Bingöl

Bir çok medeniyet ev sahipliği yapan, Yüzbin nüfusu ile tarih kokan şirin şehrimiz Bingöl. Dünyaca ünlü yüzen adaları, buzul gölleri, şelaleri gibi sayısız turistik bölgeleri Ucuz Bingöl Uçak Biletleri ile sizleri bekliyor.

Kalktık ve İzmir’den Doğu Anadolu’nun güzide şehirlerinden biri olan Bingöl’e gidelim dedik. Tunceli, Elazığ, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan ve Muş gibi illerle komşu olan bu tarihi şehre gitme planımızı önceden yaptık. Seyahatimizin 1 ay öncesinden Bingöl Uçak Bileti temin ettik.

Bingöl Gezilecek Yerler

Bitlis Ahvat Çifte Kümbetler
Kayak merkezi, yüzen adası ve kaleleri ile göz alan Bingöl’de kışlar bir hayli sert geçiyor. Yaz aylarında seyahat etmemize rağmen hafif üşüdük. Küçük ve şirin bir şehir olan Bingöl’ün 100.000’i aşkın nüfusu bulunuyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan şirin şehir, adeta tarih kokuyor.

Yüzen Ada: Bingöl denince akıllara hemen Yüzen Ada gelir. Solhan İlçesi civarlarında bulunan bu ada adeta doğa harikası. Gölün ortasında bulunan ada, göl üzerinde serbestçe hareket edebiliyor. Şehrin en ilgi çekici yeri olan bu ada, gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yüzen Ada’ya çıkarken aman göle düşmeyin.

Buzul Göller: Buraya yazın gitmemize rağmen üşüdüğümüzü söylemiştim. Sayılı buzul göllerden biri de bu şehirde. Dünya harikası bu buzul göllerini mutlaka görmeli ve hatıra fotoğrafı çekinmelisiniz.

Kığı Kalesi: Peri Suyu’na bakan yamaçlarda, kayalıklar üzerindeki kale, Kığı ilçesinde yer alıyor. Kalenin Urartular zamanında yapıldığı tahmin edilse de, kim tarafından ne zaman yaptırıldığı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Çır Şelalesi: Ilıca Bucağı merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Çır Şelalesi, 100 metre yükseklikteki kayalığın ortasından geçerek muazzam bir görüntü oluşturuyor. Şelale yakınlarında kayalıklar ve mağaralar mevcut.

Ne Yenir, Ne Alınır

Bingöl Dut Pekmezi Bingöl yöresine özgü lezzetleri tatmak elbette mümkün. Bunların en önemlileri ne diye soracak olursanız; bal ve dut pekmezi… İkisi de birbirinden lezzetli. Yöresel lezzet yemek istiyorsanız da, Soğuk Çeşme ve Atapark civarlarını önerebiliriz.

Bal ve pekmez zor bozulan gıdalardır. Zaten tattıktan sonra bol bol Bingöl’ün balından ve pekmezinden satın alacak, hatta arkadaşlarınız bile bunları tattıktan sonra sizden isteyecek.

Bingöl Yol Haritası

Biz İzmir gibi uzak bir yerden seyahat edeceğimiz için havayolunu tercih ettik. Bingöl Ucuz Uçak Bileti şeklinde araştırmalarımıza 1 ay öncesinden başladık. Neredeyse otobüs fiyatına uçak bileti temin ettikten sonra İzmir’den sorunsuz bir şekilde Bingöl’e geldik. Yakın bir yerde bulunuyorsanız, karayolunu tercih ederek seyahat edebilirsiniz. Otogar şehir merkezinde yer alıyor. Burası küçük bir şehir, emin olun gezerken hiç zorlanmayacaksınız.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti