Chicago

Chicago şehrinin bütün güzelliklerine şahit olmak isterseniz yaz aylarını tercih etmelisiniz. Doğal güzellikleri ve plajlarıyla yaz tatilini geçirmek için gerçekten harika bir şehir. Güneşin suyla buluştuğu en harika nokta olan plajlarda yaz tatili için Chicago uçak bileti rezervasyonunu hemen yaptırmalısınız.

Chicago Gezilecek Yerler

Chicago Gezilecek YerlerPlajlar: Chicago Şehrinde bulunan Michigan gölünün kıyısındaki plajların idaresi, Chicago Park District’ a aitmiş. Toplamda 33 plaj Michigan gölü kıyısına yayılmış durumda. Bu plajlardan en popüler olanlarını kısaca anlatmak isterim:

Kathy Osterman Beach: Bu Beach eski Hollywood Beach adıyla biliniyor. Şekli yarımaya benzeyen iki kumsalı bulunuyor. Kuzeydeki yarısı, ailelerin rahatça denizle buluştuğu kesim. Güneydeki yarısı ise gay ve lezbiyenlerle dolu durumda. Plajın kuzeydeki yarısı sığ olduğu için çocuklar burada gönül rahatlığı içinde denize girip oyun oynayabilirler. Plaj voleybolu için de bu kısım oldukça ideal.

Montrose Avenue Beach: Burası, şehirdeki en büyük şehiridir. Bu plajı tercih ederseniz, Michigan gölü üzerinde su kayağı, katamaran gibi eğlenceli etkinliklere de katılabilirsiniz. Chicago şehrinde yaşayıpta köpek sahibi olanlar burayı kullanıyorlar. Çünkü plajlar arsında sadece bu plaj köpeklerin içeri alınmasına izin veriyor. Montrose Avenue Beach’in kuzey ucu, çitlerle çevrili ve köpeklerin bu bölgede kum üzerinde gezdirilmesi serbest. Ayrıca önemli bir detay daha var ki her sene 4 Temmuz kutlamaları da burada yapılıyor.

North Avenue Beach: Şehirde en çok tercih edilen plajlardan birisi de bu beach. Plajda çok fazla sayıda cankurtaran var. Ayrıca Uluslararası voleybol turnuvalarının adresi de bu plaj.

Oak Street Beach: Bu plajın tercih edilmesindeki en büyük etken derin olması. Burada suyun derinliği 3m ve üstüne çıkıyor. Derin olması nedeniyle bu bölgeyi genelde dalgıçlar tercih ediyor.

Go Univercity: Go ünivercity, şehirde araştırma üzerine yoğunluk göstermiş özel bir üniversitesidir. Bu alanda çok fazla sayıda yüksek lisans programları ve meslek okulları bulunuyor. Yaklaşık olarak 15.000 öğrenci eğitime devam ediyormuş.

Chicago Çocuk Müzesi: Müze içinde eğitici sergiler, özel etkinlikler ve kamu programları düzenleniyor. Müze hergün belirli saatler arasında ziyaret edilebiliyor. Giriş için belli bir ücret alıyorlar. Ancak her ayda ilk Pazar günleri 15 yaşın altındaki çocuklar için giriş ücretsiz.

Ne Yenir, Ne Alınır

Chicago Ne YenirChicago mutfağı çok gelişmiş değil. Burada aradığınız her yemeği bulmanız neredeyse imkânsız. Ben genelde fastfood yemek zorunda kaldım. Birkaç ünlü firmanın fastfood dükkanları mevcut. Chicago şehrinden ne alınır derseniz önemli alışveriş caddeleri Wabash Avenue ve State Street’dır. Bu arada Amerika’nın pahalı şehirleri arasında olduğunu hatırlatayım.

Chicago Yol Haritası

Şehrin en büyük havaalanının adı O’Hare Havaalanı’dır. Şehir merkezine 27 km uzaklıkta yer alıyor. Ama Chicago Ucuz Uçak Bileti için, şehirdeki 2. Havaalanı olan Chicago Midway Uluslar arası Havaalanını tercih etmelisiniz. Bu havaalanı, kıta içi uçuşlar için kullanılıyor. Şehrin merkezine uzaklığı, 16 kilometredir.

 • Chicago Panoramik
  Chicago 360 Panoramik
 • Chicago Nerede?
  Chicago için Konum
 • Chicago Hakkında
  Chicago Detaylı Bilgi
 • Chicago Galeri
  Chicago Fotoğrafları
 • Chicago için Yorumlar
  Chicago için Değerlendirmeler

Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfus bakımından (2010 yılı sayımına göre nüfusu 2,695,598) en büyük üçüncü şehridir. Illinois eyâletinde Michigan Gölü’nün güneybatı kıyısında yer alır. 1833 yılında kurulan şehir, 1885 yılında ilk gökdelenin bu şehirde yapılması ile de tarihe geçmiştir. Ünlü Sears Kulesi (110 katlı) bu şehirdedir. Göle nazır olan şehir merkezinde gökdelenin ve renkli sokakların yanı sıra, çeşitli kanatlı hayvan türlerinin esenlik içinde rahatsız edilmeden yaşadıkları park ve bahçeler yer almaktadır.

Spor

Chicago Bulls basketbol takımı tüm dünyada en iyi basketbol takımı olarak çok popülerdir ve özellikle dünyanın en iyi basketbol oyuncularını içinde bulundurduğu için büyük bir ün yapmıştır. Michael Jordan ve yeni yıldız oyuncu Derrick Rose dünyaca ünlü oyuncularıdır. Bu takımın ev sahipliği yaptığı “United Center” adlı kapalı spor salonu Chicago’nun “Yakın Batı Taraf” semtindedir ve bu spor sezonu Ekim sonundan Nisan başına kadar devam etmektedir.

“United Center” spor salonu profesyonel Buz hokeyi sporunun kurucusu “orijinal altı” takımdan biri olan Chicago Blackhawks takımı tarafından da kullanılmaktadır. Bu takım yıllarca oyun hayatında bazen iyi bazen kötü olmuştur ama 2010’da en önemli buz hokey kupalarından olan “Stanley Kupası”‘nı alarak yeniden popüler olmuştur. Bu profesyonel spor sezonu da Ekim sonundan nisan başına kadar devam etmektedir.

ABD’de genellikle daha az önemli ve daha az popüler olduğu iddia edilen klasik futbol sporu için Chicago’da profesyonel Chicago Fire takımı ABD “Major League Soccer” liginde oynamaktadır. Bu takımın ana stadı Chicago “Güneybatı Taraf” semtinin yanındaki “Bridgeview” varoşunda konumludur. ABD’de kadın futbolu da, özellikle amatör takımlar için, çok popüler bir spor olmuştur. ABD kadın futbolu ünlü takımları arasında Chicago “Lisle” varoşunda bulunan “Benedictine Üniversitesi”‘nde stadyumları bulunan “National Women’s Soccer League (Ulusal Kadın Futbol Ligi)”‘nde oynayan “Chicago Red Stars” takımı bulunmaktadır.

ABD’de çok popüler olan profesyonel (ve amatör) beyzbol sporu Chicago şehrinde çok önemlidir. Şehirde ünlü ulusal profesyonel beyzbol takımı olarak Chicago Cubs Chicago’nun “Kuzey Taraf” semtinde bulunan “Wrigley Field” stadyumunda; Chicago White Sox takımı ise Chicago’nun “Güney Taraf” semtindeki “Ü.S. Cellular Field (Comiskey Park)” Stadyumunda oynamaktadır. Her iki takım da profesyonel olup Chicago’da bir yüzyıldan daha uzun tarihleri bulunmaktadır. Bu spor için sezon Nisan’dan Ekim başına kadar uzanmaktadır ve her iki takım da bu uzun sezonda kendi stadyumlarında 81 tane maç yapmaktadırlar. Şehirde bu iki beyzbol takımı olması Chicago’luları birbirine gayet rakip iki kampa böldüğü iddia edilmektedir.

Dünya profesyonel eğlence güreşleri profesyonel eğlendirici güreş için 1952 yılında ABD’de kurulan güreş eğlence sporu şirketi WWE Chicago merkezlidir ve bu şirketin ürettiği televizyon programları dünya çapında yüzden fazla ülkede, değişik dillerde gösterilir.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti