Denizli

Doğanın mucizelerinin ne kadar büyük olabileceğinin en somut kanıtlarından, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan termal merkezleri ile, geçmiş tarihte bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış antik kentleri ile, müzeleri ile hazine şehrimiz Denizli.

Bir seyahat tutkunu olarak gezilecek yerlerin nasıl olduğunu hiç ayırt etmem. Çünkü neresi olursa olsun mutlaka görülmesi ve keşfedilmesi gereken yerler muhakkak vardır benim için. Bazen en sıradan bir yeri gördüğüm için bile fazlasıyla mutlu oluyorum. Fakat çeşitli tarihi ve doğal güzellikleri barındıran Denizli gibi bir şehri de gezeceksem eğer asla durmuyor hemen bavulumu hazırlıyorum. Ardından cep yakmayan bir yolculuk için Denizli Uçak Bileti kampanyalarını araştırıyor ve uygun bir bilet alıyorum.

Denizli, Türkiye’de en çok merak ettiğim şehirler arasındaydı. Ve bu seyahat şansını kendime tanıyarak bu merakımı da gideriyorum. Özellikle Pamukkale, ölmeden önce görmeyi istediğim nadide yerler arasında diyebilirim.

Denizli Gezilecek Yerler

Hierapolis Antik KentDenizli’ye vardığımda birçok tarihi eser beni karşıladı hemen. Hierapolis Arkeoloji Müzesi ve Atatürk Etnografya Müzesi bu tarihi görmemi sağlayan müzelerdi. Hierapolis’te tunç çağına ait birçok eseri görme şansı elde ettim. Atatürk Etnografya Müzesi’nde ise daha çok Osmanlı dönemine ait eserler bulunuyor. Ayrıca Atatürk’ün Denizli ziyaretinden kalan birkaç eşya da bu müzede sergilenenler arasında.

Denizli merkezinde bulunan müzeleri ve birkaç tarihi yapıyı gezdikten sonra meşhur Tripolis şehrini görmek için 40 km yol kat ettim. Yenicekent kasabasında bulunan bu antik şehir, içinde barındırmış olduğu yapılarla beni adeta büyüledi diyebilirim. Bu kentin içinde; Tiyatro, hamam, kale, sur ve kaya mezarları bulunuyor. Ayrıca yakın civarda birçok küçük antik kent de varmış fakat oraları gezemedim. Bir sonraki Denizli gezimde bu eşsiz yerleri de gezmek için notumu aldım.

Denizli, içinde barındırdığı ilçeleri ve kasabaları ile fazlasıyla dağınık bir şehir. Bu yüzden çeşitli yapıları görmek için sürekli yer ve yön değiştirdim. Ayrı ayrı ilçelerde pek çok farklı tarihi yapı bulunuyor. Acıpayam Yazı Camii ve Boğaziçi Camii bu ilçelerde gezdiğim camilerden bazıları. Denizli, tarih boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yaptığı için farklı tarz mimariler görebilmek mümkün. Özellikle camilerin yanında bulunan kiliseler fazlasıyla dikkat çekici.

Denizli Çaput AşıŞehir merkezinden sonra merkeze 6 km uzaklıkta bulunan Laodikya antik kentini gezdiğimde aynı isme sahip Laodikya Kilisesi’ni de görmüş oldum. Bu antik kent içindeki yapıların bir kısmı yıkılmış veya harap olmuş olsa da fazlasıyla güzel ve etkileyiciler. Özellikle tapınak, stadyum ve tiyatro alanları görülmeye fazlasıyla değer. Bu yorgunluktan sonra şehre sadece 20 km uzaklıkta bulunan Pamukkale’ye gidesi geliyor insanın. Neyse ki travertenlerin eşsiz güzelliği beni kendime getirmeye yetti.

Ne Yenir, Ne Alınır

İlçeler ve şehir merkezi arasında mekik dokuyarak bir hayli yoruldum diyebilirim. Bu yorgunluk ise pek tabii Denizli’ye ait yöresel yemeklerin vereceği enerji ve lezzet ile atılır. Bu arada gezdiğim her yerde özellikle yöresel yemekler yemeyi tercih ederim ki şimdiden bayağı bir yemek kültürüm oldu.

Çaput Aşı olarak adlandırılan, küçük bağ yaprakları parçalar halinde yağ ilave edilerek haşlanır pirinç ve etle birlikte pişirilerek enfes bir pilav ortaya çıkıyor, üzerine de yoğurt eklenerek afiyetle yeniyor.

Yöreden ne alabilirsiniz diye soracak olursanız, buranın horozu meşhur. Süs eşyası olan horozlardan birkaç tane alabilirsiniz. Aynı zamanda tekstil konusunda da gelişmiş olan Denizli’den çeşitli tekstil ürünleri de temin edebilirsiniz.

Denizli Yol Haritası

Ege Bölgesi’ndeki bu güzel şehre gitmek benim için çok da zor olmadı. Denizli Ucuz Uçak Bileti arayışları gerçekleştirdim ve seyahatimden 2 hafta önce otobüs bileti fiyatına uçak biletimi aldım. Çardak Havaalanı’na geldim ve hiçbir sorun yaşamadan seyahatimi tamamladım. Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 30 dakika.

Karayolunu kullanarak civar şehirlerden gelmeyi düşünenler varsa, karayolunun gerçekten otoban gibi olduğunu söyleyeyim. Gelirken hiçbir sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

 • Denizli Panoramik
  Denizli 360 Panoramik
 • Denizli Nerede?
  Denizli için Konum
 • Denizli Hakkında
  Denizli Detaylı Bilgi
 • Denizli Galeri
  Denizli Fotoğrafları
 • Denizli için Yorumlar
  Denizli için Değerlendirmeler

Tarihçe

Denizli şehri ilk defa, bugünkü şehrin 6 km kuzeyinde, Eskihisar Köyü civarında, Milattan önce 261 – 245 yılları arasında, Suriye Kralı ikinci Antiokhos tarafından kurulmuştur. II. Antiokhos kente karısı Laodikeia’nin adını vermiştir. Laodike’nin kenti anlamına gelen “Laodikeia” adını alan kent, M. S. 7. yüzyılda büyük bir depremle yıkılınca, kent bugünkü Kaleiçi mevkiine taşınmıştır. Türkler Denizli havalisini zapt ettikten sonra, kenti “Ladik” adıyla anmışlardır. (Bkz: www.pamukkale.edu.tr/laodikeia Laodikeia Kazıları)

Ünlü gezgin Evliya Çelebi Denizli’ye uğramış ve 300 yıl öncesinin Denizli’sini şöyle dile getirmiştir. “Şehrin çevresinde pek çok akarsular ve göller bulunduğu için bu isim verilmiştir. Yoksa denizden 4 merhale uzaktadır. Kalesi düz yerde dörtgen seklindedir. Hendeği yoktur. Çevresi 470 adımdır, 4 kapısı vardır.Kuzeyınde boyacılar, doğusunda semerciler, güneyinde Yeni Camii, batısında bağlar kapısı bulunur. Kalede 50 kadar silahlı bekçi vardır ki dükkânları bekler. Asıl şehir kalenin dışında 44 mahalle ve 3600 evlidir. Büyüklü küçüklü 57 camii ve mahalle mescidi, 7 çocuk mektebi, 6 hamamı, 17 tekkesi vardır.

Herkes bağlarda oturduğundan ehil ve ayalleri birbirinden kaçmaz. Birbirleriyle akraba gibi olmuştur. Halkı beyaz ve mavi feraceler giyer. Pamuğu, pamuk ipliği, beyaz ince sade bezli olup, Anadolu’ya sevk edilir. Halkın kazancı “Beyaz Denizli Bezi” dir.

Coğrafya

İlin kuzey kısmı Ege, güney kısmı Akdeniz bölgesine dahildir. Kıyı kesimlerinden iç bölgelere geçit yerinde olduğundan, kuzey kısımda az da olsa iç bölgelerin iklimi hissedilir. Ege Bölgesi ikliminden sıcaklık olarak biraz düşük farklılıklar görülebilir. Denizli’de dağlar genel olarak denize doğru dik olduğundan, denizden gelen rüzgarlara açık bulunmaktadır. Kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. İlde yıllık sıcaklık ortalaması 15,8 °C’dir.

Denizli’nin bitki örtüsü makidir.Maki küçük çalılara denir. Denizli’nin % 59’u ormanlarla kaplıdır. Çayır ve meralar % 10, ekili ve dikili arazi % 43’tir. Ekime müsait olmayan kısmı sadece % 1’dir.İlin bitki örtüsünü çoğunlukla orman ağaçları ile Akdeniz iklimine has makiler meydana getirir. Ormanlarda karaçam, kızılçam, sedir, ardıç, meşe,kestane, çınar, dişbudak, kızılağaç (Boya ağacı), günlük vb. gibi ağaç türleri bulunur. Ormanların başladığı sınırların altında kalan dağ eteklerindeki geniş alanlar çalılık ve fundalıklarla kaplıdır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti