

Zemun’da bulunan yontma taş aletler Belgrad civarının eski taş ve orta taş çağlarında avcı ve toplayıcı topluluklara ev sahipliği yaptığını gösterir. Bu aletlerin bir bölümü modern insanlardansa Neandertallerle özdeşleşen Musteryen tipindedir. Bölgede ayrıca 50.000 ile 20.000 yıl öncesine tarihlenen Orinyasiyen ve Gravetyen aletler bulunmuştur.

Tarımla uğraşan toplulukların bölgeye ilk yerleşimi MÖ 6200 ile 5200 yılları arasında Neolitik Starčevo kültürü ile olmuştur. Belgrad ve civarında kültüre ait birçok kazı alanı vardır, bunlar arasında kültürün adını taşıyan Starčevo da vardır. Starčevo kültürü MÖ 5500-4500 yılları arasında yerini adını yine bölgedeki Vinča-Belo Brdo’dan alan daha gelişmiş bir tarım kültürü olan ve Starčevo kültürünün etkisiyle ortaya çıkan Vinča kültürüne bırakmıştır. Vinča kültürü birçoğu tarih öncesi Avrupa’nın en büyüklerinden olan kurdukları büyük yerleşimlerle tanınır. Vinča Leydisi adlı insan biçimli buluntu, Avrupa’nın ilk işlenmiş bakır objesi olarak bilinir.Bazı bilginlere göre tarih öncesi Vinča sembolleri, alfabenin bilinen ilk formudur.

Coğrafya

Deniz seviyesinden 116,75 metre yukarıda bulunan Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin kesişme noktasında bulunur. Ülkeden geçen en büyük nehir olan Tuna’nın 60, Sava’nın ise 30 km’lik kısmı Belgrad sınırları içerisinde bulunur. Kentte bulunan bu iki nehir üzerinde, en büyüğü Ada Ciganlija olmak üzere 16 ada vardır. 44°49’14” kuzey, 20°27’44” doğu enlemlerindeki kentin tarihî çekirdeği Kalemegdan bu nehirlerin sağ kıyısında kurulmuştur. 19. yüzyıldan beri güney ve doğu yönünde genişleyen şehirde Sava’nın sol yakasında II. Dünya Savaşı’ndan sonra Novi Beograd kuruldu ve kent Zemun ve Krnjača ile Ovča gibi bazı kentler ve küçük yerleşimlerle birleştirildi. Tarih boyunca Batı ve Doğu dünyasının kesişme yollarında bulunan kentin merkezi 360 km2 iken tamamı 3.223 km2 alan kaplar.

Şehir merkezinin en yüksek yeri 303 metre yüksekliğe sahip Torlak tepesi, en alçak noktası ise Ada Huja üzerindeki 70 metrelik alandır. Güney kısımlarında 628 metrelik Kosmaj ve 511 metrelik Avala dağları vardır. Kentte bunlarla birlikte 29 tepe olmasına karşın kent Sava ve Tuna boyunca birikinti ovalarıyla kaplı olduğundan genellikle düzlüktür. Belgrad idari bölgesinin ortalama yüksekliği 132 metredir.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti