Bilecik

Zengin mermer ocaklarının bulunduğu, antik çağdan eserlere sahiplik eden, Marmara Bölgesi’nde yer alan Bilecik, Sakarya, Bursa, Eskişehir, Bolu, Kütahya gibi illere sınırı bulunan bu şehir, Osmanlı İmparatorluğu’nun doğduğu topraklar olarak bilinir.

Bilecik Gezilecek Yerler

Bilecik Atatürk KöşküBozüyük İlçesi: Şehir merkezinin kuzeyinde bulunan ve çevresindeki tepelere göre bozkır olan bir yerdir. Şehir çok eski dönemlerde kurulmuş ve önemli yolların kesiştiği nokta göz önünde bulundurularak “Bozhüyük” şeklinde anılmaya başlanmış. Tarihten izler görebilmek, Bilecik’in her noktasında olduğu gibi bu ilçede de mümkün.

Gölpazarı: Urartular, Etiler, Bizanslılar gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Gölpazarı’nda ilginç bir durumla karşılaştım. Gölpazarı halkının yerlilerine “manav” adı veriliyormuş. Yerlilerin sıcakkanlılığı ve misafirperverliği gerçekten takdire şayandı.

Pazaryeri: Gezme fırsatı yakaladığımız yerlerden biri de, Bilecik’in en şirin ilçelerinden biri Pazaryeri oldu. Kış aylarında seyahat ettiğimiz için, sert ve soğuk bir iklimle karşılaştık. Ziyaret etmeyi düşünürseniz sıkı giyinin. Bunların yanı sıra Osmaneli, Yenipazar ve Söğüt gibi tarih kokan ilçeleri de gezebilirsiniz.

Bilecik Büzme Tatlısı

Ne Yenir, Ne Alınır

Bu tarihi şehre geldiğimizde, havasından mıdır suyundan mıdır karnımız acıktı. Yöresel lezzetlerden biri olan Dağ Eriği Ekşili Kesme Çorbası ile karnımızı doyurmaya başladık. Çorbanın gayet hoş bir lezzeti var. Daha sonra hiç tatmadığım bıldırcın kebabını yedim, bıldırcının bu kadar lezzetli olduğunu düşünmüyordum. Nohutlu mantıyı da mideme indirdim ve karnımı doyurdum. Üzerine bir tatlı giderdi ve Bilecik’in meşhur Büzme Tatlısını da tattık. Yediklerimizden memnun kaldığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Pazaryeri ilçesinden toprak ürünleri hediyelik eşya olarak alabilirsiniz. İnhisar’ın lezzetli narlarını ise mutlaka alın, aksi takdirde bu lezzeti memleketinizde özleyebilirsiniz.

Bilecik Yol Haritası

Bilecik’te ne yazık ki havaalanı bulunmuyor. Diyarbakır’dan Bilecik’e gidebilmek ve zamandan kazanmak için havayolunu tercih etmek zorundaydık. Bursa – Bilecik arası 104 kilometre iken Eskişehir – Bilecik arası 82 kilometre. Uçak ile ya Bursa’ya gidecektik ya da Eskişehir’e gidecektik. Biz Eskişehir’e gitmeyi tercih ettik ve 1 ay öncesinden bileti temin ederek Bilecik ucuz uçak bileti almış olduk. Eskişehir’e indikten sonra otobüs firmalarından bilet temin ederek Bilecik’e kısa sürede geldik.

Yakın il ya da ilçelerden Bilecik’e gitmeyi düşünüyorsanız otobüsle ya da özel aracınızla rahatlıkla gidebilirsiniz. Promosyon Bilecik Uçak Bileti almak istiyorsanız da, seyahat etmenize 1 ay varken biletinizi almanızı tavsiye ederiz. Biz planlı ve programlı seyahatler yaptığımız için biletlerimizi 1 ay öncesinden alarak uygun fiyata getiriyoruz.

 • Bilecik Panoramik
  Bilecik 360 Panoramik
 • Bilecik Nerede?
  Bilecik için Konum
 • Bilecik Hakkında
  Bilecik Detaylı Bilgi
 • Bilecik Galeri
  Bilecik Fotoğrafları
 • Bilecik için Yorumlar
  Bilecik için Değerlendirmeler

Tarihçe

Bilecik’te ilk yerleşim tarihi milattan önce 3000 yılına dayanır. Milattan önce Bilecik’te Tunç yapımı için Kalay çıkarıldığı bilinmektedir. Bilinen ilk isimleri Agrilion ve Belekoma’dır. Daha sonra Bilecik Bizans İmparatorluğu içine girmiştir.Doğu Roma döneminde Belekoma isimi ile bilinmekteydi. Bilecik o zaman kale-sur şehri idi.

Türkiye Dönemi : Bilecik Kurtuluş Savaşından çok büyük yaralar alarak çıkmış, savaşın getirdiği sosyal ve ekonomik çöküntü nedeniyle Cumhuriyet dönemine çok güçsüz başlamıştır. 1920’lerde 12.000 olduğu tahmin edilen şehir nüfusu, Kurtuluş savaşından sonra 4.000’e kadar inmiştir.

Savaştan önce Bilecik bölgenin en önemli ipek endüstrisi merkezine sahipti. Şehirde çok sayıda ipekçilik tesisi ve ipek kadife üreten fabrikalar bulunuyordu, fakat Yunanların çıkardığı yangınlarda bu fabrika ve tesislerin tümü yandı.

Cumhuriyetin ilk yıllarında ise Bilecik Merkezin nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Rumlar ve Ermeniler Lozan Mübadelesiyle Yunanistan’a gönderilmiş oradan gelen Müslüman muhacirler ise Bileciğin çeşitli yerlerine yerleştirilmişlerdir (Lozan Mübadelesi 1924-1928).

Coğrafya

Bilecik Marmara Bölgesinin Güney Marmara Bölümünde yer alır. Karadeniz, İç Anadolu ve Ege ile Marmara Bölgelerinin tam kesim noktaları üzerindedir. Kısacası 4 bölgede de yer alır. Bilecik; 39° ve 40° 31’ kuzey enlemleri ile 29° 43’ ve 30° 41’ doğu boylamları arasında bulunur. Doğu kesiminde Bolu ve Eskişehir güney kesiminde Kütahya, batı kesiminden Bursa, kuzey kesiminde ise Sakarya illeri ile komşu durumundadır. Bilecik 4321 km²’lik alanı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin küçük illerinden biridir. Alan sıralaması bakımından 65. sırada yer alır. Merkezî ilçenin yüzölçümü 844 km²’dir. Nüfus bakımından da en az olan illerin başında gelir.

Yağış yönünden yeterli miktara sahip olan Bilecik, yüzölçümünün %47’sinin ormanlık alan olması itibari ile orman zenginliği bakımından Türkiye’nin şanslı yörelerinden biridir. Bilecik orman zenginliği av hayvanları bakımından da zenginleşmesini sağlamıştır. Bin metreye kadar yükseklerde orman örtüsü genellikle meşe, otsu bitkiler ve makilerden oluşmaktadır. 1500 metre sınırına kadar da karaçam, kayın, kızılçam, kestane türündeki yüksek boylu ağaçlar sıralanır. 1500 metreden daha yükseklerde ise köknar cinsinden ağaçlar vardır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti