Cezayir

Cezayir Afrika’nın kuzeyinde yer alan bir Arap ve Berberi ülkesi. Kuzeyde Akdeniz’e olan kıyısıyla çok sıcak ve görülesi bir şehir. Güney Sudan’ın Sudan’dan ayrılmasından sonra Cezayir Afrika’nın en büyük ülkesi olmuş. Afrika nin en büyük şehrini görmek için Cezayir uçak bileti rezervasyonunuzu yaptırın.

Cezayir Gezilecek Yerler

Notre Dame CezayirEl Jazair: Şehir beyaz binalarından dolayı “Beyaz Cezayir” olarak biliniyor. Cezayir şehri eski bir tarihi geçmişe sahip. Bir takım medeniyetler bu şehirde zamanında hüküm sürmüş. Şehirde Roma, Bizans, Osmanlı, Arap ve Fransız izlerini görmek mümkün.

Kasbah: Şehir merkezinde bulunan bu bölge labirent benzer yolları var. Ayrıca 16. yüzyıldan kalma kalesi gerçekten görülmeye değer. Burada 3 tane de önemli cami bulunuyor. Bu camilerden en önemlisi ise El Kebir Camisi. El Cedid Camisi ise Osmanlılar tarafından yaptırılmış.

Notre Dame d’Afrique: Bu bazilika 1855 tarihinde yapılmış. Doğuya özgü mimarisi ile dikkat çeken bu yapının diğer ismi Afrika’nın Hanımı olarak geçiyor. Bu bazilika Cezayir şehrinin simgesi desem yanlış olmaz.

Makam Ec-Cahit: Bu anıt şehrin tam merkezinde bulunuyor ve Cezayir’in sembolü olmuş halde. Bu anıtın dikilme sebebi Cezayir halkının Fransızlara karşı verdiği mücadeleyi anlatmak için.

El-Mücahit Müzesi: Cezayir şehrinin geçmişini merak ediyorsanız eğer bu müze tam size göre. Bu müzede Cezayir ülkesinin geçmişi hakkında çok derin ve geniş bilgi sahibi olmak mümkün.

Tassili Milli Parkı: Bu park sahra Çölü’nde bulunuyor. Parkın bulunduğu bu yer, güçlü erozyon sayesinde çeşitli şekiller almış kayalar ile çevrelenmiş durumda.

Ne Yenir, Ne Alınır

Zeytinli TavukCezayir de yapılan khobz dar ve galette ekmekleri oldukça popüler. Halk baharatı kışın çok kullanıyorlar. Cezayir şehri mutfağı temel yemeğinde kuzu eti var. Zeytinli tavuk, havuç dolması gibi kendilerine özgü yemekleri de mevcut. Ayrıca deniz ürünlerinden yapılan yemeklerde fazlaca revaçta. Kış aylarında genellikle mercimek, nohut ve fasulye yemekleri yeniyor. Cezayir halkı akşamları kesinlikle kuskus yiyor. En meşhur tatlıları ise baklava ve kadayıf. Tatlılarda hurma ve badem kullanıyorlar. Cezayir tatlılarında genellikle Fransız etkisi var. Mesela çikolatalı baklava en güzel örneği.

Başkentte alışveriş derseniz, en iyi alışveriş yapılacak yerler olarak size Didouche Mourad Caddesi ile Khalidj Merkezi ve Bazard’ı önerebilirim. Kentin lüks semti olarak bilinen Hydra büyükelçilik binalarının bulunduğu yer de oldukça popüler alışveriş caddeleri arasında. Şehrin dış kısmında küçük mağazalar ve butikler var. Buradan bakır eşyalar ve otantik hediyeler satın alınabilir. Alışveriş merkezleri cuma günleri kapalı.

Cezayir Yol Haritası

Cezayir şehrinde 3 tane havaalanı uluslar arası statüye sahipmiş. Toplamdaysa 25 tane havaalanı bulunuyor. Başkent Cezayir’e İstanbul’dan doğrudan uçmak mümkün. Uçacağınız havaalanı Houari Boumediene Uluslar Arası Havaalanı olacak. Bu havaalanı Cezayir Ucuz Uçak Bileti için oldukça uygun olacak.

 • Cezayir Panoramik
  Cezayir 360 Panoramik
 • Cezayir Nerede?
  Cezayir için Konum
 • Cezayir Hakkında
  Cezayir Detaylı Bilgi
 • Cezayir Galeri
  Cezayir Fotoğrafları
 • Cezayir için Yorumlar
  Cezayir için Değerlendirmeler

Tarihçe

Cezayir’de 2 milyon yaşında hominid iskeletleri bulunmuştur. Araştırmacılar, ülkede Yontmataş çağından kalma homo habilis ve homo erectus fosilleri de ortaya çıkartmıştır. Cilalıtaş devrinde şu anda Sahra Çölü’nün bulunduğu alanlar daha sulaktı. Böylece Cezayir’in şu anda çöl olan güney bölgesinde insanlar yaşayabiliyordu. Bu dönemden kalma mağara resimleri bulunmaktadır.

Cezayir’de 2 milyon yaşında hominid iskeletleri bulunmuştur. Araştırmacılar, ülkede Yontmataş çağından kalma homo habilis ve homo erectus fosilleri de ortaya çıkartmıştır. Cilalıtaş devrinde şu anda Sahra Çölü’nün bulunduğu alanlar daha sulaktı. Böylece Cezayir’in şu anda çöl olan güney bölgesinde insanlar yaşayabiliyordu. Bu dönemden kalma mağara resimleri bulunmaktadır.

M.Ö. 1000 yıllarında Fenikeli tüccarlar Cezayir’in Akdeniz kıyılarına yerleşime başlamıştır. Kartaca Krallığının M.Ö. 146 yılında Romalılar tarafından yıkmasıyla Cezayir, “Mauretania Caesariensis” adıyla imparatorluğun bir eyaleti haline geldi. Antik Yunanistan ve Roma İmparatorluğu’nda Numidya (Νομαδια) olarak bilinen yörenin adı, Yunanca “göçebe” anlamındaki nomados (νομαδος) kelimesinden gelir. Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla Cezayir’ de sırasıyla Vandallar ve Bizans’ın hakimiyeti altına girdi.

7. yüzyılın ortalarından itibaren Emevi akınlarına uğrayan Cezayir’ deki Berberi kabilelerinde yüzyılın sonuna doğru İslamiyet yayılmaya başladı. Emevî hakimiyetindeki uygulamalara isyan eden Berberi kabileleri yerel emirlikler kurmuştur. 777-909 yılları arasında hüküm süren Rüstemiler Devleti Cezayir’deki Müslümanların kurduğu ilk bağımsız devlettir. Batı Cezayir Fas’ta hüküm süren İdrisiler’in , Doğu Cezayir Aglebiler idaresine girdi. 909 yılında Rüstemiler Devleti ve Aglebiler’ in yıkılmasıyla Cezayir Fatımi Devleti’ nin hakimiyetine girdi. 10. yüzyıl sonlarında Berberiler Cezayir’de yeniden küçük ve kısa ömürlü devletçikler kurmaya başladılar. Ziriler ve Hammadiler (1015-1152) devletleri kuruldu. Bu sırada Murabıtlar Tilimsan, Ténès ve Cezayir’e kadar Kuzey Afrika’yı hakimiyetleri altına aldı (1062). 1130-1269 tarihleri arasında hüküm süren Muvahhidler Hammâdî ve Murabıt Devleti’ne son vererek Cezayir ve bütün Kuzey Afrika’yı ele geçirdi. Muvahhidler’den sonra Doğu Cezayir, Tunus’taki Hafsi Devleti’nin (1228-1574)topraklarına katıldı. Orta ve Batı Cezayir ise Tlemsen merkezli Abdülvadiler’in (1235-1550) idaresine girdi. Abdülvadiler’ in zayıflamasıyla Bedevi kabileler isyan ederek bir çok şehirde kendi emirliklerini kurdular. İspanyollar’ da 1505-1513 arasında sahildeki önemli şehirleri ele geçirdiler.

Coğrafya

Cezayir, 2.381.741 km²’lik alanıyla Akdeniz’in ve Afrika kıtasının ise en büyük ülkesidir. Güney kesiminde, Sahra çölünün önemli bir kısmını toprakları içine alır. Cezayir’in kıyıları genelde dağlara çok yakın ve sarptır, fazla doğal liman yoktur.

Kıyının hemen gerisinde Atlas Dağları, Fas’tan başlayarak doğuya doğru iki şerit halinde Tunus’a kadar 2400 km. boyunca uzanır. Kuzeydeki dağ sırasına Tell Atlasları, güneydekine ise Sahra Atlasları denir. İki dağ silsilesi arasında büyük ovalar ve yaylalar yer alır. Bu iki sıra doğuda Tunus sınırına doğru birbirine yakınlaşır. Atlas sıradağlarının Cezayir’deki kısmının en yüksek noktası yaklaşık 2.900 m. irtifadadır. Ancak Cezayir’in en yüksek noktası, Sahra’nın ortasındaki Hoggar kitlesinde 3.003 metre yükseklikteki Tahat zirvesidir.
Cezayir’in Sahili 1200 KM dir

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti