Dakka

Dakka Buringanga nehrinin kıyısında Bangladeş’in en kalabalık şehri, tarihi Millattan Öncesine dayanan, günümüzde nüfusu 18 milyona ulaşmış dünyanın en büyük metropollerinden Dakka en uygun bilet fiyatları ile sizleri bekliyor.

Bangladeş başkenti olan Dakka Buringanga nehrinin kıyısında yer alıyor. Bangladeş’in en kalabalık şehri olan Dakka tarihi milattan öncelerine dayanıyor. Şehrin gelişimi 17. Yüzyıl’da Fransızların ve Danimarkalıları gelmesiyle başlar daha sonra fabrikalar ve iş yerleri kurulur. Günümüzün en büyük metropolü 18 milyon insan yaşadığı bir şehirdir. Sokakları rengârenk ve cıvıl cıvıldır. Bu ülkenin yarısı çok zengin yarısı ise çok fakirdir yani bu ülkede iki kesim vardır ve birbirinden çok farklıdır. Bu başkente zıtlıkları görmek için Dakka Uçak Bileti almanız lazım

Dakka Gezilecek Yerler

Bangladeş Dakka Gezilecek YerlerBangahandhu Anma Müzesi: Bangladeş’in il başkanı olan Şeyh Mucibur Rahmanın ikamet ediği evi düzenleyerek müze haline getirmişler. Bangladeş ülkesinin en sevilen başkanı olan Şeyh Mucibur Ulusun Babası olarak da bilinmektedir. Bu müzede başkanın şahsi eşyaları ve belgeleri sergilenmektedir. Bu müzede hem Bangladeş’in geçmişini öğrenip hem de evin mimarisini inceleye bilirsiniz.

Lalbangh Kalesi: Bengal prensi Mommed Azam tarafın yaptırmaya başlatılmış ama bitirememiştir. Prensin oğlu tarafından bitirilmiştir, Bangladeş’in en büyük kalesi olarak bilinir. babür tarzı ve büyük bahçesi ile gözleri karmaştırmıştır. Büyük bir alanı kaplayan bu kalenin içerisinde Pari Bibi Türbesi, Lahbah Camii ve Shaista Han adında birde müze bulunmaktadır burayı ziyaret etmenizi çok isterim.

Dakka Hayvanat Bahçesi: Hiç görmediğiniz ve hiç adını bile duymadığınız hayvanları görüp resmini çekebilirsiniz. Burada binlerce hayvanı kendi yaşam alanlarında inceleyebilirsiniz. Biraz bakımsız ama yine de çok güzel bir bahçe.

Bangladeş Ulusal Müzesi: Bangladeş tarihine ışık uzan ve binlerce tarihi esere yuva olan bir müzedir. Burada Budist ve Müslümanların ülke tarihinde nasıl izler bırakmış görüp inceleyebilirsiniz.

Ahsan Manzil: Dakka’nın en önemli mimarisine sahip olan bu esen pembe ve kırmızı renkte kiremitlere yapılmış İngiliz mimarisinden izler taşır. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır bence görmelisiniz harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı Müzesi: Pakistan’a karşı verdiği bağımsız mücadelelerini ve kazandığı zaferlerini anlatan bir müzedir. Burada savaşlarda kullanılan savaş silahlarını sergilemektedir, çok büyük olmasa da orijinal ve kendine özgü bir havası var. Ayrıca bu müzede savaşı anlatan fotoğraflar ve slaytlar görüntülenmektedir.

Ne Yenir, Ne Alınır

Bangladeş Dhaka Ne YenirHint yemeklerini örnek alan Dakka mutfağı bol baharatlı ve çok acılıdır. Kentin her yerinde yemek satılan sokak satıcıları görebilirsiniz ama hijyenik değildir restoranlarda yemek daha mantıklı. Bu arada seyahat öncesi movenpick dondurması oldukça tavsiye edildiği için onu denedik oldukça güzeldi.

Burada etnik kökenler çok olduğu çok çeşitli el sanatları vardır. Takılar, el dokuma halılar, yerel halka özel kıyafetler bulabilirsiniz. Ayrıca küçük buda heykelleri çok meşhurdur alamadan gelmek olmaz.

Dakka Yol Haritası

Bir çok havayolunda direk ve aktarmalı uçuşlar vardır. Direk uçuşlar 7,30 saat sürmektir aktarmalı ise 10 saati bulabiliyor biraz araştırma yaparak Dakka Ucuz Uçak Bileti bulabilirsiniz.

 • Dakka Panoramik
  Dakka 360 Panoramik
 • Dakka Nerede?
  Dakka için Konum
 • Dakka Hakkında
  Dakka Detaylı Bilgi
 • Dakka Galeri
  Dakka Fotoğrafları
 • Dakka için Yorumlar
  Dakka için Değerlendirmeler

Tarihçe

Şu an Dakka’nın bulunduğu bölgede yerleşimin varlığı, 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Şehrin bulunduğu bölge Budist Kamarupa ve Pala İmparatorluğu tarafından yönetilmekteydi, 9. yüzyılda ise yönetim Hindu Sena Hanedanı’na geçti.[11] Şehrin adı Ballal Sena tarafından 12. yüzyılda tanrıça Dakeşvari için yaptırılan Dakeşvari Tapınağı’ndan kaynaklanıyor olabilir.[12] Dakka ve çevresindeki bölgeler o dönemde Bengalla olarak adlandırılmaktaydı. Kasabada Lakşmi Pazarı, Şankari Pazarı, Tanti Pazarı, Patuatuli, Kumartuli, Bania Nagar ve Goal Nagar gibi birkaç pazar bulunmaktaydı. Sena Hanedanı’ndan sonra, Dakka Delhi Sultanlığı’na bağlı Türki ve Paştun valiler tarafından yönetildi. 1608’de Babürlerin eline geçti.

1608’de başlayan Babür egemenliğinde şehir Bengal’in başkenti (Racmahal) olarak ilan edilince, şehirde büyük bir gelişme ve nüfusta büyük bir büyüme yaşandı.[14][15] Babür subahdarı İslam Han şehrin ilk yöneticisiydi.[16] Han, imparator kısa bir süre önce ölmüş olmasına rağmen, şehri Babür İmparatoru Cihangir’in onuruna “Cihangir Nagar” (জাহাঙ্গীর নগর; Cihangir’in Şehri) olarak adlandırdı. Şehrin ana büyümesi Babür Şaista Han döneminde yaşandı.[15] Şehir bu dönemde yaklaşık bir milyon kişilik nüfusuyla 19’a 13 kilometrelik bir alana yayılmıştı.[17] Britanyalı Doğu Hindistan Şirketi, 1765’te gelir toplama hakkını (Divani hakkı) kazandı ve 1793’te Bengal Navablarını (yöneticileri) tüm yetkilerini bırakmaya zorlayarak şehrin yönetimini ele geçirdi. Bu dönemde şehrin nüfusu Kalküta’nın önem kazanması nedeniyle önemli miktarda düştü;[18] fakat daha sonra maddi açıdan gelişim ve çağdaşlaşma bunu takip etti. 1874’te çağdaş bir kentsel su dağıtım sistemi kuruldu ve 1878’de elektrik sistemi geldi.[19][20] Şehrin yakınlarında Britanyalı ve Bengalli askerlere hizmet eden Dakka Kışlası kuruldu.

Coğrafya

Dakka, merkezi Bangladeş’te, 23°42′0″K 90°22′30″D koordinatlarında, Buriganga Nehri’nin doğu kıyısında yer alır. Ganj Deltası’nın alçak kesimlerinde bulunur ve 153.84 km2 alan kaplar.[30] Sekiz tane ana thana – Lalbağ, Kotvali, Sutrapur, Ramna , Motichil, Paltan, Danmondi, Muhammedpur – ve on altı tane yan thanadan oluşur – Gulşan, Mirpur, Pallabi, Şah Ali, Turaag, Sabucbağ, Dakka Kışlası, Demra, Hazaribağ , Şiampur, Badda, Kafrul, Kamrangir çar, Khilgaon ve Uttara. Şehrin toplamda 130 semti ve 725 mahallesi bulunur. Dakka ilçesi 1463.60 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve Gazipur, Tangail, Munşiganc, Racbari, Narayanganc, Manikganc ilçeleriyle komşudur. Tropik birki örtüsü ve nemli toprak karakterize ettiği arazi, deniz seviyesine yakın ve düzdür. Bu, Dakka’yı muson mevsiminde siklonlar ve aşırı yağış yüzünden meydana gelen sellere karşı kılar.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti