Çorum

Arkeolojik çalışmalarda en çok ilgi gören, çok eski tarihlerden bu zamana medeniyetlere ev sahipliği yapmış, UNESCO Dünya Mirası listesinde yapılar bulunduran, İç Anadolu bölgemizin kapısı şehrimiz Çorum.

Arkeolojiye olan merakım beni Çorum’a yönlendirerek bu şehre seyahat etme fikrini ortaya çıkardı. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Çorum, arkeolojik olarak Türkiye’nin ilk sıralarında geliyor. Ayrıca Karadeniz’in İç Anadolu’ya açılan kapısı olan bu tarihi şehri görmek için Çorum Uçak Bileti aldım.

Çorum hakkında az çok bilgi sahibi olduğum için bu şehirde gezilecek, görülecek önemli yerlerin olması beni fazlasıyla heyecanlandırdı. Özellikle Hattuşaş Antik Kenti, ilkokulda derslerde görerek merak etmeye başladığım ve uzun yıllar da merak ettiğim bir yerdi. Ve Çorum’da ilk bu antik şehri görme düşüncesiyle Alacahöyük’e doğru yol aldım.

Çorum Gezilecek Yerler

Çorum Alacahöyük Milli ParkıAlacahöyük Tarihi Milli Parkı içerisinde bulunan bu kentin UNESCO dünya miras listesinde yer aldığını da burada öğrenmiş oldum. Zira böyle bir yerin de bu listede yer almaması şaşırtıcı olurdu. Bu kent, Hitit uygarlığının başkentiymiş. Ve aynı zamanda dünyadaki ilk yazılı anlaşma da yine bu antik kentte yapılmış. Tüm bu tarihi bilgiler ve antik kentin mimarisi beni fazlasıyla etkiledi.

Hattuşaş antik kenti ziyaretinden sonra tarihi yapıları gezmeye devam ettim. Han camii, Ulu camii, Veli Paşa Hanı ve Çorum Saat Kulesi gezdiğim ve gördüğüm yapılar arasında. Ayrıca Çorum Kalesi ve Kandiber Kalesi de fazlasıyla güzel ve etkileyici tarihi yapılardan.

Şehir merkezindeyken görmüş olduğum fakat uğrayamadım bir müze vardı. Ve aslında 1 değil, 3 müze olduğunu öğrenince sevindim ve hemen gezmeye başladım. Çorum Müzesi, Boğazköy Müzesi ve Alacahöyük müzesi gezdiğim müzeler arasında. Hattuşaş’tan çıkartılan ürünlerin Boğazköy Müzesi’nde sergilendiğini görünce bir hayli mutlu oldum. Alacahöyük Müzesi de, adında da anlaşılacağı gibi Alacahöyük’ten çıkarılan ürünleri sergiliyor.

Çorum LeblebisiMüze gezilerimden sonra Çorum’un Ortaköy ilçesi sınırları içinde Kybele Kabartması olduğunu öğrenince rotamı doğruca Ortaköy’e çevirdim. Bu kabartma, Helenistik dönemden kalan oldukça ünlü bir esermiş. Bu döneme ait en büyük kabartma da Kybele Kabartması imiş.

Ne Yenir, Ne Alınır

Her zaman söylemişimdir; Tarih insanın karnını acıktırıyor, diye… Enerji toplayıp daha çok gezmek ve Çorum’a has olan yöresel yemeklerin lezzetine varmak için uygun bir yer aradım ve buldum. Çorum’un meşhur yemeklerinden olan düğün çorbası ve madımağı tattım. Daha önce farklı yerlerde düğün çorbasını içmiştim fakat gerçekten bu hepsinden lezzetliydi diyebilirim. Ne de olsa her şey yöresinde güzel. Madımak da soğan ve buldur ile yapılan; pastırma da katılabilen bir sebze yemeği. Her damak zevkine hitap etmeyebilir fakat farklı lezzet denemek isteyenlere tavsiye edebilirim. Zira ben fazlasıyla beğendim. Bu arada madımak yemeğinin de Anadolu’nun en eski yemeklerinden birisi olduğunu da öğrenerek şaşırmış oldum.

Buradan ne aldım diye sormaya hiç gerek bile yok, tabi ki de leblebi!

Çorum Yol Haritası

Çorum gezisi, arkeolojik olarak beni fazlasıyla tatmin etti diyebilirim sizlere. Sizler de benim gibi hem tarihe hem de arkeolojiye meraklıysanız bir Çorum Ucuz Uçak Bileti alarak seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti