Bern

Bern şehri, İsviçre Konfederasyonu için idari bir merkezdir. Ama aynı zamanda da Avrupa’nın en küçük başkentleri arasında yer alıyor. Bern, Avrupa’daki Ortaçağ yerleşim alanları arasında en iyi korunmuş şehirlerden biri olduğu için UNESCO tarafından, Dünya Kültür Mirası Listesine eklenerek, korumaya alınmıştır. Şehrin ayrıcalıklarından birisi de Avrupa’daki en çiçekli şehir olmasıdır. İsviçre’nin de en büyük 4. Şehri. Bu ayrıcalıklarla dolu şehri Bern Uçak Bileti ile keşfedebilirsiniz.

Bern Gezilecek Yerler

Bern Gezilecek YerlerSpitalgasse: Bu yer, şehirdeki birçok eski bina ve şık binaların arkasına, çok sayıda mağazanın saklandığı, muhteşem ve çok hareketli bir alışveriş caddesidir. Ortaçağ kalıntılarının bulunduğu şehrin sokaklarında, çoğu sokakların üzeri kemerle kaplanmış. Bu kemerle kaplı sokaklarda, sokak müzisyenlerini dinleyip, sokak sanatçılarını izleyerek hoş vakit geçirebilirsiniz.

Kafigturm: Bu yapı, önceki zamanlarda gözetleme kulesi olarak kullanılmış olmasına rağmen, sonraki zamanlarda hapishane olarak hizmete sunulmuş. Bir müddet sonra tamamen yenilenen yapı, şuanda sergiler ve etkinlikler için kullanılıyor. Kafigturm’da her geçen gün değişik faaliyet ve sergiler düzenleniyor.

Zeitglockenturm (zytglogge): Bern şehrinin iki sembolünden birisi bu saat kulesidir. Şehrin en eski yapıtı ve alışılmışın dışında ilginç bir yapı bu kule. Çok eski yıllarda batı şehrin kapısı olup, ahşaptan yapılmıştır. Kısa bir süre ise, hapishane olarak hizmet vermiş. 1400’lü yıllarda ise, şimdilerde kullanılan saatin mekanizması eklenmiş. Daha sonraki zamanlarda ise, kulenin dış cephesi, barok süslemeler yapılarak şimdiki görüntüsüne ulaşmış. Kule içinde yer alan dökme çan’a, saati ilan etmek için elle vuruluyormuş. Ancak daha sonraları, süslü astronomik simgeler eklenmiş. Saat kulesi, her saat başında, muhteşem ve çok eğlenceli gösteriler sunuyorbu gösterirli kaçırmak istemiyorsanız saat başlarından en az 5 dakika önce kulede bulunmanızı öneririm. Gösterinin içeriği ise, soytarı başı üzerinde bulunan 2 çanı çalmasıyla başlatılıyor. Arkasından sırası ile şehrin simgesi olan ayılar geçidi sunuluyor, horoz kanat çırpıp ötmeye başlıyor. Son olarak ise Zaman baba tarafından, kum saati döndürülüyor ve zaman, böylece akıp gitmeye başlıyor.

Untertorbrücke Köprüsü: Burası, Bern şehrinin en eski olan köprüsüdür. 1400’lü yıllarda yapımı başlatılmış ve 1450’li yıllarda tamamlanmış. İlk yapıldığı zamnalarda meşe ve ahşap malzemelerinin yoğunlukta olduğu köprü, 1460’lı yıllarda her yeri taş olarak yenilenmiş. Harika bir manzarası olan köprü kartpostal görünümü sürüyor. Buraya uğrayıp mutlaka fotoğraf çekinmelisiniz.

Barengraben (Ayı Hendeği): Şehrikuran kişi ilk avladığı hayvanın adını koymak istemiş. İlk avladığı hayvanda ayı olunca Almancada ayı anlamına gelen Bern adını koymuş. Tai şehrin simgesi olan ayılara ait bir yapı yapılmış. Barengraben, ayılar için yapılmış bir ev yani ayı evi. Hendek içinde ayılar bulunuyor. Havanın iyi olduğu zamanlarda, ayılar ve yavru ayılar, görevliler tarafından dışarıya çıkarılıyorlar. Böylece ziyaretçilerin izlenimine sunuluyorlar.

Ne Yenir, Ne Alınır

Bern Ne YenirBern mutfağının en meşhur yemeği, berner platte’dir. Ayrıca oldukça lezzetli olan Patatesli keklerini de denemenizi öneririm. Buranın peynirleri ve peynir eşliğinde şarapları da harika bir tat. Mutlaka denemenizi öneririm. Bern şehrinden ne alınır derseniz, İsviçre çakısı harika bir hediye olacaktır. Ayrıca bence valizinize şarap ve peynir eklemelisiniz. Tabi çikolata şehrine gelipte İsviçre çikolatalarından almamak olmaz.

Bern Yol Haritası

Bern şehrine Türkiye’den Direkt uçuş yok. Ama dilerseniz Amsterdam, Köln, Barselona Berlin gibi başkentlere uçulabilirsiniz. Dilerseniz bu şehirlerden Skywork firmasıyla Bern şehrine ulaşılabilir. Bern Ucuz Uçak Bileti için aktarmalı uçuşlarda önceden biletinizi satın almayı unutmayın.

 • Bern Panoramik
  Bern 360 Panoramik
 • Bern Nerede?
  Bern için Konum
 • Bern Hakkında
  Bern Detaylı Bilgi
 • Bern Galeri
  Bern Fotoğrafları
 • Bern için Yorumlar
  Bern için Değerlendirmeler

Tarihçe

Bern 1191’de “Berchthold V. von Zähringen” tarafından kurulmuştur. Şehrin kurulma hikâyesine göre kurduğu şehrin adını ilk avladığı hayvanın adını vermeyi karar vermişti. Bu hayvan bir ayı olmuştu ve ayının Almanca ismi olan “bar”‘dan şehirn ismi “Bern” olmuştu. Zahringen kurduğu şehir için çok korunaklai olan Aare Nehri’nin yaptığı bir yarım daire şekilde kavisinin içini seçmişti.

Müzeler

 • Kunstmuseum (Güzel Sanatlar Müzesi)
 • Zentrum Paul Klee. Paul Klee’nin hayatına ait belgeler ve eserleri sergilenir . Bu modern binanın mimarı Renzo Piano’dur.
 • Art-Hall
 • Doğal Tarih Müzesi(Natural History Museum)
 • Alpine Museum
 • Historisches Museum (Tarih Müzesi)
 • Einstein House
 • Posta Müzesi

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti