Bilecik

Zengin mermer ocaklarının bulunduğu, antik çağdan eserlere sahiplik eden, Marmara Bölgesi’nde yer alan Bilecik, Sakarya, Bursa, Eskişehir, Bolu, Kütahya gibi illere sınırı bulunan bu şehir, Osmanlı İmparatorluğu’nun doğduğu topraklar olarak bilinir.

Bilecik Gezilecek Yerler

Bilecik Atatürk KöşküBozüyük İlçesi: Şehir merkezinin kuzeyinde bulunan ve çevresindeki tepelere göre bozkır olan bir yerdir. Şehir çok eski dönemlerde kurulmuş ve önemli yolların kesiştiği nokta göz önünde bulundurularak “Bozhüyük” şeklinde anılmaya başlanmış. Tarihten izler görebilmek, Bilecik’in her noktasında olduğu gibi bu ilçede de mümkün.

Gölpazarı: Urartular, Etiler, Bizanslılar gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Gölpazarı’nda ilginç bir durumla karşılaştım. Gölpazarı halkının yerlilerine “manav” adı veriliyormuş. Yerlilerin sıcakkanlılığı ve misafirperverliği gerçekten takdire şayandı.

Pazaryeri: Gezme fırsatı yakaladığımız yerlerden biri de, Bilecik’in en şirin ilçelerinden biri Pazaryeri oldu. Kış aylarında seyahat ettiğimiz için, sert ve soğuk bir iklimle karşılaştık. Ziyaret etmeyi düşünürseniz sıkı giyinin. Bunların yanı sıra Osmaneli, Yenipazar ve Söğüt gibi tarih kokan ilçeleri de gezebilirsiniz.

Bilecik Büzme Tatlısı

Ne Yenir, Ne Alınır

Bu tarihi şehre geldiğimizde, havasından mıdır suyundan mıdır karnımız acıktı. Yöresel lezzetlerden biri olan Dağ Eriği Ekşili Kesme Çorbası ile karnımızı doyurmaya başladık. Çorbanın gayet hoş bir lezzeti var. Daha sonra hiç tatmadığım bıldırcın kebabını yedim, bıldırcının bu kadar lezzetli olduğunu düşünmüyordum. Nohutlu mantıyı da mideme indirdim ve karnımı doyurdum. Üzerine bir tatlı giderdi ve Bilecik’in meşhur Büzme Tatlısını da tattık. Yediklerimizden memnun kaldığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Pazaryeri ilçesinden toprak ürünleri hediyelik eşya olarak alabilirsiniz. İnhisar’ın lezzetli narlarını ise mutlaka alın, aksi takdirde bu lezzeti memleketinizde özleyebilirsiniz.

Bilecik Yol Haritası

Bilecik’te ne yazık ki havaalanı bulunmuyor. Diyarbakır’dan Bilecik’e gidebilmek ve zamandan kazanmak için havayolunu tercih etmek zorundaydık. Bursa – Bilecik arası 104 kilometre iken Eskişehir – Bilecik arası 82 kilometre. Uçak ile ya Bursa’ya gidecektik ya da Eskişehir’e gidecektik. Biz Eskişehir’e gitmeyi tercih ettik ve 1 ay öncesinden bileti temin ederek Bilecik ucuz uçak bileti almış olduk. Eskişehir’e indikten sonra otobüs firmalarından bilet temin ederek Bilecik’e kısa sürede geldik.

Yakın il ya da ilçelerden Bilecik’e gitmeyi düşünüyorsanız otobüsle ya da özel aracınızla rahatlıkla gidebilirsiniz. Promosyon Bilecik Uçak Bileti almak istiyorsanız da, seyahat etmenize 1 ay varken biletinizi almanızı tavsiye ederiz. Biz planlı ve programlı seyahatler yaptığımız için biletlerimizi 1 ay öncesinden alarak uygun fiyata getiriyoruz.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti