Çoruh Vadisi

İddia edebilirim ki Çoruh vadisi ülkemizdeki en görkemli, en doğal, en müthiş doğa alanlarından birisidir. Çok zengin olan biyolojik çeşitliliği ile hem Türkiye de hem de dünyada ender rastlanan vadilerden birisi.

Vadesi Dolmuş Bir güzellik: Çoruh Vadisi

Çoruh Vadisi NeredeErzurum şehrinde yer alan bu vadiyi mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler listenize eklemenizi şiddet ile tavsiye ederim. Çünkü vadi de çok nadir rastlanan birçok bitki çeşidine rastlamanız mümkün. Örneğin geven, peygamber çiçekleri, farekulağı, çan çiçeği, akça ağaç, gelinparmağı ve süsen türleri de dâhil olmak üzere 100 adetten daha fazla başka bölgelerde çok az görülen ve endemik olan bitki türünün yer aldığı söyleniyor. Uzaktan bakıldığı zaman aslında küçük bir alan gibi görülse de bitki örtüsünün çok fazla değişiklik göstermesi doğrusu hayret verici. Ama bitki örtüsünün bu kadar çok değişiklik göstermesinin sebebi olarak ani olan yükselti değişikliğinin getirmiş olduğu iklim değişikliğinden kaynaklandığı söyleniyor.

Vadide yer alan pirinç tarlalarının, zeytin bahçelerinin, incir ve nar ağaçlarının yer aldığı bereketli vadinin tabanında astropikal iklim boy gösteriyor. Bunun yanı sıra yaprak döken, kozalaklı ağaçlardan oluşan karışık ormanlar ile birlikte yüksek dağ çayırlarının yer aldığı yukarıda kalan kısımlarda ise vadinin tabanında karasal iklim toprağa hüküm geçirmekte.

Tarihi yönü ile Çoruh Vadisi

Çoruh Vadisi Hangi BölgedeMescit dağını takip ederek akan küçüklü büyüklü derelerin oluşturduğu kurt ve Çermeli çayları birleşerek Masat Çayını oluşturuyor. Bu Masat Çayı Bayburt ilinden itibaren ise Çoruh ismini almış. Bu nehrin oluşturmuş olduğu vadiye de nehrin ismi verilerek Çoruh Vadisi denilmiş. İspir isimli ilçeye kadar oldukça dingin akmakta olan çay İspir noktasından itibaren Kaçkar Dağları Milli Parkı içinden gelen derelerle birleşerek çok ürkütücü bir şekil almış durumda.

İspir ilçesinden Yusufeli arasında kalan bölüm Çoruh Vadisinin en renk cümbüşlü alanını oluşturuyor. Bu bölümde gezerken renkler arasında insan kendini tam anlamı ile kaybediyor. O an düşünebileceğiniz pek bir şey yok aslında rengârenk bitkiler adeta insanı hipnoz ediyor. Ayrıca magmadan gelen sıcacık sular kayalardan mineralleri çözerek vadide yer alan kayaçlar üzerinde tam bir renk cümbüşü yaşatıyor.

Çoruh vadisinin Palezoik, Eosen ve Kretase gibi birçok zamandan gelme kaya türleri ile çok fazla karmaşık bir yapı içinde yer alıyor. Çoruh nehri vadide bulunan ara ara bazalt kayalar ve tüf, lav, andezit ve aglomera gibi volkanik kayaların arasında dans eder gibi akıp geçiyor. Uzaktan çok çorak görünen Çoruh vadisinde yakın zamanlara kadar zeytincilik, bir dönem şarapçılık ve ispir ile Yusufeli arasında çeltikcilik yapılmış ayrıca vadide bütün meyve türleri hayat buluyormuş. Bazı bölümlerinde ise kanyon özelliği taşıyan vadiyi görmek isterseniz Erzurum uçak bileti ile bu emsali olmayan vadiye ulaşabilirsiniz.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti