Brüksel

Gecesi ayrı, gündüzü ayrı bir kaliteye sahip Brüksel şehri gezilecek yerlerini sizler için gezdik ve görmeniz gereken en önemli gezi noktalarını sizin için sıraladık. Çok geç olmadan Brüksel uçak bileti rezervasyonunuzu yaptırın ve bize katılın!

Brüksel Gezilecek Yerler

Brüksel Gezilecek YerlerGrand Place: Gece gündüz her zaman hareketli olan bu meydan, Brüksel’in en önemli ve hareketli meydanı. Hotel Ville, Le Renard lonca evi, kral evi olarak bilinen Maison du Roi, Ağustos ayında 5 günlük bir sergide düzenlenen Tapis de Fleurs çiçek halısı burada görebileceğiniz en önemli yerler arasında. Meydan çevresinde birçok kafe, restoran ve hediyelik esya satan magaza bulunuyor.
Manneken Pis: Manneken Pis veya bizim daha çok kullandığımız tabirle işeyen çocuk heykeli, Brüksel’in en ünlü simge yapısı. Grand Place Meydanı’na yakın bir konumda yer alan, 17. yüzyıl yapımı küçük heykel dünya çapında üne sahip. 61 cm uzunluğundaki heykelin çok ciddi bir özelliği yok ama şehrin en ünlü noktası olmasından dolayı mutlaka görmelisiniz.
Atomium: Burası, Brüksel’in bir diğer ünlü simge yapısı.18 metre çapında 9 bölümden oluşan Atomium çok çeşitli amaçlarla kullanılmakta. Yapının gece ışıklandırması daha ayrı güzel.
Mini Europe: Mini Europe, Avrupa’nın en ünlü minyatür parkları arasında. İstanbul’daki Miniatürk’ün biraz daha gelişmiş hali diyebileceğimiz parkta, 350 tane minyatür yapı sergileniyor. Avrupa’daki ünlü yapılarının da minyatürlerinin sergilendiği park büyük küçük her yaştan gezginin eğlenceli zaman geçirebileceği bir yer.
Royal Palace: Palace Royal ya da Türkçe karşılığı ile Belçika Kraliyet Sarayı, Brüksel’in bir diğer önemli yapısı arasında. Brüksel Park’ın önünde bulunan Place Royale kraliyet sarayı ama kral ve ailesi burada yasamıyor.
Karikatür Müzesi: Şehrin en ünlü müzelerinden biri. Çizgi roman ve karikatür odaklı müzede, karikatürün oluşumu, gelişimi ile ilgili çalışmaların yanı sıra Brüksel kökenli sanatçıların çalışmaları, kitap kapaklarında kullanılan çizimler gibi eserleri görmek mümkün. Ten Ten ve Şirinler ile ilgili objeler, müzenin en dikkat çekici yerleri arasında.
Cinquantenaire Parkı: Brüksel’in en önemli parklarından olan Cinquantenaire Parkı, Belçika’nın özgürlüğün 50. senesi anısına yapılmış sade bir park. Park içerisinde bahçeler, değerli eserler, gölcükler, şelaleler ve bitki çeşitleri var.
Autoworld: Brüksel’de yer alan bir başka dikkat çekici müze olan Autoworld‘de Avrupa ve Amerika kökenli yaklaşık 400 adet araç sergilenmekte. Mercedes, Packard Old Mobile, BMW, Renaults, Ford ve Bugatti gibi markaların ünlü modellerini görebileceğiniz müzede eğlenceli zaman geçirebilir, burada yer alan hediyelik araçların minyatürlerini satın alabilirsiniz.

Ne Yenir, Ne Alınır

Dame BlancheBrüksel’ in başlıca yöresel yemekleri:
Dame Blanche: Krema, vanilyalı dondurma, çikolata ve vişne ile yapılan bir tatlı çeşidi.
Couque de Brussels: Kuru veya sade üzümle yapılan tatlımsı bir ekmek.
Cramique: Servis şekilleri farklılık gösterse de ana içeriği şeker ve üzüm olan bir yiyecek.
Brüksel’den kendinize ve sevdiklerinize birbirinden güzel ve orijinal hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Belçika dantelleri ve çikolataları; işeyen çocuk simgeleri, el işlemeleri, antika eşyalar, bira, kristal objeler, Ten Ten gibi ünlü çizgi karakterlere ait eşyalar olabilir.

Brüksel Yol Haritası

Brüksel’in ana havaalanı BRU Brüksel Havaalanı’dır. Zaventeem havaalanı ismiyle de biliniyor. Birçok büyük havayolu şirketinin buraya ve buradan uçuşu mevcuttur. BRU Havaalanı, Brüksel’in 11 kilometre kuzeydoğusunda bulunuyor. İstanbul’dan Brüksel Ucuz Uçak Bileti bulmak için şirketlerin satışlarını sürekli takip etmek gerekiyor.

 • Brüksel Panoramik
  Brüksel 360 Panoramik
 • Brüksel Nerede?
  Brüksel için Konum
 • Brüksel Hakkında
  Brüksel Detaylı Bilgi
 • Brüksel Galeri
  Brüksel Fotoğrafları
 • Brüksel için Yorumlar
  Brüksel için Değerlendirmeler

Tarihçe

Brüksel (Fransızca: Bruxelles, Felemenkçe: Brussel), Belçika’nın başkentidir. Belçika’nın üç federal bölgesinden biri olan Brüksel Bölgesi’nin başkentidir. Birkaç yüzyıl önce bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkmış bir şehirdir. Adı bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına gelir. Brüksel büyükşehrine bağlı 19 belediyenin (Fransızca: Communes, Felemenkçe: Gemeenten) toplam nüfusu 1.050.000’dir. Büyükşehrin bir parçası haline gelmiş civar belediyelerin nüfusu ve gün içinde işleri için Brüksel’e gelenlerin (Brüksel’de çalışan nüfus) miktarı da göz önüne alındığında toplam kapsamlı nüfusun birkaç milyona çıktığı hesaplanmaktadır.

Avrupa Birliği’nin 3 ana kurumu olan AB Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu içinde ilk ikisinin resmi organlarının büyük çoğunluğu Brüksel’de yerleşiktir. Sonuncusu Avrupa Parlamentosu ise Strazburg ile dönüşümlü olarak Brüksel’de çalışmalarını yürütmektedir. Bunlara bağlı ve bunlarla ilgili irili ufaklı yüzlerce kuruluş da dikkate alındığında Brüksel, bu sebeplerden AB veya Avrupa başkenti olarak gösterilir. Ayrıca NATO Merkez Karargahı da Brüksel’dedir.

Nüfusun çoğunluğunun ana dili Fransızca’dır (%80). Brüksel kökenli veya Brüksel’e Flaman bölgesinden gelmiş ve Felemenkçe konuşan bir azınlık da bulunmaktadır (20%). Bu yönden Brüksel (aslen bir Flaman şehri olmasına rağmen) bir Flaman denizinin ortasında bir Fransız adası gibidir. Bu demografik özelliğe rağmen Brüksel’de iki resmi dil Fransızca ve Felemenkçe’dir ve hukuken eşit ve her alanda zorunludur.

Belçika vatandaşlığını edinmek diğer AB ülkelerine kıyasla çok daha kolay olduğu için 1960’lardan itibaren kaydadeğer bir yabancı kökenli nüfus da Brüksel’e yerleşmiştir. Başlangıçta genellikle vasıfsız göçmen işçi olarak gelen bu kuşak ve ardından ikinci ve üçüncü nesiller içinde, başta Faslı Araplar, ardından, aşağı yukarı denk sayıda, çoğu Emirdağ, Afyon kökenli Türkler ve eski bir Belçika sömürgesi olan Kongo’lu Afrikalılar köken sıralamasında ilk üçü oluşturmaktadırlar. 1970’lerden itibaren özellikle AB resmi kurumlarının sağladığı iş imkânları nedeniyle yabancı kökenli nüfusa, AB ülkeleri kökenli ve daha kalifiye bir topluluk da eklenmiştir ve sayıları artmaktadır.

Brüksel nüfusuna bu yollarla dahil olmuş yabancı kökenlilerin toplam nüfusun %28.5’ini oluşturduğu hesaplanmaktadır. İstanbul ile benzerlikler arz eden bu süreç sonrasında son 30-40 yılda Batı Avrupa’da nüfus, kültür ve mimari yapısı Brüksel kadar değişmiş kent yoktur denilebilir. Bu süreç içinde bir gettolaşma da doğmuş, yerli Brükselliler belli semtlerde ağırlıklarını muhafaza eder, buralara adeta ‘çekilir’ken, Faslı, Türk ve Afrikalı semtleri ve bir AB kurumları ve çalışanları mahallesi oluşmuştur.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti