Dalaman

Mavinin en mutlu tonunu denizinde, yeşilin en huzur dolu tonunu ormanlarında barındıran, dünyanın en güzel koylarına sahip, kanyonları, milli parkları, antik kentleri ve sizi içerisinde çekip alacak daha bir çok etkiye sahip, her yıl milyonlarca turist ağırlayan cennet şehrimiz, Dalaman!

Dalaman, Muğla’nın en çok turist çeken ilçelerinden biri. Neden mi? Çünkü bu turistik şehirde havalimanı var. Havalimanı bulunması ve hızlı ulaşım imkânı tanımasından dolayı birçok kişi buraya uğruyor. Gelen ziyaretçiler burada kalmayı da tercih ediyor Marmaris, Fethiye gibi daha popüler tatil beldelerine de gidiyor. Ben buranın eşsiz koylarının olduğunu duydum ve Dalaman Uçak Bileti alarak kışın yaşadığım iş stresini biraz da olsa Dalaman’ın hoş koylarında atmak istedim.

Şehre geldiğinizde masmavi bir denizle karşılaşacağınızı ve denizin bittiği yerde de yemyeşil orman alanlarını göreceğinizi söylemeliyim. Ziyaretçilerine mükemmel görsel şölen sunan tatil beldesinde, Türkiye’nin en uzun kumsalı unvanına sahip Patara Antik Kenti başta olmak üzere pek çok doğal güzellik sizleri bekliyor. Kalkan, Ölüdeniz, Fethiye, Göcek, Marmaris, Adaköy, Bozburun, Akyaka ve Kaş sadece benim gezebildiğim eşsiz güzelliklerden sadece birkaçı.

Dalaman Gezilecek Yerler

Dalaman, Fethiye ÖlüdenizBurada gezilecek birçok yer var. Dalaman Ucuz Uçak Bileti kampanyalarından yararlanarak geldiğim bu eşsiz güzel beldede, sayılı yerleri gezebildim. Bunlardan biri Antiphellos Antik Kenti. Kaş’ın merkezinde bulunan bu Antik Kent, gerçekten büyüleyici. Denize cephesi olan tek Ege Tiyatrosu’nu bu Antik Kent’te bulabilirsiniz.

Bir diğer gezme imkânı bulduğum Antik Kent ise, Patara oldu. Ülkemizin en uzun kumsalı olma özelliğinin yanında, birbirinden güzel caretta carettaların bulunması sahili daha hoş kılmış.

Şehre geldim, ama sadece tarihi güzellikleri görerek buradan ayrılmak olmazdı. Bu nedenle kendimi denize bırakmak için plaj arayışına girdim. Araştırmalarımın sonunda Sarıgerme Plajı’na gitmeye karar verdim. Türkiye’nin en uzun plajlarından biri ve Dalaman’a yaklaşık 7 km. uzaklıkta. Kumsalı fazlasıyla geniş, denizi çevreleyen çam ormanlarıyla mükemmel bir manzarayla karşılaştım. Mutlaka uğramanızı öneriyorum.

Dalaman Portakalı

Ne Yenir, Ne Alınır

Dalaman’ın olmazsa olmazları arasında rakı balık keyfi geliyor. Eşsiz manzaraya karşı bütçenize uygun rakı balık yapabilirsiniz. Balığın yanı sıra deniz ürünlerinin tamamını uygun fiyatlardan yeme imkânı bulabilirsiniz. Birçok restoran mevcut. Deniz ürünlerinden farklı olarak 4 mevsim yetişen ve vitamin deposu olan tatlı mı tatlı Dalaman Portakalını tatmanızı öneriyorum.

Tatil beldesine geldim, peki buradan sevdiklerime ne mi aldım? Öncelikle, hediyelik eşya alabileceğiniz birçok dükkânın olduğunu söylemeliyim. Ben ufak bir kilim ve ahşap bir tablo almayı tercih ettim. Kaş’ta el dokumalarıyla imalat edilen ürünlerin yanı sıra ahşap işçiliğiyle üretilen ürünleri de bulabilirsiniz. Marmaris’e yolunuz düşerse, Marmaris Bedesten’in de meşhur bir çarşı olduğunu duydum, uğrayabilirsiniz.

Dalaman Yol Haritası

Türk Hava Yolları başta olmak üzere birçok hava şirketi bu güzel tatil beldesine sizi götürüyor. Şüphesiz buranın en önemli özelliği havaalanının olması. Ben Ankara’da yaşadığım için Ankara’dan Dalaman’a gitmek için havayolunu tercih ettim. Yaklaşık 1 saat bir yolculuk yaptım. İstanbul’dan da 1 saat 5 dakika civarında sürdüğünü öğrendim. Dalaman Havalimanında, Marmaris’e ve Fethiye’ye sürekli servislerin kalktığını da belirtelim.

Karayoluyla gitmeyi tercih ederseniz de Ankara’dan 10 saat, İstanbul’dan 13 saat, İzmir’den 4 saat, Adana’dan 13,5 saat sürüyor. Karayolunu tercih etmektense önceden alınan biletler havayolu daha avantajlı.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti