Berlin

Berlin Şehri, Almanya’nın başkenti, ülkenin ise en büyük şehri. Ayrıca bir eyalet-kent. Almanya`da Spree ve Havel Nehirleri `nin arasında yer alıyor gezilmesi gereken şehirler arasında. Berlin sanatsal ve kültürel aktiviteler için sayısız seçenek sunan bir şehir olduğu için sizde hemen Berlin uçak biletinizi hemen alın.

Berlin Gezilecek Yerler

Brandenburg KapısıMüzeler Adası: Berlin Katedrali’nden başlayarak etrafı kanallarla çevrili olan bu adaya Müzeler Adası deniyor. Berlin Mitte’de yer alan Müzeler Adası’ndaki başlıca müzeler Bergama Müzesi, Mısır Müzesi ve Klasik Antik Çağlar Müzesi. Dünya Miras Listesi’ne girmiş bu adayı mutlaka gezmelisiniz. Berlin’i gezerken müzelere ayrı bir zaman ayırmanızı öneririm.
Brandenburg Kapısı: Üzerinde dört atlı arabası heykeli olan Brandenburger Tor Berlin şehri sembollerinden bir diğeri. Bu kapı Pariser Platz’ın merkezinde yer alıyor. Pariser Platz da Berlin’in önemli meydanları arasında ve etrafında Amerikan ve Fransız Büyükelçilikleri, şehrin en güzel oteli, birkaç müze burada yer alıyor.
Reichstag: Alman Hükümet Merkez Binası olarak kullanılan yapıyı özgün kılan en önemli özellik sahip olduğu cam kubbesi. Kubbeden, Berlin şehir manzarası izlemek harika.
Kreuzberg: Berlin’de Türk nüfusunun en yoğun olduğu yer şüphesiz burası. Küçük İstanbul olarak adlandırılan semt içerisinde Türk restoranları, Türk pazarları, galeriler, alışveriş yerleri, sinema salonları ve gece kulüpleri gibi birbirinden renkli mekânlar var.
Wilhelm Gedachtnis Kirche: Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, I. Wilhelm’in anısına inşa edilmiş. Yıkık Kilise olarak bilinen bu yer oldukça yoğun ilgi altında. Tarihi kalıntıların yoğunlukla bulunduğu bu yer mutlaka gezilmesi.
Europa Center: Yıkık Kilise’nin hemen yakınlarında yer alan bu büyük bina, içinde otel, sinema salonu, alışveriş merkezi ve ofisleri bulunduran Berlin’in gözde yapılarından. Binanın önünde Dünya Çeşmesi ve içindeki avluda bulunan, Lotus Çeşmesi de görülmeye değer. 20. kattaki Berlin Pencereleri’nden şehri izlemekse ayrı keyifli.
Olympiastadion: Berlin merkeze yakın ve şehrin doğusunda olan Olimpiyat Stadyumu, Berlin’deki hemen her yapı gibi savaş yıllarından etkilenmiş durumda. Ayrıca bir çan kulesi, çimenlik Maifield ve 25. 000 kişilik açık hava merkezi Waldbühne bulunuyor.

Ne Yenir, Ne Alınır

Berlin'de Ne YenirBerlin şehrinin yöresel yemekleri pek zengin olmasa da şöyle sıralayabilirim;
Currywurst: Sıcak sosisin üzerine köri ve ketçap dökülerek yapılan en önemli atıştırmalığı.
Gebratene Leber: Soğan halkaları, elma dilimleri ve sote edilmiş ciğer etiyle yapılan meşhur bir et yemeği.
Kartoffelpuffer: Yumurta, soğan ve patatesle hazırlanan ve elma sosuyla servis edilen bir patates köftesi.
Pfannkuchen: Kızartılmış mayalı hamurun üzeri, reçel ya da marmelatla kaplanıp, üzerine pudra şekeri dökülmüş hali.
Rote Grütze: Kiraz, ahududu ve üzümle yapılan bir çeşit komposto.
Berlin şehrinde satın alabileceğiniz hediyelik eşyalar magnetler, biblolar, marka tasarım kıyafetleri olabilir.

Berlin Yol Haritası

İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya`dan Berlin`e direkt uçuş yapan pek cok havayolu şirketi bulunuyor. 3 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşılıyor. Berlin`de, Tegel ve Schonefeld isimli iki havalimanı var. Tegel havaalanı şehir merkezine 8 km uzaklıkta. Schonefeld Havalimanı, şehir merkezine 19 km. Uzaklıkta. Direkt uçuşlar genellikle Tegel havaalanına sağlanıyor. Bu yüzden Berlin Ucuz Uçak Bileti için Tegel havaalanını tercih etmelisiniz.

 • Berlin Panoramik
  Berlin 360 Panoramik
 • Berlin Nerede?
  Berlin için Konum
 • Berlin Hakkında
  Berlin Detaylı Bilgi
 • Berlin Galeri
  Berlin Fotoğrafları
 • Berlin için Yorumlar
  Berlin için Değerlendirmeler

Tarihçe

Berlin, Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Berlin, aynı zamanda bir eyalet-kenttir. II. Dünya Savaşı öncesinde 4,3 milyon kişinin yaşadığı şehirde 2008 itibarıyla 3,5 milyon kişi yaşamaktadır. Berlin, Kuzey Almanya’da, Spree ve Havel nehirlerinin arasındaki kumluk bölgeye kuruludur. 1961’den 1990’a kadar (Komünist) Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış olan kenti ikiye bölen duvara (Berlin Duvarı) sonradan “utanç duvarı” adı da verilmiştir. Daha sonra duvar yıkılmıştır.

Coğrafya

Berlin’in doğudan-batıya uzunluğu 45 km’dir ve güneyden kuzeye ise 38 km’dir. Şehrin yüzölçümü 892 km²’yi bulur. Berlin eyaleti, tek komşusu Brandenburg eyaletiyle çevrilidir. Polonya sınırına sadece 70 km uzaklıktadır. Berlin’in çoğrafi oluşumu buzul çağının etkisiyle belirlenmiştir. Almanya’nın başkenti, Teltow ve Barnim yaylaları arasında kalır. 20 bin yıl önce Berlin’in etrafı dev buzullarla çevriliydi, bunların 18 bin yıl önce erimesiyle Berlin’in coğrafyası oluşmuştur.

Berlin’den iki önemli ırmak geçmektedir. Bunlar Spree ve Havel’dir. Spree ırmağı doğudan batıya doğru akmaktadır. Irmak daha sonra, batıdaki Spandau ilçesindeki Havel ırmağıyla birleşir. Havel ırmağı ise güneyden kuzeye Tegeler See ve Großer Wannsee göllerinden geçerek akar. Berlin’deki en yüksek doğal tepe Großer Müggelberg’dir (115,4 m). Bu tepe Treptow-Köpenick ilçesindedir. Geriye kalan iki tepe II. Dünya Savaşından kalan hafriyat ya da çöplerle oluşmuş tepelerdir. Teufelsberg (114,7 m) Charlottenburg-Wilmersdorf ilçesinde yer alır. Ahrensfelder Berge (112,1 m) ise Marzahn-Hellersdorf ilçesindedir.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti