Botanik Park

Doğanın her rengini üzerinde taşıyan, 2000 üzerinde ağaç türü, Meksika’dan Yeni Zelanda’ya kadar dünyanın bir çok yerinden bitki türü barındıran, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan Batum Botanik Bahçe.

Botanik Park Gezisi

Batum Botanik BahçeDoğal güzellikler insanı dinlendiren, şehir stresinden, kaosundan uzaklaşmasını sağlayan muhteşem atmosferlerdir. Tabiatla iç içe olmak insana hayat enerjisi verecek ve daha mutlu olmasına katkı sağlayacaktır. Bulduğunuz doğa yürüyüşleri, kamp fırsatları ve keşfedilmemiş tabiat güzelliklerini iyi değerlendirmenizi öneririz. Bu pozitif yaşam için size muhteşem bir mekan öneriyoruz ; Gürcistan Batum Botanik Parkı.

Başka bir ülke ismi duymak sizi karamsarlığa itmesin, pasaporttu, uçaktı, bir dünya para diye aklınıza bin bir sual de gelmesin. Çünkü Türkiye ile Gürcistan arasındaki anlaşma gereği, çok rahat bir şekilde bu ülkeyi ziyaret edebilir, konaklayabilir ve güzelliklerine tanıklık edebilirsiniz. Gürcü halkının Türkiye’yi ve Türk insanını sevdiğini de sözlerimize ekleyelim. Ayrıca Türkçe konuşanları görmek sizi şaşkınlığa uğratmasın. Gelin şimdi bu harika doğal güzelliği beraberce tanıyalım.

Bulunduğu Coğrafya ve Tarihçesi

Botanikbahçe TarihiBatum Botanik Parkı, Gürcistan’ın özerk cumhuriyetlerinden biri olan Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’da bulunmaktadır. Şehir merkezine 9 km uzaklıktaki park, dünyanın en büyük ve en eski botanik parkları arasında yer almaktadır. Karadeniz kıyısında ,hakim bir tepede konumlanan Botanik Park, 108,7 hektarlık devasa bir alanı kaplamıştır.

(1862-1914) Rus Botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov tarafından kurulmuş ve geliştirilmiştir. Güney Fransa’dan çeşitli bitkiler getirilmesiyle bahçenin ilk temelleri atılmıştır. Bahçenin açılışı resmi olarak 3 Kasım 1912’de yapılmıştır. Krasnov’a, Fransız botonikçi D’Alphonse ve Gürcü Botanikçi Iason Gordeziani katkı sağlamışlardır. Bahçenin kurucusu Krasnov vefat ettiğinde mezarı Botanik parkın içerisine yapılmıştır. Ziyaretiniz esnasında bu anıt mezarıda görebilirsiniz.

Bitki Örtüsü

Batum Botanik Bahçe Bitki ÖrtüsüBatum Botonik Parkının içerisinde 5000’den fazla bitki türü bulunmaktadır. 1200’den fazla gül türünün sergilendiği parkta, 2000 üzerinde ağaç türünü görebilirsiniz. Parkta, yanlızca Kafkasya’ya özgü bitki türleri yer almaz, dünyanın bir çok bölgesine ait (Fransa, Asya, Yeni Zelanda, Meksika, Amerika,vs.) bitki türlerinide bulabilirsiniz. Batum’un iklimsel özellikleri nedeniyle farklı karakterdeki bitki türleri bu doğaya rahatlıkla adaptasyon sağlayabilmektedir. Parkın içerisinde, bitki türleri üzerine çalışmalar yürüten bilimsel bir de akademi yer almaktadır. Parkın iki girişi mevcuttur. Parkın kuruluşunda güdülen amaç ise, yarı tropikal bitkilerin ekonomik değerlerinden istifade etmekti.

Turizm Açısından Botanik Park

Dünya turizmi son yıllarda farklı alanlarda da merak uyandırmakta ve farklı arayışlara yönelmektedir. Nitekim insanların deniz tatili dışında ki arayışları, farklı alternatiflerinde gündeme gelmesini sağlamıştır. Bu kapsamda Botanik parklar da doğal güzellikler içermesi ve ekonomik olması nedeniyle tercih edilmektedir. Gürcistan Batum Botanik Parkı, iklimsel artıları nedeniyle çok zengin bir potansiyele sahip olması, diğerlerinden onu avantajlı bir konuma yükseltmektedir. Az gelişmiş bir ülke olan Gürcistan, turistler açısından da madden elverişli bir yöne sahiptir. Nitekim konaklamaktan tutunda, alışverişe kadar ucuzluğu hissedecek ve yalnızca Botanik Parkın muhteşem güzellikleriyle mest olacaksınız.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti