Casablanca

Palmiyeli sokakları ile Atlas Okyanusu’na uzanan ve görkemli II. Hassan Camisi ile okyanusu selamlayan bir şahane şehir. Gökyüzü, deniz ve toprağın buluştuğu nokta. Bu masalsı şehre katılıp masal gibi günler yaşamak için Casablanca uçak bileti rezervasyonunuzu hemen yaptırın.

Casablanca Gezilecek Yerler

Kazablanka Gezilecek YerlerOkyanus Kıyısı: Okyanus kıyısı denince akla ilk gelen şehir Casablanca. Bu kıyıda göreceğiniz güzellikler, gerçekten sizi şaşırtacak seviyede. Önce okyanus kıyısına gitmelisiniz. Kıyının güney ucuna ilerlediğinizde, bir ada göreceksiniz. Ama, tam olarak denizin içinde kalmıyor, kıyıya bitişik. Sular çekildiğinde yarımada, sular yükseldiğindeyse ada oluyormuş. Bu adanın orijinal adı büyücüler adası. Ama aynı zamanda, kurşun adası da deniliyormuş. Okyanus kıyısı olduğu için denize girmenin tehlikeli olduğunu hatırlatmak isterim. Kıyı kenarında, belirli bir bölümde, yürüyüş, koşu ve köpek gezdirme gibi faaliyetler yapılabilir.

Film Platoları: Fas’a güneş ışınlarının dik gelmesi nedeniyle, birçok film çekilmiş. Özellikle, Turuva filminin burada çekilmiş olması oldukça ilginç diye düşünmüş olsam da sebebi bu ışık olayı. Çünkü, açık havada, güneş ışınları yere dik geldiği için, hiçbir objede, gölgeleme yapmıyor. Bu büyük bir avantaj, çünkü gölgeleme olsa, filmi çekenler bu gölgelemeleri önlemek için ilave ışık kaynakları kullanmak zorunda olacaklar. Burada öyle bir zorunluluk yok, doğal ışık. Bu doğal ışığın dünya üzerinde, bu şekilde başkaca bir ülkede bulunması mümkün değil.

Kral II. Hasan Camii: Bu cami, Mekke ve Medine’dekiler dışında, dünyanın en büyük camii. Atlantik okyanusu kıyısında, denizin doldurulması ile elde edilen alan üzerinde, deniz kenarındaki kayalık bloklar üzerine kurulu. Caminin denize bakan batı bölümü, tehlike arz ettiği için kullanıma kapalı. Mimari ise bir Fransız. Müslüman olmayanların camiye girmesi yasak. Bunu nasıl anlıyorlar derseniz, Cami girişindeki görevliler yabancıları gayet güzel anlıyorlar.

Ne Yenir, Ne Alınır

Couscous - KazablankaFas mutfağı oldukça kozmopolit bir yapıda. Casablanca şehri yemeklerin ana maddesi et ve deniz ürünleri. Yapılan yemeklerde bolca baharat kullanılıyor. Burada tencere yemekleri tanjine adıyla biliniyor. Ülke Akdeniz’e özgü tropik meyveler bakımından oldukça zengin. Bol bol meyve var. Couscous, bstilla ve harira Casablanca’ya özgü başlıca önemli yemekler arasında. Çok sıcak bir iklime sahip olan bu şehirde en çok tüketilen içecek ise naneli çay.

Bu şehirde alışveriş kültürü daha çok halkın kendi ürünlerini sattığı “souk” adı verilen pazarlar üzerine kurulu. Casablanca da mediouna isimli halıları oldukça meşhur. Jellaba ve Gandoura adı verilen yerel kıyafetler yine souklardan alınabilecek eşyalar arasında. Gümüş takı ve süs eşyaları ile hurma da yine satın alınabilir.

Casablanca Yol Haritası

Kazablanka’da yer alan Mohammed V Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine 30 km uzaklıkta. Bazı firmalar her gün Casablanca şehrine sefer düzenliyor. Aktarmasız olarak düzenlenen uçuşlar, ortalama 5 saat sürüyor. Casablanca Ucuz Uçak Bileti için bu aktarmasız seferleri seçebilirsiniz.

 • Casablanca Panoramik
  Casablanca 360 Panoramik
 • Casablanca Nerede?
  Casablanca için Konum
 • Casablanca Hakkında
  Casablanca Detaylı Bilgi
 • Casablanca Galeri
  Casablanca Fotoğrafları
 • Casablanca için Yorumlar
  Casablanca için Değerlendirmeler

Tarihçe

Bugünkü kentin yerinde 12. yüzyılda Anfa adlı bir Berberi köyü vardı.15. yüzyılda korsanların merkezi durumuna gelen köy, 1468’de Portekizlilerce yakıldı. 1515’te bölgeye dönen Portekizliler burada Casa Branca adlı adında bir yerleşme kurdu. 1755’te büyük hasara yol açan bir depremden (1755 Lizbon Depremi) sonra boşaltılan kent, 18. yüzyılın sonlarında Sultan Sidi Muhammed bin Abdullah’ın emriyle yeniden kuruldu.Ardından, kente Casablanca adını veren İspanyol tüccarlar ve öteki Avrupalılar buraya yerleşmeye başladılar. Bu dönem nüfusun çoğunluğunu Fransızlar oluşturuyordu; gene aynı anlama gelen Fransızca Maison Blanche adı da Casablanca kadar yaygın bir kullanım kazandı.

Coğrafya

Kazablanka’da yumuşak bir Akdeniz iklimi (Köppen iklim sınıflandırması)hüküm sürmektedir. En çok yağış Kasım ve Mart aylarında düşer. Kazablanka’nın iklimi Atlantik Okyanusu’nun serin akımlarından etkilenmektedir; bu sayede sıcaklık dalgalanmaları, orta ve küçük mevsimsel sıcaklık değişimler oluşmakta; aşırı sıcak ve aşırı soğuk değişimleri gerçekleşmeyip son derece ılıman bir iklim görülmektedir.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti