Bükreş

Bükreş şehri, Romanya’nın başkentidir. Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dimbovita’nın kıyısında bulunuyor. Şehir son derece planlı ve konut sorununun yaşanmadığı modern bir yer. Romanya ticaret merkezi olduğu kadar tatil için de uygun.

Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş Gezilecek YerlerLipscani Şehir Merkezi: Tarihi şehir merkezi olan “Lipscani”, aynı zamanda en ünlü caddesi. Trafiğe kapalı olan bu alanda: kafeler, barlar, antikacılar, galeriler bulunuyor. Ayrıca. bir kısım Barok mimarinin güzel örnekleri de buluyor. Özellikle: “Calea Victoriei Bulvarı” ve çevresindeki ara sokaklarda yürüyüş yapıp fotoğraflamak aynı zamanda keşfetmek çok zevkli ve eğlenceli.
Gradina Bahçesi: Bu bahçe Bükreş Belediyesinin karşısında. Burada: Viyana’daki botanik bahçesinden ithal egzotik bitkiler ve ağaçlar, ayrıca Romanya dağlarından getirilen çiçekler, bitkiler bulunuyor. Eğer sizde Bükreş şehrinin kalabalıklarından kurtulmak istiyorsanız: parkın eski yürüyüş yollarını tercih edebilirsiniz. Yemyeşil çimenler ve dolambaçlı yollar arasında parkta gezinti çok başka. Aynı zamanda çocuklar için oyun alanları, banklar ve bir de göl yer alıyor.
Carol Park: Bu büyük park, şehrin en güzel parklarından birisi olup parkın içinde Komünist lider Gheorge Gheorgiu Dej’in mezarı ve meçhul asker anıtı bulunuyor. Anıtta: hiç sönmeden sürekli yanan meşale çok ilgi çekici. Yaz aylarında, parkın “Arenele Romane” Açıkhava tiyatrosunda konserler düzenleniyormuş.
Piata Üniversite Meydanı: Burası Bükreş şehrinin en popüler buluşma yerlerinden birisi olup, özellikle geç saatlerde daha da kalabalık hale geliyor. Meydanın ortasında ise, 10 tane taştan haç var ki, bunlar 1989 yılındaki devrimde ölenler için yapılmış. Meydanın altında ise, dükkânların bulunduğu bir yer altı geçidi ve yeraltı tren istasyonu bulunuyor.

Ne Yenir, Ne Alınır

Bükreş'te Ne yenirBükreş şehrinde yemekler güzel ve ucuz, porsiyonlar ise oldukça büyük. Özellikle: ülkemizden giden insanlar, özellikle yemek sektöründe ön plandalar. Şehirde en iyi iş yapan yerlerden biri olan “Dristor Kebap” , Türkler tarafından işletiliyor.

Bükreş şehrinde içki inanılmaz ucuz. İçkinizin yanında “nacho” denen çerezi denemeyi unutmayın. Alkollu içki dışında, Romanya ve Bükreş şehrinde, birçok yerde, yerli halk “limonata” içiyor. Limonata, sürahi ile servis ediliyor ve “ballı-naneli-gazlı” gibi çeşitleri var.

Bükreş de, yöresel el sanatları satın almak isterseniz; işlemeli giyim ve keten, boyalı veya boncuklu giysiler, tahta oymacılığı ürünleri, halılar, seramikler satın alabilirsiniz. Çok iyi seçimler içinse “Romanya Köylü Müzesi” hediyelik eşya reyonlarını tercih edin derim.

Bükreş Yol Haritası

Şehirde hizmet veren iki tane uluslararası havaalanı var. Bunlar Baneasa Uluslararası Havalimanı ve Bükreş Otopeni Uluslararası Havalimanı. Bükreş uçak bileti için internet üzerinden tek tıkla alabilirsiniz. Bükreş Henri Coanda Havalimanı, şehir merkezine 16,5 km mesafede bulunuyor. Ucuz uçak bileti istiyorsanız bu havaalanını tercih etmelisiniz.

 • Bükreş Panoramik
  Bükreş 360 Panoramik
 • Bükreş Nerede?
  Bükreş için Konum
 • Bükreş Hakkında
  Bükreş Detaylı Bilgi
 • Bükreş Galeri
  Bükreş Fotoğrafları
 • Bükreş için Yorumlar
  Bükreş için Değerlendirmeler

Tarihçe

Çok eski yerleşim yeri olduğunu gösteren arkeolojik kalıntılar olmakla beraber Bükreş (Bucureşti) adına ilk defa 1459’dan kalma yazılı belgelerde rastlanmıştır. 1448-1476 arasında üç dönem tahta çıkan III. Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda), Eflak Devletini ve özellikle o dönemde başkent olan Tirgovişte’yi Osmanlılara karşı korumak için Bükreş Kalesi’ni yaptırdı. Ardından birçok başka yer de tahkim edilmişti. Bilhassa eline geçirdiği Müslümanları kazığa vurarak azap içinde öldürmesi sebebiyle Türkler Vlad Tepeş’e Kazıklı Voyvoda derlerdi.

Fatih Sultan Mehmet, Vlad’ın bu katliamları üzerine 1462’de Eflak üzerine büyük bir sefer düzenledi. Bir ay süren hareket neticesinde Eflak, Osmanlıların mümtaz bir eyaleti hâline geldi. Böylece Osmanlı idaresine giren Bükreş, hızla gelişerek Eflak’ın başlıca ekonomi merkezi oldu. 1659’da başkent yapıldı. Kürkçüler sokağı ve Eyerciler sokağı gibi bazı sokak isimleri şehirde loncaların kurulduğunu göstermektedir.

Eflak ve Boğdan, Romanya Prensliğini oluşturmak üzere birleştirildi ve 1862 yılında, Bükreş yeniden ülkenin başkenti oldu; 1881 yılında, 19. yüzyılın ikinci yarısında I. Carol altında Romanya’nın yeniden ilan Krallığı’nın siyasi merkezi haline geldi. Bu yüzyılda kentin nüfusu önemli ölçüde artmıştır ve kentsel gelişmede yeni bir dönem başlamıştır. Bu dönemde, gaz aydınlatmasında, tramvaylar ve sınırlı elektrifikasyon getirilmiştir.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti