Budapeşte

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, üzerinde bulunduğu topraklar, tarihi eserleri ve doğa turizmi açısından bir çok çekici özelliğe sahip Avrupa’nın en güzel şehirlerindendir. Tuna’nın iki yakasına kurulu bu güzel şehirde, Osmanlı dönemine ait bir çok eser ve mimari yapılar görmekte mümkün. En uygun Budapeşte bilet fiyatları ile sizleri bekliyor.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek YerlerKale Tepesi: Şehrin ve Buda yakasının en önemli turistik bölgesi burası. Burada nefes almak, gezmek insana gerçekten keyif veriyor.

Gellért Tepesi: Buda yakasının en özel ve önemli noktalarından olan tepe; hamamları, anıtı, mağara kilisesi ve kalesi ile gezilesi noktaların başında yer alıyor. Buraları tek tek gezmenizi öneririm.

Aziz István Bazilikası: 96 metre yüksekliğiyle şehrin en büyük kilisesi olup, parlamentoya yakın olması sebebiyle geçerken ziyaret edilesi binalardan.

Hamam ve Kaplıcalar: Budapeşte’de yapılacak şeylerin önemli maddelerinden. Kesinlikle zamanınız varsa gitmenizi öneririm. Çoğunda havlu, mayo gibi ihtiyaçlar kiralanabiliyor ama ben, en azından terlik ve mayonuzu almanızı öneriyorum.

Margit Adası: Mutlaka gidilip, vakit geçirilmesi gereken margit adasında yapılan, havuz şovunu kaçırmamalısınız.

Ne Yenir, Ne Alınır

Gulyas ÇorbaBudapeşte şehrinin yemek zevkleri kızartmalardan çok hafif tatlımsı yiyeceklere kaymış. Ayrıca yemeğin güzel kokulu olmasına da çok fazla özen gösteriyorlar. Kızartmaları, daha çok dekorasyon için kullanılıyor. Bir tür lahana yemeği olan káposzta ve bir tür Macar tas kebabı olarak bilinen pörköl sık rastladığım yemeklerden sadece birkaçı.

Macar mutfağı da daha birçok farklı mutfak gibi bol kalorili. Eğer tabağınızda hem domuz eti hem de bildiğimiz kırmızı eti yan yana görürseniz şaşırmayın. Macarların geleneksel et çorbası Gulyás. Çorbalar Macar mutfağında büyük yer kaplıyor. Özellikle bol malzemeli ve zengin çorbalar rövanşta. Macarların en sevdiği et domuz eti olduğu için menü seçiminde dikkatli olmanızı öneririm. Bu mutfağın en özel menüsünden birkaç yemek saymam gerekirse, elbette bunların başında soğanlı kaz ciğeri, paprikalı tavuk ve kayısı soslu Barack Palinka geliyor.

Budapeşte Şehrinde bayanlar için, incik-boncuk sektörü fazlasıyla etkileyici. El yapımı takılar ve dokumalar satın alabilirsiniz. Ayrıca: bu şehre has, en güzel hediyelik: Macar Şarabı. Bunun yanında: genellikle kayısılı olan, Macar geleneksel içkisi: palinkayı da satın alabilirsiniz. Süpermarketlerden birine girip: Turo Rudi çikolatası almayı unutmayın.

Budapeşte Yol Haritası

İstanbul-Budapeşte arası uçuş yaklaşık 2 saat sürüyor. Yabancı havayollarının hepsi, Budapeşte’ye aktarmalı uçuş yapıyorlar. Malev (Macar) Havayollarının, İstanbul’dan Budapeşte’ye direkt uçuşları bulunuyor.Budaşte Uygun Uçak Bileti bulunabilir. Ancak gerek servis ve gerekse uçak konforu bakımından pek de güzel bir havayolu şirketi sayılamaz.

Budapeşte Uçak Bileti ile seyahatinizi gerçekleştirdikten sonra, Budapeşte’de: Ferihegy Havaalanı mevcut. Gayet küçük bir havalimanı. Buradan şehrin her tarafına: minibüs ile ulaşmak mümkün. Havalimanından minibüs servislerini organize eden birimler bulunuyor. Havaalanı otobüsleri, yarım saat aralıklarla hareket edip, şehir merkezine ulaşım yaklaşık 30 dakika sürüyor. Bunun dışında, havalimanından şehre ulaşım için: zone-taksi tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 12 Euro’ya, havaalanından şehir merkezinde istediğiniz noktaya ulaşabiliyorsunuz. Havaalanından şehir merkezine, yeraltı treni yok.

 • Budapeşte Panoramik
  Budapeşte 360 Panoramik
 • Budapeşte Nerede?
  Budapeşte için Konum
 • Budapeşte Hakkında
  Budapeşte Detaylı Bilgi
 • Budapeşte Galeri
  Budapeşte Fotoğrafları
 • Budapeşte için Yorumlar
  Budapeşte için Değerlendirmeler

Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Aslında Tuna nehrinin iki yakasındaki Budave Peşte’nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş şehirdir. Eski yıllarda Tuna nehri Buda’ yı ve Peşte’ yi ayırmıştı. Sol taraftaki Peşte sanayi ve yapılaşma olarak baya gelişmişti? O dönemin imkanlarıyla gerekli olan her şey Peşte de bulunuyordu. Buda ise sağ kıyıdaki, hala kasaba halinde, gelişmemiş bir yerdi. Buda’ da yaşayan insanlar her imkanı bulamıyorlardı. Bu yüzden iki şehri birbirine bağlaması için Chain Köprüsü inşa edilmeye başlamıştı. Bu köprü iki şehri birbirine bağlayacaktı. 17 Kasım 1873 yılında köprünün inşa edilmesiyle iki şehir bağlandı ve şehrin adı Budapeşte oldu.

Budapeşte, Macaristan’ın politik, kültürel, ticari, endüstri ve ihracat merkezidir. Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehri olup, Macaristan nüfusunun beşte biri, 2003 yılı sayımına göre 1.719.343 kişi Budapeşte’de yaşamlarını sürdürmektedir.

Budapeşte coğrafi konumu, tarihî eserleri ve diğer çekicilikleri ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Şehir Tuna’nın batı yakasında Buda (Budin) ve doğu yakasında Peşte şeklinde iki bölüme ayrılmıştır. Tuna’nın batı kıyısında Buda kalesinin çevresindeki görece engebeli bölgede tarihî semtler uzanır. Şehrin iş merkezi ve kalabalık semtleri ise Tuna’nın doğusundaki ovaya açılan düzlüktedir.

Tarihçe

Kanuni Sultan Süleyman tarafından ilk olarak 1526’da fethedilen Budin ve Peşte, bir buçuk asırlık bir Türk hakimiyetinden sonra 1686’da elden çıkmıştır. Türk idaresi sırasında, Karadeniz üzerinden Tuna yoluyla İstanbul’dan nispeten kolay ulaşılan bir beylerbeyilik merkezi olduğundan kolayca Türkleşmişti. Ticaret yollarının birleştiği bir yerde bulunan Budin ve Peşte, bir taraftan zengin bir ticaret şehri görünümü alırken, burada kurulan çeşitli vakıflar bu Orta Avrupa şehrine bir Osmanlı yerleşim merkezi manzarası vermişti. 1662 yılında burayı ziyaret eden Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde Budin ve Peşte’nin etraflı bir tasviri bulunmaktadır.

Evliya Çelebi, Buda’da 25 cami, 47 mescit, 12 medrese, 16 mektep, 2 hamam, 8 kaplıca, 9 han, 1 saat kulesi ve 1 bedesten bulunduğunu bildirmektedir. Bunların çoğu bugün ayakta değildir. Sokullu Mustafa Paşanın yaptırdığı Mustafa Paşa Camii ve Türbesinin Mîmar Sinan’ın eseri olduğu bilinmektedir.

1. Dünya Savaşı’nın sonunda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu yıkıldı ve Macaristan Cumhuriyeti ilan edildi. 1920’de imzalanan Triyanon Antlaşması ise ülkenin bölünmesine ve Macaristan’ın nüfusunun ve topraklarının üçte ikisini kaybetmesine yol açmıştır.

Altmışlardan seksenlerin sonuna kadar Budapeşte Doğu Bloku’nun en mutlu “kışlası” olarak anılırdı ve şehir bu dönemde 2. Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkımı sonunda atlatabilmiştir. Yıkılan köprülerden Erzebet Köprüsü ancak 1964’te tekrar inşa edilebilmiştir. 1970’lerde ayrıca M2 ve M3 metro hatları açıldı. 1987 yılında, Tuna kıyısındaki Buda Kalesi Dünya Mirası UNESCO listesine dahil edilmiştir. Andrassy Bulvarı (Milenyum Yeraltı, Hosok tere ve Városliget dahil) 2002 yılında UNESCO listesine eklendi. 1980’li yıllarda kentin nüfusu 2,1 milyona ulaşmıştır.

Coğrafya

Budapeşte’de Büyük Macaristan Ovasının sert kara iklimi ile Transtuna’nın bol yağışlı iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Hava sıcaklığı en sıcak ay olan Temmuz’da ortalama 22 °C ve en soğuk ay olan Ocak’ta ise ortalama -1 °C’dir.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti