Çanakkale

Ülkemizin en batısı, toprakları üzerinde verilen kahramanlık serüveni ile tüm dünyaya tanınmış ve her yıl ülkemizin ve dünyanın her tarafından yüz binlerce turist ağırlayan kutsal hazinemiz Çanakkale.

Marmara Bölgesi’nde bulunan Çanakkale’deki tarihi solumak, şehrin güzelliklerini görmek ve Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etmek için Bingöl’den sonra rotamızı buraya çevirdik. Hemen Çanakkale Uçak Bileti temin ettik ve yaklaşık 300.000 nüfuslu bu tarihi şehre uçtuk. Ülkemizin en batı noktası olan Gökçeada, bu tarihi şehrin il sınırları içerisinde yer alıyor. Biga Yarımadası olarak adlandırılan şehrin en küçük ilçesi Bozcaada’dır. Cumhuriyet Dönemi’nde elde edilen başarıların ardından günümüzdeki isim şehre verilmiş. Şehirde 3000 yıldan beri yerleşim olduğu biliyor.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Truva AtıGelibolu Yarımadası Milli Parkı: İlk durak noktamız tabi ki ecdadımızın yanı oldu. Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Milli Park, 33.000 hektarlık bir alanı kapsıyor. 1973’te kurulan Park, BM tarafından koruma altına alınmıştır. 1. Dünya Savaşı Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları’nın yapıldığı bu yerde 60.000’i aşan Türk Şehidimizin anıt mezarı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 250.000’i aşkın Fransız, İngiliz, Yeni Zelanda ve Avustralya askerlerinin anıtları ve mezarları da burada yer almaktadır.

Saros Körfezi: Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Saros Körfezi, dünyada kendi kendini temizleyerek temiz kalan körfezlerden biri olduğu savunulur. Körfezin her iki kıyısında da turistik ve yazlık kuruluşlar bulunuyor. Dalış yapmayı seviyorsanız, bu tertemiz körfeze kendinizi bırakın.

Şehir merkezinde görmeniz gereken güzellikler ise; 1462 yılında yaptırılan Çimenlik Kalesi, 1927 senesinde inşa ettirilen Çanakkale Deniz Müzesi, türkülere konu olan meşhur Aynalı Çarşı ve son olarak binlerce tarihi eserin sergilendiği Çanakkale Arkeoloji Müzesi.

Çanakkale İzmir HelvasıMerkez dışında ise; Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada, 3. büyük adası Bozcada gibi adaların yanı sıra Assos, Truva ve Behramkale gibi güzellikleri de görmeyi ihmal etmeyin.

Ne Yenir, Ne Alınır

Gezdik, tozduk ve karnımız zil çalıyor. Adalarda dolaşırken lezzetli ve taze balıklardan yiyebilirsiniz. Bunun dışında yöreye özgü bir şeyler istiyorsanız yoğurtlu kavurma, peynir helvası ve asma yaprağında sardalye tam size göre! Biz 3 lezzeti de tattık ve 10 üzerinden 10 verdik, üstelik ilk defa tattığımız lezzetlerdi.

Hediyelik eşya almak istiyorsanız Aynalı Çarşı’da dilediğiniz her türlü hediyelik eşyayı bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra Bozcaada Şarapları, Domates Reçeli, Gelincik Şerbeti ve Ayvacık Halıları yöreye özgü alabileceğiniz diğer ürünler.

Çanakkale Yol Haritası

Bingöl seyahatimizden sonra karayolu ile Çanakkale’ye gitmek gerçekten sıkıntılı olurdu. Bu nedenle Çanakkale Ucuz Uçak Bileti aradık ve uygun fiyata bulduktan sonra hemen biletimizi aldık. Hiçbir sorun yaşamadan Çanakkale’ye geldik.

Karayolunu kullanarak da tarih şehre gidebilirsiniz. İstanbul’dan 321 kilometre uzaklıkta. Yaklaşık 4 saat süren bir yolculukla İstanbul’dan gidebilirsiniz. Sizin için en avantajlı seçim hangisi ise onunla seyahat etmenizi öneriyoruz. Keyifli seyahatler!

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti