Çankırı

İç Anadolu bölgemizin yapı taşlarından, her bölgesinde tarihten ayrı bir yapı görebileceğiniz, geçmişten bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bir çok mimari yapı barındıran şehrimiz Çankırı.

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Çankırı şehri, bu seferki gezi durağım oldu. Birden fazla bölgenin özelliklerini barındıran bu şehri gezmek benim için oldukça tatmin edici oldu diyebilirim. Her ne kadar gezilip görülecek yerleri çok fazla bilinmese de turizm açısından fazlasıyla popüler bir şehir olduğunu öğrendiğim gibi Çankırı Uçak Bileti arayışına girerek bu seyahati kendim için hesaplı hale getirdim.

Normalde gideceğim şehirleri hiç araştırmam. Her zaman bana sürpriz olsun isterim. Ve gördüklerim karşısında hayrete düşmek ve büyülenmek beni mutlu eder. Fakat nedendir bilmiyorum bu sefer Çankırı’yı azıcık araştırma gereği duydum. Ve yurdumun birçok ili gibi bu şehrin de bir tarih şehri olduğunu öğrenince fazlasıyla mutlu oldum. Zira tarih kokan şehirleri gezmek gibisi yok benim için.

Çankırı Gezilecek Yerler

Çankırı Gezilecek YerlerÇankırı’ya vardığımda gözüme hemen kavun satan bir satıcı çarptı. Belki de kavuna olan düşkünlüğümden ilk onu gördüm, bilemiyorum. Tadımlık aldığım kavun fazlasıyla lezzetliydi. Meğer kavun Çankırı’da meşhurmuş. Bunu da tadarak kanıtlamış oldum. Bir başka meşhur olan gıdası ise helvaymış fakat ne yazık ki onu tadamadım. Daha sonra şehir merkezinde bulunan Taş Mescit’i ve Çankırı Müzesi’ni gezdim. Bu müzede Anadolu’ya yaşamış medeniyetlere ait birçok eşya var. Ayrıca dönem dönem kazılarda çıkarılan çeşitli hayvanların kalıntıları da müzede saklanıyor. Birçok müze gezmiş birisi olarak söyleyebilirim ki bu yönüyle Çankırı Müzesi bir hayli şaşırtıcı. Bu civara çok yakın olan Çivitçioğlu Medresesi, Sultan Süleyman Camii ve Çankırı Kalesi’ni de geziverdim. Çankırı Kalesi; tüm şehre yukarıdan bakan, harika manzaraya sahip bir yer. Daha sonra Buğday Pazarı Medresesi’ni ziyaret ettim. Söz konusu İç Anadolu olunca buğday da başta geliyor tabii. Bu medrese, en çok hoşuma giden yerlerden birisi oldu. İçinde el sanatları eserleri ve hediyelik eşya satıcıları bulunuyor. Oldukça sıcak bir yer. Bu arada Kastamonu Evleri gibi bir de Çankırı Evleri varmış, öğrenmiş oldum. 100’den fazla ev ve birçoğu en az 100 yıllık tarihe sahip. Belediye tarafından koruma altına alınan bu güzel evler görülmeye değer.

Gezdiğim yerlere ek olarak; Karataş Hamamı, kaya mezarları, murat hamamı ve hatırlayamadığım pek çok han, hamam ve medrese bulunuyor. Her ne kadar gezdiğim yerleri not etmeye çalışsam da bazen o atmosferin etkisiyle unutuyor ve yalnızca gezmeye dalıyorum.

Çankırı'da Ne YenirÇankırı merkezinden sonra meşhur Tuz Mağarası’nı görmek için şehir dışına çıktım. Mağaraya varmaya yakın yolların bayağı bozuk olduğunu gördüm. Gitmek isteyenlere bunu bilmelerini tavsiye ederim. Bu mağarada halen tuz çıkarılmaya devam ediyor. Ayrıca sağlık turizmi açısından bir yer edinmeye çalışan mağara, neredeyse sıfır neme sahip olmasıyla biliniyor. Daha önce içinde ölen ve bozulmayan eşek, tavşan ve yılan sergileniyor.

Ne Yenir, Ne Alınır

Yöresel yemeklerden cevizli hamur, keşkek, çekme helvası, mıhlama, pıhtı, güveç, cızlama ve tarhana çorbası tadabileceğiniz lezzetler arasında. Ben bunların tamamını tattım ve yörenin lezzetini her yerimde hissettim. En son ne zaman bu kadar lezzetli yemek yediğimi inanın hatırlamıyorum.

Tuzuyla meşhur bu kentten kaya tuzu ve tuz lambası almanızı şiddetle öneriyorum. Benim gibi aranız tatlıyla iyiyse tahin helvası da alabilirsiniz.

Çankırı Yol Haritası

Çankırı gezisi; tarihi dokusuyla, ilginç mağarasıyla ve doğa güzellikleri ile benim için oldukça doyurucu oldu diyebilirim. Hele ki almış olduğum Çankırı Ucuz Uçak Bileti ile çok da hesaplı oldu.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti