Bolu

Karadenizin başlangıç noktası, ülkemizin batısı ile karadeniz bölgesine ait tüm güzellikleri kendi içerisinde betimleyen, doğanın yeşili bozulmadan modernliğe de sahip olunabileceğinin en büyük göstergesi şehrimiz, Bolu.

Gezi aşkım bu sefer beni Bolu’ya doğru yönlendiriyor. Birçok yönden Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisi olan Bolu’yu görmek için fazlasıyla sabırsızlanıyorum.Karadeniz’in başlangıcı olarak kabul edilen Bolu şehri; bir taraftaki yeşilliği ile Karadeniz sayılırken; modern görüntüsü ile de batının çocuğu kabul edilebilecek bir şehir. Öyle ki her açıdan beğenip hayran kalabileceğiniz bir şehir. Bolu Uçak Bileti fırsatlarını takip ederek de hesaplı bir seyahat ile bu nadide kenti görebilmeniz mümkün.

Bolu Gezilecek Yerler

Bolu AbantBolu’ya gitmeden önce en çok merak ettiğim arkadaşlarımın öve öve bitiremediği ve fazlasıyla meşhur olan Abant Gölü’ydü. Hatta sırf bunun için de Bolu seyahat planını oluşturduğumu söyleyebilirim. Merkezde Bolu’nun tarihini bulunduran Bolu Müzesi bulunuyor. İçinde Anadolu medeniyetlerine ait birçok eşya var. Önce burayı bir güzel gezdim ve daha sonra çok fazla vakit kaybetmeden Abant Gölü’ne kardeş olan Gölcük’e doğru yol aldım.

Abant için hala sabırsızlanarak en sona bıraktım. Gölcük Milli Parkı hakkında çok fazla şey duymadığıma gerçekten çok şaşırdığımı söyleyebilirim. Kartpostallarda dahi bulamayacağımız eşsiz bir görsel şölen sunuyor bize. Berrak bir göl ve alabildiğine yeşil ağaçlar ile adeta masal dünyası… Nedenini bilmiyorum fakat burada renkler bir başka canlı. Ayrıca belediye tarafından 2011 yılında koruma altına alınan bu park, yürüyüş parkurları ve mesire alanları ile hafta sonları için oldukça ideal görünüyor. Gölcük dahi bu kadar güzelse Abant Gölü’nü düşünemeyerek Abant’a doğru bu özlemi bitirmek için yol aldım.

Abant Gölü’ne vardığımda Gölcük’ün etkisiyle içimde oluşan doğa aşkı daha da alevlendi. Öylesine güzel bir manzara var ki burada yalnızca Türkiye’de değil; tüm dünyada nam salmasına şaşmamalı. Binlerce ağaç ve bambaşka bir mistik havası olan Abant Gölü’nden ayrılmak istemeyeceksiniz. Ayrıca göl kenarında ata binebilmeniz için bir hizmet bulunuyor. Vaktim olmadığı için gerçekleştiremedim fakat bir dahaki gelişimde mutlaka gölün çevresini at üzerinde turlayacağım.

Bolu ÇikolatasıBolu’ya doğru yol alırken şehre varmadan Gölcük ilçesine uğradım. Tarihi ve Osmanlı’yı temsil eden bu küçük ilçe, Bolu öncesinde içimin ısınmasına sebep oldu. Göynük Belediyesi tarafından bütün evler konak görünümü verilmesi için restore edilmiş ve çok da iyi olmuş. Bu tatlı ilçenin merkezinde bulunan Gazi Süleyman Paşa Camii, uzun yıllara rağmen ayakta kalan görkemli bir anıt. Öyle ki ortalama 700 yıllık bir geçmişi var. Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa tarafından yaptırılmış.

Ne Yenir, Ne Alınır

Bu güzel ilçeyi bırakmak istemesem de yeni yerler keşfetmek ve Bolu’nun altını üstüne getirmek için ayrıldım. Göynük’ün vermiş olduğu enerji ile de Bolu merkezine doğru giriş yaptım. Bolu’nun aşçıları da sofraları da meşhurdur diyerek önüme ilk çıkan bir restorana girdim. Tavsiye üzerine daha önce duyduğum fakat Bolu’ya ait olduğunu bilmediğim orman kebabını tattım. Kebaptan ziyade daha çok et yemeğini andırsa da lezzeti bir harikaydı.

Fındık şekeri, Bolu çikolatası, çam balı ve kolonyası, el dokumalar başlıca alabileceğiniz yöresel ürünler olarak dikkat çekiyor. Ben hepsinden birkaç tane aldım.

Bolu Yol Haritası

Antalya’dan seyahat planları yaparken hem zamandan hem de ekonomik açıdan kazançlı çıkmam gerekiyordu. Ben de araştırmalarımı, planlarımı bu doğrultuda yaptım. İlk olarak Bolu Ucuz Uçak Bileti şeklinde aramalar gerçekleştirdim. Seyahat etmeme 2 hafta varken bu araştırmaları yaptım. Otobüs bilet fiyatları ile uçak bileti fiyatlarını karşılaştırdım. Sadece 10 TL’lik bir fark vardı ve ben de havayolu ile gitmeyi tercih ettim. Demem o ki erken alınan uçak biletleri ile uygun fiyata seyahat edebilirsiniz.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti