Cagliari

Sardunya Adası’nın başkenti olan Cagliari’nin İtalyanca anlamı ” Kale ” anlamına gelir ve bu şehir 149.883 kişilik bir nüfusa sahiptir. Sizde bu kale gibi şehri gezmek için hemen Cagliari uçak bileti alın.

Cagliari Gezilecek Yerler

Cagliari Gezilecek YerlerGeçmiş yıllarda bir çok uygarlığın egemenliğinde olan bu kentte bu uygarlıkların kültürel, politik, ve sanatsal eserleri ve kalıntılarını bulmak mümkün. Bunların dışında Akdeniz’in en büyük limanlarından birine sahip olması, uluslararası havalimanı ve 28. en çok getirisi olan şehir unvanını da kazanan Cagliari, ekonomi ve endüstri alanlarında da çok önemli bir yere sahiptir. Büyük Roma Amfi tiyatrosu, Bizans Basilikası ve Büyük Carthaginian Mezarlığı kentin tarihini geçmişini yansıtan önemli yerlerden bazılarıdır.

Ayrıca Cagliari, düşük hava kirliliği ve çok sayıdaki parka sahip olmasıyla İtalya’nın en yeşil şehri olarak da bilinir. Tuzlu su ve içme suyunun bir arada bulunduğu, pek çok kuş çeşidinin barındığı ve 1999 yılında kurulan Regional Park of Is Molentargius, yaklaşık 1600 hektarlık bir alan üzerinde bulunuyor.

25 hektarlık alana kurulan Monte Urpinu Park ise şehrin en çok ağaca sahip olan parkıdır ve bulunduğu alçak tepede pek çok çeşitli ağacı barındırmaktadır. Şehrin en önemli plajı olarak bilinen Poetto Plajı, kentin tarihi dokusu bir tepe üzerinde yer almaktadır. Şehrin duvarlarının çok büyük bir kısmı bozulmamış ve 14. yüzyıldan bu yana kalma 2 adet kuleyle ayakta durmaktadır.

Santa Maria Katedrali de zamanınız olursa mutlaka görmeniz yerler arasında yer alıyor, gerçekten hayranlık bırakacak bir mimariye sahip olan bu katedralin dış görünmü kadar iç dizaynı da bir o kadar etkileyici. Dönemin önemli sanatkarları tarafından yapıldığı belli olan handwork yani el yazıları ve içlerinde barındırdığı detayların dikkatinizi çekeceğinden eminim.

Ne Yenir, Ne Alınır

Cagliari Ne YenirŞehrin mutfağı genelde adanın geri kalan kısmından farklı olarak deniz ürünlerinden oluşuyor. Ayrıca Cagliari şehri mutfağında Sicilya ve İspanya mutfağından da esintiler de görebiliriz. Cagliari şehri özellikle de yaz aylarında kulüp ve barları ile gençler için tam bir eğlence mekânı olan turizm şehridir.

Şehrin meşhur ve lüks restoranlarında geleneksel sardunya yemekleri bulmamız da mümkündür. Ancak şehirde eşek etinin de çok sevilerek yenildiğini ve restoranlarda bonfileler bu etlerden yapılmaktadır. Tabi ki tercih etmezseniz yemek zorunda değilsiniz. Kısaca bu şehrin yöresel mutfağı dudak uçuklatacak zenginliğe sahiptir.

Cagliari Yol Haritası

Ülkemizden çeşitli havayolu şirketlerini tercih ederek kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz Cagliari, mutlaka gezilmesi gereken yeşilliklerle ve tarihi eserlerle dolu çok güzel bir kenttir. İtalya Sardunya’nın gözde kenti olan Cagliari’ye giderken havalimanından şehir merkezine kadar İtalya izlenimi vermez. Ancak mimarisinde İspanyol, İtalyan esintisi olan ” old city ” denilen yerleri görünce biraz fikriniz değişecektir.

Şehrin merkezine gitmek için sadece bir kaç kilometre uzaklıktaki uluslararası havaalanından kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra şehre fazla uzak olmayan NATO askeri havalimanı, spor amaçlı kullanılan bir havalimanı da bulunmaktadır. Şehre karayolu ulaşımı ise otobanlardan sağlanıyor, ayrıca şehrin limanından Civitavecchia, Naples, Palermo, Trapani, Geneoa ve Livorno’ya seferler düzenleniyor ve şehirde turistler için iki marina bulunmaktadır. Cagliari Ucuz Uçak Bileti için sizde direkt seferleri tercih edebilirsiniz.

 • Cagliari Panoramik
  Cagliari 360 Panoramik
 • Cagliari Nerede?
  Cagliari için Konum
 • Cagliari Hakkında
  Cagliari Detaylı Bilgi
 • Cagliari Galeri
  Cagliari Fotoğrafları
 • Cagliari için Yorumlar
  Cagliari için Değerlendirmeler

Genel Bilgiler

Belediye sınırları içindeki nüfusu (13.7.2010 itibariyle) 157.222 kişidir. Fakat şehre birleşik olan (Elmas, Assemini, Capoterra, Selargius, Sestu, Monserrato, Quartucciu, Quartu Sant’Elena adlarını taşıyan) belde varoş yerleşimleri ile birlikte Metropoliten Cagliarı’nın nüfusu yaklaşık 500.000 kişi olmaktadır.

İtalya’nın 19. yüzyılda birleştirilmesinden sonra Cagliarı nüfusu kırsal alandan olan göçlerle büyük gelişmeler gösterdi. Bu nüfus büyümesi 20. yüzyılda da devam etti. Şehir nüfusu 1901de 61.678 iken 1951de:130.511 ve 1981de 219.648 oldu. Ama bundan sonra şehrin nüfusu daha once belediye sınırları içinde bulunan Selargius ve Quartucciu’nun 1983de; Elmas’ın 1989da ve Monserrato’nun 1991de yapılan referendumlar sonundan Cagliari belediyesinden ayrılıp otonom belediyeler olmaları dolayısıyla büyük düşüşler gösterdi. 2001de sayımında Cagliarı belediye sınırları içinde nüfus 164.249a düşmüştür ve 2010 tahminine göre 157.222yi inmiştir.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti