Bratislava

Bratislava Şehri çok küçük bir şehir ama gezinti yapmak için çok ideal. Tarihi bir dokuya sahip olan bu şehirde caddeler son 10 yılda tamamen yenilenmiş ve bu da şehrin görünümünü oldukça değişik gösteriyor. Bu küçük şehirde keşif gezintileri için hemen Bratislava uçak bileti alın.

Bratislava Gezilecek Yerler

Bratislava Gezilecek YerlerOld Town: Kalenin de bulunduğu bu bölgede, tepeyi keşfederken, ilginç özellikler bulabilirsiniz. Dar sokaklar, çeşitli hoş restoranlar, kafeler ve galeriler bulunuyor. Kalenin bulunduğu bu tarihi tepe, Komünist dönemi ve çağdaş peyzaj karışımı. Bu bölüme araç girişini yasaklamışlar. Bu tepeye çıkıp soluklanmayı unutmayın.

Hrad Kalesi: Kale, Tuna nehri kıyısında, güneydeki bir tepe üzerine yapılmış. Buraya, iki yönden yürüyerek erişilebiliyor. Bunlar, birinci olarak Beblaveho sokak üzerinden ve diğer yol Slovak Parlamentosu tarafında.

Martin Katedrali: Katedral hemen otobanın yanında bulunuyor. Yani, Rudnaıyovo nam bölgesinde. Turlar şeklinde geziler yapılıyor. Güney bölümdeki portal giriş, Slovakya’nın en eski Rönesans mimarisi örneği. Kule, 85 metre yükseklikte olup neo-gotik stilinde. Kuleye özellikle ve dikkatle bakın, üzerinde 300 kg. ağırlığında Macar kraliyet tacı örneği bulunuyor. Her yıl Eylül ayı başlarında, burada Bratislava zafer ve taç giyme günü kutlamaları yapılıyormuş. Eğer eylül ayında yolunuz düşerse bu kutlamayı kaçırmayın.

Michael Kapısı: Kapı, Michalska brana bölgesinde yer alıyor. Bakır çatılı Michael kapısı, Bratislava şehrinin sembolleri arasında. Kapının ortasında bulunan gotik kule ise 7 katlı ve 51 metre yükseklikte. Üst terasta, muhteşem bir şehir manzarası izlemek harika. Kulenin üstündeyse, Başmelek tarafından bir ejderhanın öldürülmesi sahnesi olan heykel bulunuyor. Kapının altındaysa, Silah Müzesi var. Ayrıca, yine kapının bulunduğu yerde sıfır kilometre taşı olup, 29 büyük şehre olan mesafe yazılı.

Ne Yenir, Ne Alınır

Bratislava'da Ne YenirSlovakya mutfağında Macar etkisi çok fazla. Slovak bira mutlaka tadına bakmanızı öneririm. Bu biralardan en iyilerinden birinin markası Spis. Birde bublalina isminde bir meşhur bir tatlı var onuda tatmanızı tavsiye ederim. Şehirdeki en önemli alışveriş mekânı Aupark ve New Bridge denen yere yakın. Yani Old Town Tuna karşısında, Batı tarzı inşa edilmiş bir alışveriş merkezi. Şehrin en büyük alışveriş merkezi olan Aviondaysa mağazalar, food court, IKEA mağazası, giyim mağazaları bulunuyor.

Bratislava Yol Haritası

Bratislava Şehrinde havaalanı olan “MR Stefanika” şehir merkezine 7 km. uzaklıkta. Havaalanından şehir merkezine ulaşım için otobüsler var. Bratislava ve Viyana, Avrupa’da birbirine en yakın iki başkent olma özelliğine sahipler. Bratislava Ucuz Uçak Bileti için eylül başlarını tercih etmemelisiniz.

 • Bratislava Panoramik
  Bratislava 360 Panoramik
 • Bratislava Nerede?
  Bratislava için Konum
 • Bratislava Hakkında
  Bratislava Detaylı Bilgi
 • Bratislava Galeri
  Bratislava Fotoğrafları
 • Bratislava için Yorumlar
  Bratislava için Değerlendirmeler

Slovakya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Avusturya’nın başkenti Viyana’nın 50 km kadar doğusunda bulunan şehir yaklaşık 450.000 nüfusa sahiptir. Tuna Nehri kıyısında yer alan şehir hem Avusturya’ya hem de Macaristan’a sınırdır. (Dünyada bu şekilde iki devlete sınırı olan sadece iki tane başkent vardır.)

Bratislava, parlamentosu, devlet binaları, üniversiteleri, müzeleri ve tiyatroları ile Slovakya’nın siyasi ekonomik ve kültürel merkezidir. Slovaklar, Almanlar, Macarlar, Avusturyalılar, Çekler ve Yahudiler şehrin geçmişinde güçlü izler bırakmıştır. Bratislava, bu kozmopolit ruhunu hâlâ muhafaza etmektedir. Şehir çok sayıda festival ve ticari sergiye ev sahipliği yapmaktadır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti