Bolu

Karadenizin başlangıç noktası, ülkemizin batısı ile karadeniz bölgesine ait tüm güzellikleri kendi içerisinde betimleyen, doğanın yeşili bozulmadan modernliğe de sahip olunabileceğinin en büyük göstergesi şehrimiz, Bolu.

Gezi aşkım bu sefer beni Bolu’ya doğru yönlendiriyor. Birçok yönden Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisi olan Bolu’yu görmek için fazlasıyla sabırsızlanıyorum.Karadeniz’in başlangıcı olarak kabul edilen Bolu şehri; bir taraftaki yeşilliği ile Karadeniz sayılırken; modern görüntüsü ile de batının çocuğu kabul edilebilecek bir şehir. Öyle ki her açıdan beğenip hayran kalabileceğiniz bir şehir. Bolu Uçak Bileti fırsatlarını takip ederek de hesaplı bir seyahat ile bu nadide kenti görebilmeniz mümkün.

Bolu Gezilecek Yerler

Bolu AbantBolu’ya gitmeden önce en çok merak ettiğim arkadaşlarımın öve öve bitiremediği ve fazlasıyla meşhur olan Abant Gölü’ydü. Hatta sırf bunun için de Bolu seyahat planını oluşturduğumu söyleyebilirim. Merkezde Bolu’nun tarihini bulunduran Bolu Müzesi bulunuyor. İçinde Anadolu medeniyetlerine ait birçok eşya var. Önce burayı bir güzel gezdim ve daha sonra çok fazla vakit kaybetmeden Abant Gölü’ne kardeş olan Gölcük’e doğru yol aldım.

Abant için hala sabırsızlanarak en sona bıraktım. Gölcük Milli Parkı hakkında çok fazla şey duymadığıma gerçekten çok şaşırdığımı söyleyebilirim. Kartpostallarda dahi bulamayacağımız eşsiz bir görsel şölen sunuyor bize. Berrak bir göl ve alabildiğine yeşil ağaçlar ile adeta masal dünyası… Nedenini bilmiyorum fakat burada renkler bir başka canlı. Ayrıca belediye tarafından 2011 yılında koruma altına alınan bu park, yürüyüş parkurları ve mesire alanları ile hafta sonları için oldukça ideal görünüyor. Gölcük dahi bu kadar güzelse Abant Gölü’nü düşünemeyerek Abant’a doğru bu özlemi bitirmek için yol aldım.

Abant Gölü’ne vardığımda Gölcük’ün etkisiyle içimde oluşan doğa aşkı daha da alevlendi. Öylesine güzel bir manzara var ki burada yalnızca Türkiye’de değil; tüm dünyada nam salmasına şaşmamalı. Binlerce ağaç ve bambaşka bir mistik havası olan Abant Gölü’nden ayrılmak istemeyeceksiniz. Ayrıca göl kenarında ata binebilmeniz için bir hizmet bulunuyor. Vaktim olmadığı için gerçekleştiremedim fakat bir dahaki gelişimde mutlaka gölün çevresini at üzerinde turlayacağım.

Bolu ÇikolatasıBolu’ya doğru yol alırken şehre varmadan Gölcük ilçesine uğradım. Tarihi ve Osmanlı’yı temsil eden bu küçük ilçe, Bolu öncesinde içimin ısınmasına sebep oldu. Göynük Belediyesi tarafından bütün evler konak görünümü verilmesi için restore edilmiş ve çok da iyi olmuş. Bu tatlı ilçenin merkezinde bulunan Gazi Süleyman Paşa Camii, uzun yıllara rağmen ayakta kalan görkemli bir anıt. Öyle ki ortalama 700 yıllık bir geçmişi var. Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa tarafından yaptırılmış.

Ne Yenir, Ne Alınır

Bu güzel ilçeyi bırakmak istemesem de yeni yerler keşfetmek ve Bolu’nun altını üstüne getirmek için ayrıldım. Göynük’ün vermiş olduğu enerji ile de Bolu merkezine doğru giriş yaptım. Bolu’nun aşçıları da sofraları da meşhurdur diyerek önüme ilk çıkan bir restorana girdim. Tavsiye üzerine daha önce duyduğum fakat Bolu’ya ait olduğunu bilmediğim orman kebabını tattım. Kebaptan ziyade daha çok et yemeğini andırsa da lezzeti bir harikaydı.

Fındık şekeri, Bolu çikolatası, çam balı ve kolonyası, el dokumalar başlıca alabileceğiniz yöresel ürünler olarak dikkat çekiyor. Ben hepsinden birkaç tane aldım.

Bolu Yol Haritası

Antalya’dan seyahat planları yaparken hem zamandan hem de ekonomik açıdan kazançlı çıkmam gerekiyordu. Ben de araştırmalarımı, planlarımı bu doğrultuda yaptım. İlk olarak Bolu Ucuz Uçak Bileti şeklinde aramalar gerçekleştirdim. Seyahat etmeme 2 hafta varken bu araştırmaları yaptım. Otobüs bilet fiyatları ile uçak bileti fiyatlarını karşılaştırdım. Sadece 10 TL’lik bir fark vardı ve ben de havayolu ile gitmeyi tercih ettim. Demem o ki erken alınan uçak biletleri ile uygun fiyata seyahat edebilirsiniz.

 • Bolu Panoramik
  Bolu 360 Panoramik
 • Bolu Nerede?
  Bolu için Konum
 • Bolu Hakkında
  Bolu Detaylı Bilgi
 • Bolu Galeri
  Bolu Fotoğrafları
 • Bolu için Yorumlar
  Bolu için Değerlendirmeler

Tarihçe

Bolu yöresine ilk yerleşenlerin Bebrikler olduğu sanılmaktadır. Bebrikya adıyla anıldığı sanılan bu yöreye MÖ 8. yüzyıl sonra batıdan gelen Bithynialılar yerleşti. Daha sonra Bithynia olarak adlandırılan bu topraklardaki başlıca yerleşme yerleri Kienos (daha sonra Prusias, bugün Konuralp) ile Bithynion (bu günkü Bolu)’du. İskender’in ölümünü izleyen dönemde Bolu yöresinde bağımsız Bitinya Krallığı kuruldu.

Roma döneminde önemi artan Bithynia, Bizans yönetimi altındayken elverişli doğal konumu sayesinde 7. ve 9. yüzyıllardaki Arap akınlarından etkilenmedi. 11. yy’dan sonra Bizanslılar ile Anadolu Selçuklular arasında el değiştiren yöre 13. yüzyılda Anadolu Selçuklularının, daha sonra İlhanlıların eline geçti. Osman Gazi döneminde (1299-1324) Konur Alp tarafından Osmanlı topraklarına katıldı ve sancak merkezi yapıldı. 1324-1692 dönemine Bolu’yu yöneten sancak beyleri arasında Konur Alp, Gündüz Alp, I. Süleyman (Kanuni) ve Zor Mustafa Paşa dikkat çeker.

Bu dönemde, bir ara İsfendiyaroğulları’nın istila ettiği Bolu, 1692’de sancak beyleri yerine atanan Voyvodalarca yönetildi. 1811’de II. Mahmud voyvodalığı kaldırınca, Bolu-Viranşehir adıyla yeniden sancak oldu. 1864 Vilayet Nizamnamesi ile Bolu Sancağı Kastamonu Vilayeti’ne bağlandı. II. Meşrutiyet ilan edildiğinde Bolu Kastamonu’ya bağlı olduğundan, ilk Bolu Mebusları Kastamonu mebusları arasında yer almıştır. II. Meşrutiyetten (1908) Cumhuriyet dönemine kadar bağımsız sancak olarak yönetilen Bolu, 1923’te Vilayet haline getirildi. Bolu’nun son Mutasarrıfı Ahmet Fahrettin Bey, Bolu’nun ilk valisi oldu.

Roma döneminde Bithynium olarak anılan kente İmparator Claudius’un hüküm sürdüğü yıllarda Claudiopolis adı verildi. M.S. 12. yüzyıl başlarında İmparator Hadrianus’un sevgilisi Antinoos’un doğum yeri olması nedeniyle önem kazanan kent daha sonra Hadrionapolis olarak adlandırılmaya başlandı. Bir piskoposluk merkezi olan ve Bizans döneminde Polis denen kenti, 11. yüzyılda yöreye gelmeye başlayan Türkmenler Bolu olarak adlandırdılar. Batı Anadolu ağzı kullanılmaktadır.

Coğrafya

Türkiye yüzölçümünün %1,015’lik bölümünü kaplayan Bolu İli, 8.276 km² (827.600 Ha.) yüzölçümü ile Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz bölümünde yer alır. İl arazisinin yaklaşık % 18’in tarım alanlar oluşturmaktadır. Orman alanları ise % 59’luk bir oran ile Türkiye ormanları içinde % 2,55’lik paya sahiptir. Çayır ve meraların kapladığı alan yaklaşık % 15’tir. Geriye kalan % 8 dolayında alan ise tarım dışı alanlardır.

Ortalama rakım 1000 m., merkez ilçe rakımı ise 725 m. civarındadır. Matematiksel konum açısından 30 derece 32 dakika – 32 derece 36 dakika doğu boylamları ile 40 derece 06 dakika – 41 derece 01 dakika kuzey enlemleri arasındadır.

Bolu, Karadeniz iklimi ile karasal iklim arasındaki geçiş alanında bulunur. Karadeniz kıyısındaki ilçelerde Karadeniz ikliminin özellikleri ağır basarken; iç bölgelere gidildikçe, kıyıya paralel uzanan dağların Karadeniz üzerinden gelen nemli havanın önünü kesmesiyle iklim karasallaşır. Seben, Mudurnu ve Kıbrısçık, Gerede’nin en güneyi ve Dörtdivan’ın güneyinde karasal iklim özellikleri ağır basmaktadır.

Bolu, iklimlerin kesiştiği bir il olmasından ötürü çok çeşitli flora ve fauna özelliklerine sahiptir. Kıyılardaki otsu bitkiler yıl boyu yeşil kalırken; karasal iklimin görüldüğü güney kesimlerde yaz kuraklığı ile sararırlar. Orman oranı açısından en zengin illerimizden biridir. Karadeniz iklimin görüldüğü kıyı bölgelerde kayın ve meşe, yüksek yerlerde göknar ve sarıçam türleri ağır basmaktayken; karasal olan iç bölgelerde antropojen bozkırlar görülür. Karasal yerlerdeki yüksek dağlarda yer yer karaçam ve meşe topluluklarına rastlanmaktadır.

Bolu İl Merkezine göre; Dörtdivan, Yeniçağa ve Gerede İlçeleri doğuda, Mengen kuzeydoğuda, Göynük ve Mudurnu İlçeleri güneybatıda, Seben ve Kıbrıscık İlçeleri ise güneyde yer almaktadır. Bolu’nun, batısında Düzce ve Sakarya, güneybatısında Bilecik ve Eskişehir, güneyinde Ankara, doğusunda Çankırı, kuzeyinde Zonguldak ve kuzey doğusunda Karabük İlleri yer alır. İl sınır uzunluğu 621,4 km.dir.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti