Çanakkale

Ülkemizin en batısı, toprakları üzerinde verilen kahramanlık serüveni ile tüm dünyaya tanınmış ve her yıl ülkemizin ve dünyanın her tarafından yüz binlerce turist ağırlayan kutsal hazinemiz Çanakkale.

Marmara Bölgesi’nde bulunan Çanakkale’deki tarihi solumak, şehrin güzelliklerini görmek ve Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etmek için Bingöl’den sonra rotamızı buraya çevirdik. Hemen Çanakkale Uçak Bileti temin ettik ve yaklaşık 300.000 nüfuslu bu tarihi şehre uçtuk. Ülkemizin en batı noktası olan Gökçeada, bu tarihi şehrin il sınırları içerisinde yer alıyor. Biga Yarımadası olarak adlandırılan şehrin en küçük ilçesi Bozcaada’dır. Cumhuriyet Dönemi’nde elde edilen başarıların ardından günümüzdeki isim şehre verilmiş. Şehirde 3000 yıldan beri yerleşim olduğu biliyor.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Truva AtıGelibolu Yarımadası Milli Parkı: İlk durak noktamız tabi ki ecdadımızın yanı oldu. Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Milli Park, 33.000 hektarlık bir alanı kapsıyor. 1973’te kurulan Park, BM tarafından koruma altına alınmıştır. 1. Dünya Savaşı Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları’nın yapıldığı bu yerde 60.000’i aşan Türk Şehidimizin anıt mezarı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 250.000’i aşkın Fransız, İngiliz, Yeni Zelanda ve Avustralya askerlerinin anıtları ve mezarları da burada yer almaktadır.

Saros Körfezi: Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Saros Körfezi, dünyada kendi kendini temizleyerek temiz kalan körfezlerden biri olduğu savunulur. Körfezin her iki kıyısında da turistik ve yazlık kuruluşlar bulunuyor. Dalış yapmayı seviyorsanız, bu tertemiz körfeze kendinizi bırakın.

Şehir merkezinde görmeniz gereken güzellikler ise; 1462 yılında yaptırılan Çimenlik Kalesi, 1927 senesinde inşa ettirilen Çanakkale Deniz Müzesi, türkülere konu olan meşhur Aynalı Çarşı ve son olarak binlerce tarihi eserin sergilendiği Çanakkale Arkeoloji Müzesi.

Çanakkale İzmir HelvasıMerkez dışında ise; Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada, 3. büyük adası Bozcada gibi adaların yanı sıra Assos, Truva ve Behramkale gibi güzellikleri de görmeyi ihmal etmeyin.

Ne Yenir, Ne Alınır

Gezdik, tozduk ve karnımız zil çalıyor. Adalarda dolaşırken lezzetli ve taze balıklardan yiyebilirsiniz. Bunun dışında yöreye özgü bir şeyler istiyorsanız yoğurtlu kavurma, peynir helvası ve asma yaprağında sardalye tam size göre! Biz 3 lezzeti de tattık ve 10 üzerinden 10 verdik, üstelik ilk defa tattığımız lezzetlerdi.

Hediyelik eşya almak istiyorsanız Aynalı Çarşı’da dilediğiniz her türlü hediyelik eşyayı bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra Bozcaada Şarapları, Domates Reçeli, Gelincik Şerbeti ve Ayvacık Halıları yöreye özgü alabileceğiniz diğer ürünler.

Çanakkale Yol Haritası

Bingöl seyahatimizden sonra karayolu ile Çanakkale’ye gitmek gerçekten sıkıntılı olurdu. Bu nedenle Çanakkale Ucuz Uçak Bileti aradık ve uygun fiyata bulduktan sonra hemen biletimizi aldık. Hiçbir sorun yaşamadan Çanakkale’ye geldik.

Karayolunu kullanarak da tarih şehre gidebilirsiniz. İstanbul’dan 321 kilometre uzaklıkta. Yaklaşık 4 saat süren bir yolculukla İstanbul’dan gidebilirsiniz. Sizin için en avantajlı seçim hangisi ise onunla seyahat etmenizi öneriyoruz. Keyifli seyahatler!

 • Çanakkale Panoramik
  Çanakkale 360 Panoramik
 • Çanakkale Nerede?
  Çanakkale için Konum
 • Çanakkale Hakkında
  Çanakkale Detaylı Bilgi
 • Çanakkale Galeri
  Çanakkale Fotoğrafları
 • Çanakkale için Yorumlar
  Çanakkale için Değerlendirmeler

Tarihçe

Çanakkale, Cumhuriyetin ilk yıllarında Biga ve Gelibolu sancaklarının kaldırılması ve her ikisinin ortasında bulunan Çanak köyünün il ilan edilmesiyle meydana gelmiştir. 1927 Nüfus sayımında Çanakkale’nin merkez nüfusu sadece 8.500 kişi idi.. Eski çağlarda, Hellespontos ve Dardanelles olarak da adlandırılan ilde 3000 yıldan beri yerleşim olduğu bilinmektedir. Bugün bile kalıntıları bulunan Truva (Troia, Troy) Antik kenti M.Ö 2500 yılında büyük bir depremle yıkılmış ve bölge uzun yıllar Lidyalılarca yönetilmiştir. Milattan önce 336 yılında bölgede en önemli güç haline gelen Pers İmparatorluğu Helenizm’i tüm dünyaya yaymak amacındaki Büyük İskender Granikos Çayı (Biga Çayı) kıyılarında büyük bir bozguna uğratılmıştır. Osmanlı Devleti döneminde de Karesioğulları Beyliğinin yıkılması ile ilin bugünkü topraklarının büyük bir bölümü ele geçirilmiş, Bizans’ın sayesinde ilin fethi daha da kolaylaşmış ve Boğazlar ile birlikte kontrol Osmanlı Devleti’ne geçmiştir.

Çanakkale ilinin topraklarının bütününe bakıldığında, üzerinde kurulmuş olduğu yarımada Biga Yarımadası olarak adlandırılır. İl içindeki en kayda değer yükselti Biga Dağları’dır. Biga adının bu denli çok kullanımının sebebi, Cumhuriyet döneminden önce , Osmanlı idari sisteminde Sancağın Biga ilçesi olmasıdır. Yani ilin eski merkezi Biga olup, Cumhuriyet döneminde, kazanılmış olan başarılardan dolayı ilin ismi ve merkezi Çanakkale olarak değiştirilmiştir. İlin isminin kökeni yörede çok gelişmiş olan çanak – çömlek zanaatine dayanır. Şehrin iki simgesi haline gelen Kale-i Sultaniye ile çanakçılık özdeşleşince de şehir Çanakkale olarak adlandırıldı.

Coğrafya

İl topraklarının yarısından fazlası ormanlar ile kaplıdır. Ormanlar il topraklarının % 53.9’unu oluşturur. Ormanlık alanlar 536.964 hektar olup bunun 449.024 hektarı koru, 87.969 hektarı ise köylülere dağıtılan ve ticaret yapılan, kesilmeye hazır ormanlardır. Ormanlık arazinin yarısından fazlasını kızılçam ve meşe kaplar.

İlin kıyı ilçelerinde ve adalarda iklim hemen hemen aynıdır. Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş iklimin yaşandığı Çanakkale topraklarında iklim daha çok Akdeniz iklimine paralellik gösterir. İç bölgelerde denizden yükseklik artar ve bu nedenle kıyı bölgelere oranla aradaki sıcaklık ortalaması oldukça açılır. Yılın büyük bölümü hemen her ilçede rüzgarlı günler yaşanır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti