Bursa

Gün geçtikce modernleşirken aynı zamanda yeşilinden ve tarihinden hiç birşey kaybetmeyen, ünlü yapıtları ve bir çok bilim ve ilim insanının yaşadığı Osmanlı'nın kuruluş şehri Bursa.

Ne zamandır Bursa’yı ayrıntılı bir şekilde gezmeyi planlıyordum. Daha önce birçok sefer gittim fakat bizzat seyahat amaçlı gitmemiştim bu şehre. Osmanlı’nın – bir tarihin- kurulduğu bu şehir, Türkiye içindeki şehirlerden çok daha fazla ilgiyi hak ediyor diyebilirim. Bursa Uçak Bileti bularak seyahat etme fırsatını yakaladım. Bursa, hem yeşil dokusu hem tarihi yapısı hem de modernliği ile bambaşka bir şehir olma özelliği taşıyor. Bursa’ya varır varmaz tarihi dokuyu görmek için merkeze doğru yol aldım. Zira daha önceki gelişlerimden bildiğim kadarı ile Bursa’nın merkezinde birçok tarihi yapı, camii bulunuyor. Öncelikle herkesin bildiği Heykel civarında bulunan meşhur Ulu Cami’yi gezdim. Yıldırım Beyazıt döneminde 14. Yy’de yaptırılan bu cami, Bursa’nın en meşhur yapıtı olma özelliği taşıyor.

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Ulu CamiUlu Cami’ye yakın olan Emir Sultan Cami ve Türbesi’ni ziyaret etmek için bu bölgeden ayrıldım. Bursa’nın tepelik olması her ne kadar güzel olsa da fazlasıyla yorucu olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Osmanlı zamanında yaşamış olan Emir Sultan, döneme damgasını vurmuş önemli bir bilim ve ilim insanıdır. Kendisini anmak adına yaptırılan bu türbe, her yıl binlerce tarih severin akınına uğruyor. Bursa, aynı zamanda sayısız hana sahip oluşu ile de meşhur bir kent. Emir Hanı, İpek Hanı ve Mahmut Paşa Hanı gezdiğim hanlar arasında. Bunlar dışında gezmediğim de birçok han bulunuyor Bursa’da.

Merkezde yaptığım kısa gezinin ardından Cumalıkızık köyüne doğru yol almaya başladım. Bursa’ya her gelişimde uğramayı istediğim fakat bir şekilde gidemediğim bu köye nihayet bu seyahatimde gittim. Kınalı Kar dizisinde akıllarımıza kazınan bu tatlı köyü fazlasıyla merak ediyordum. Uludağ’ın eteklerine kurulan bu köye giderken Uludağ’ın görkemine de tanıklık edebilirsiniz. Bu köye gelince civarda “kızık” adı taşıyan toplam 5 adet köy olduğunu öğrendim. Fakat ben yalnızca Cumalıkızık köyünü gezdim. Daha köye girer girmez Osmanlı’nın dokusunu iliklerime kadar hissettim diyebilirim. Tarih sevenler için mutlaka görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Osmanlı mimarisini her karesinde yansıtan bu bölge, adeta geçmişten gelen bir köy gibi duruyor. Belediye tarafından bu civardaki köyler ve Cumalıkızık, doğal tarihi alan ilan edilmiş ve koruma altına alınmış.

Bursa İskender KebapBursa’da kadar gelip de Mudanya’yı görmeden dönmek olmazdı. Bu isteğin oluşmasında Mudanya’da denizin bulunması da katkıda bulundu diyebilirim. Cumalıkızık köyünden direk olarak Mudanya’ya geçtim. Rüzgârlı bir deniz havası karşıladı beni ve derin bir nefes alarak alabildiğine uzanan mavilik karşısında dinlendim. Hemen ardından Mudanya Mütareke Evi Müzesi’ni görmek için yol aldım.

Ne Yenir, Ne Alınır

Yeşil Türbeyi ve Osmangazi, Orhangazi türbelerini de ziyaret ettikten hemen sonra karnımın acıktığını fark ettim. Bursa içinde meşhur İskender kebabını yemek için bir restorana geçtim. Artık tüm Türkiye tarafından meşhur olan ve bulunabilen bir yemek olsa da İskender, emin olabilirsiniz ki Bursa’da bir başka yapılıyor.

Kestane şekeri gibi mükemmel bir lezzet başta olmak üzere, yöreye özgü kumaşlar ve dokumalardan satın alabilirsiniz.

Bursa Yol Haritası

Ve yavaş yavaş gezimi sonlandırdım. Tüm bu güzellikleri ve Bursa’nın tarihle olan bağını görebilmek için Bursa Ucuz Uçak Bileti alabilirsiniz. Havayolunu kullanarak bu tarihi şehre gelmek sizin için büyük avantaj olacaktır. Havayolunu kullanmak istiyorsanız, mutlaka 1 hafta öncesinden bilet bakınız. Böylelikle hem maddi açıdan tasarruf ederek uygun fiyata bilet alacaksınız hem de zamandan kazanarak hızlı seyahat edeceksiniz.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti