Cehennem Ağzı Mağaraları

Cehennem ağzı mağaraları yerli yabancı bir sürü turist tarafından ziyaret akınına uğrayan en önemli mağaralardandır. Zonguldak şehrinin merkezine ortalama 50 km, E5 karayoluna ise yaklaşık olarak 70 km uzaklıkta yer alıyor. Tam adresi ise Zonguldak şehrine bağlı Ereğli ilçesinin içinde bulunuyor.

Saklı Gerçek; Cehennem Ağzı Mağaraları

Cehennem Ağzı MagarasıZonguldak ilinin en önemli ve en uğrak yerlerinden birisi olan Cehennem Ağzı Mağaralarını senede yaklaşık 30.000 turist ziyaret ediyor. Karadeniz Ereğli Müzesi ile bağlantılı bir ören yeri olarak ziyaret edilen bu mağaraları mutlaka görmelisiniz. Cehennem ağzı mağaraları toplamda 3 mağaradan oluşuyor. Bu mağaralar Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu zamanında kullanılmış.

Ereğli ilçesinin merkezinde yer alan mağaralar senenin bütün günlerinde ziyaret edilebiliyor. Kapalı olduğu hususi bir gün yok. Sadece ziyaret saatleri yaz ve kış aylarına göre değişiklik gösteriyor. Nisan ayı ile ekim ayları arasındaki bir zaman diliminde ziyaret etmek isterseniz sabah 8.00’de başlayan ziyaret akşam 19.00’da sona erdiriliyor. Kasım ayından mart aylarına kadar olan tarihler arasında ziyaret etmeyi düşünürseniz ise sabah 8.30’da başlatılıp akşam 17.00’de ziyarete kapatılıyor.

3 Farklı Bölümü İle Cehennem Ağzı Mağaraları

Cehennem Ağzı ZonguldakCehennem ağzı mağaralarını gezmeye birinci mağaradan başlıyoruz. Bu mağara, Kilise Mağarası adı ile anılıyor. Kilise mağarası da 2 bölümden oluşmuş. Mağaranın ilk bölümü oldukça değişik görünüyor. Zemininde geometrik motifli mozaikler yer alıyor ve de canlı bitkiler yerleştirilmiş. Bu bölüm insanı esrarengiz bir havaya kaptırıyor. Birinci bölümden düz olarak ilerlemeye devam edip ikinci bölüme ulaşıyorsunuz. Bu bölümünün doğu tarafında kalan duvarında küçücük bir kavis bulunuyor. Kavisin önünde ise basamaklar yer alıyor. Kilise Mağarası çok eski bir Hristiyan kilisesidir. Bu mağara Hristiyanlığın yaygınlaşmaya başladığı zamanda ibadet için kullanılmış. Bu sebeple mağaranın dışına doğru konumlandırılmış 2 sütun anıtsal olarak yapılmış.

Birinci mağarayı gezdikten sonra yol sizi 2. Mağaraya doğru götürecektir. Bu mağaraya yöre halkı Koca Yusuf Mağarası diye isim koymuşlar. Koca Yusuf mağarası 10 ila 15metre yükseklikte bulunan bir yamaç üzerine konumlandırılmış. Yamacın üzerine doğru sizi dar bir giriş karşılıyor. Dar girişten sonra 3 adet basamaklı bir merdiven yardımı ile mağaranın içine ulaşılıyor. Koca Yusuf Mağarası ortalama 1,5 km kadar dağın iç kısmına doğru devam ediyor. Geçtiğimiz senelerde mağaranın tavanından düşen kaya parçası yolu tamamen kapatmış. Ve maalesef şu an sadece 350 metreye yakın bir yol kullanılabiliyor. İnsan eli ile yapıldığı düşünülen mağarada gerçekten de taşçı kalem izlerine rastlamak olası bir ihtimal. Ortalama 400 metrekarelik alana yayılmış olan mağara, 2 adet fil ayağı sütun ile desteklenerek ayakta tutuluyor.

Üçüncü ve son olan mağara Cehennem Ağzı Mağaraları içinde en büyük yüzölçümün sahip olan mağaradır. Bu mağara Ayazma Mağarası ismi ile tanınmaktadır. Ayazma mağarasının zemini tamamen taban suyu ile kaplanmış. İnsan eli ile yapılmış olduğu düşünülen Kilise Mağarası ve Koca Yusuf Mağarasına su sarnıcı vazifesi yaptığı düşünülüyormuş. Eğer yedek kıyafetiniz yoksa bu mağarayı girişten incelemenizi tavsiye ederim. Zonguldak uçak bileti ile bu esrarengiz mağaraları gözden geçirip incelemenizi tavsiye ederim.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti