Burdur

Antalya yolu üzerinde, tarihi yapıları, camileri ve ülkemizde ki her ilin olduğu gibi doğal güzelliklere sahip bir Akdeniz'in ılıman şehri Burdur sizleri bekliyor.

Gezmek, seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek muhakkak her insanın içinde vardır. Fakat benim içimde ise her insandan çok daha fazla var bunu görebiliyorum. Gezdiğim sayısız şehir, ilçe ve köy ile yol maceralarımı oluşturuyorum. Kim bilir? Belki bir gün kitap dahi çıkartabilirim. Gezi rotalarımdan birisi tesadüfi olarak Burdur şehri oldu. Aklımda Akdeniz’e doğru inmek ve farklı yerler keşfetmek vardı. Ve birden hakkında hiç bilgi sahibi olmadığım Burdur geldi ve bu şehre doğru yolculuk yapmaya o an karar verdim. Burdur Uçak Bileti alarak bu gezinin ilk adımını atmış oldum. Burdur benim için birçok yönden sürpriz olacaktı. Hakkında hiçbir şey bilmediğim için gezdiğim her mekân, yediğim her lokma ve gördüğüm her güzellik şaşkınlık yaratacaktı bende.

Burdur Gezilecek Yerler

Burdur Salda GölüBurdur’a vardığımda Akdeniz ikliminin sıcak ve ılımanlığını direk hissettim. Fakat denize kıyısı bulunmadığından çok da nemli sayılmaz bu şehir. Şehir merkezinde ilk olarak Ulu Camii çarptı gözüme. Feleküddin Dündar Bey tarafından 1294 yılında yaptırılmış bu güzel camii. Bir hayli eski fakat yıllara rağmen dayanıklı görünüyor. Bu arada Ulu Camii adında neredeyse her şehirde bir camiinin var olduğuna şahit oluyorum. Hatta görmediğim zaman şaşırıyorum diyebilirim.

Şehir merkezinde; Çelikbaş, Baki Bey, Mısırlı ve Taşoda konakları bulunuyor. Osmanlı dönemini ve mimarisini tam olarak yansıtan bu güzel konaklar görülmeye fazlasıyla değer. Şehir merkezinden ayrılmadan önce Burdur’a özel meşhur ceviz ezmesini tatma fırsatı yakaladığım için çok mutluyum. Benim gibi cevizi sevenler için bu tatlı bir harika!

Şehir merkezine yakın olduğunu öğrendiğim Burdur Gölü’nü görmek için merkezden ayrıldım. Civarı biraz kurak olsa da bu göl fazlasıyla güzel. Nesli tükenmekte olan bir ördek türü de bu gölün sahibi olarak görünüyor. Daha sonra Yeşilova ilçesinden bulunan Salda gölünü ziyaret etmek buradan ayrıldım. Salda Gölü’nü görür görmez âşık oldum diyebilirim. Zira o kadar berrak ve duru bir suyu var ki kendinizi cennette zannedebilirsiniz.

Burdur Ceviz Ezmesi Türkiye’nin en temiz suyu olduğunu öğrendiğimde şaşırmadığımı söyleyebilirim. Ayrıca bu göl, Türkiye’nin en derin gölüymüş de aynı zamanda. Burdur’da yaşasam her hafta sonu bu güzel mesire yerine gelmeden edemezdim eminim. Burdur ile ilgili Burdur’da edindiğim bir rehber broşüründe gördüğüm kadarı ile meşhur İnsuyu Mağarası bu kentteymiş. Antalya yolu üzerinde Mandıra köyünde bulunan bu mağarayı görmeden Burdur’dan ayrılsaydım fazlasıyla üzülürdüm eminim. Çünkü her zaman mağaralara olan bir düşkünlüğüm vardır benim. İnsuyu mağarası, fazlasıyla egzotik bir mağara. Özellikle mağara içinde belirli bölgelerde bulunan su birikintileri farklı bir ortamın oluşmasını sağlamış. Öğrendiğim kadarı ile bu su çok şifalıymış. Şeker hastalığına dahi iyi geliyormuş. Hastalığı düşünmeden bir gelenek misali bu suyu tattım. Sodamsı fakat güzel bir tadı olduğunu söyleyebilirim.

Ne Yenir, Ne Alınır

Gezerken tattığım ceviz ezmesini en başta öneriyorum. Bunun yanı sıra Burdur Şiş gibi bir lezzet de şahane… Alabalık tesislerine yolunuz düşerse de müthiş lezzetli alabalıklardan tadabilirsiniz. Öyle aman aman alınabilecek yöreye özgü hediyelik eşya ne yazık ki yok. Ceviz ezmesi alınabilir, bunun yanı sıra hatıra olarak saklayabileceğiniz bakır hediyelik eşyalardan da alabilirsiniz.

Burdur Yol Haritası

Bu nadide Akdeniz şehrini gezmek için Burdur Ucuz Uçak Bileti şeklinde aramalar yaptığımda Burdur’da havaalanı olmadığını öğrendim. Buraya en yakın il olan Isparta’ya uçak bileti temin ettim ve havaalanına indikten sonra 1 saat yolculuk yaparak Burdur merkezine geldim. Karayolu ile gelmeyi düşünebilirsiniz, ancak bu bölgenin yolları biraz sıkıntılı. Seçim sizin, bana kalırsa 1 hafta öncesinden uçak bileti alarak gelmelisiniz. Çünkü 1 hafta öncesinden alınan biletler son derece ekonomik oluyor.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti